Do play-off postupují St. Louis a Nashville

NEW YORK

Hokejisté Nashvillu v sobotním utkání doma podlehli St. Louis 1:4, přesto jim boje o Stanleyův pohár neuniknou. Edmonton totiž ve Vancouveru prohrál 2:5. Právě St. Louis, Nashville a Edmonton se tlačily na poslední dvě volná místa pro play off v Západní konferenci.

Nashville se záhy po zahájení zápasu ujal vedení brankou Hartnella, ale hosté dokázali ještě v první části srovnali střelou Čajánka. V brance Nashvillu nastoupil Tomáš Vokoun, který pustil za svá záda jen jednu branku za začátku třetí třetiny, zbylé dvě už hráči St. Louis dali do prázdné klece.

St. Louis se do vyřazovacích bojů dostali po pětadvacáté v řadě.

Dovolenou budou mít tedy hráči Edmontonu - mezi jinými Petr Nedvěd, Radek Dvořák a Aleš Hemský. Reprezentační trenér Slavomír Lener tak nevyužije služeb brankáře Nashvillu Tomáše Vokounova a jeho spoluhráče Marka Židlického, jednoho z nejproduktivnějších obránců v celé zámořské soutěži. Stejně tak Petra Čajánka.

"K tomuhle zápasu se upínaly posledních 48 hodin všechny naše myšlenky," řekl útočník Oilers Ryan Smyth, "Makali jsme opravdu naplno, nezabalili jsme to ani ve třetí třetině. Ale všechno naše úsilí a všechna práce za poslední dva měsíce nebyla k ničemu. Ještě chvíli to bude bolet," dodal.

Vancouver si díky bodovému zisku zajistil poprvé po dvanácti letech vítězství v Severozápadní divizi.

Důležitý krok k vítězství v Severovýchodní divizi učinilo Toronto, které rozdrtilo dosavadního lídra Ottawu 6:0 a vystřídalo ji na první příčce. Utkání se nevydařilo brankáři Senators Martinu Pruskovi, který inkasoval třikrát z devíti střel a byl ve 28. minutě střídán.

"Je to velké zklamání," stýskal si slovenský Obránce Ottawy Zdeno Chára. "Mohli jsme mít na začátku play off výhodu domácího prostředí. Musíme na tenhle zápas zapomenout a soustředit se na vyřazovací boje," dodal.

Toronto musí počkat, jak dopadne nedělní zápas Bostonu na ledě New Jersey, v případě vítězství by se vítězi Severovýchodní divize stali právě Bruins, jinak první příčka zůstane Javorovým listům.

Výsledek zápasu v New Jersey bude rozhodovat také o vítězi Atlantické divize, jejíž první příčku obsadili právě Ďáblové, kteří v sobotu Boston porazili na jeho ledě 5:2 také díky brance a dvojici asistencí Patrika Eliáše. Ohrozit Devils ještě může Philadelphia, která je zatím druhá se stejným bodovým ziskem, ale nižším počtem výher. Philadelphia zakončí základní část v New Yorku utkáním s Islanders.

Boston - New Jersey 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
Branky: 13. Lapointe, 29. Samsonov - 9. Rasmussen (Hrdina), 17. Niedermayer, 20. Stevenson (Eliáš), 47. Albelin (Eliáš), 57. Eliáš. Střely na branku: 40:30. Diváci: 17 565.
Washington - N. Y. Rangers 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 8. a 27. Halpern - 25. a 62. Holík (na obě Karel Rachůnek), 15. M. Green. Střely na branku: 24:35. Diváci: 16 748.
Nashville - St. Louis 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Branky: 2. Hartnell - 11. Čajánek, 43. Savage, 59. Drake, 60. Pronger. Střely na branku: 17:25. Diváci: 17 113. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun, připsal 21 zákroků a pustil dvě branky - zbylé dvě vstřelilo St. Louis do prázdné branky při power play Nashvillu.
Phoenix - Chicago 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 60. Mara, 63. Kolanos - 37. Ruutu. Střely na branku: 43:24. Diváci: 18 205.
Montreal - Buffalo 6:3 (2:0, 2:2, 2:1)
Branky: 6. a 10. Dagenais, 23. Dowd, 24. Zedník (Bulis), 45. Ryder, 53. Begin - 23. Campbell, 36. Briere, 52. Dumont. Střely na branku: 39:27. Diváci: 21 273.
Ottawa - Toronto 0:6 (0:1, 0:4, 0:1)
Branky: 24. a 27. Nieuwendyk, 16. Francis, 29. Sundin, 35. Reichel, 52. Domi. Střely na branku: 28:17. Diváci: 18 500. Za Ottawu nastoupil v brance Martin Prusek, ale po třech brankách z devíti střel byl ve 28. minutě střídán.
Tampa Bay - Atlanta 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky: 25. St. Louis - 45. Kovalčuk (Štefan), 48. McEachern (Štefan). Střely na branku: 30:23. Diváci: 20 244.
Detroit - Columbus 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 15. Thomas - 14. Eriksson, 25. Nash, 28. Letowski, 60. Výborný. Střely na branku: 33:17. Diváci: 20 066.
Vancouver - Edmonton 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 12. a 34. Keane, 18. Näslund, 40. Morrison, 38. Ohlund - 16. Isbister, 45. Uljanov. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18 630.
9. Edmonton823612529221:20889
10. Minnesota812920329185:18381
11. Los Angeles812816829202:21380
12. Anaheim812810835182:21274
13. Phoenix822218636188:24568
14. Columbus82258445177:23862
15. Chicago812011842186:25459
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány. Týmy s označením "x" mají jistou účast v play off, "y" znamená jisté vítězství v divizi, "z" označuje vítěze konference.