Vokoun Detroit nezastavil, ze hry i Eliáš

NEW YORK

Další celky zámořské NHL si v sobotu zajistily postup do druhého kola play-off. Na pokračující boje o Stanleyův pohár se mohou těšit ve Philadelphii, která v pátém utkání rozesmutnila obhájce trofeje z New Jersey. Dál postupuje i Detroit, který si v šestém duelu poradil s Tomášem Vokounem v brance Nashvillu a ve druhém kole je i Hejdukovo Colorado, jež přehrálo Dallas.

Brankář Nashvillu Tomáš Vokoun měl lví podíl na tom, že Predátoři srovnali stav série s Detroitem na 2:2, Rudá křídla ale senzaci z loňska, kdy vypadla s Anaheimem, nedovolila.

Po výhře na domácím ledě se Detroit v Tennesee ujal bleskově dvoubrankového vedení, necelou minutu a půl po úvodním buly lovil Vokoun puk ze sítě po střele Raye Whitneyho. Přesně o třicet sekund později vedli hosté už o dvě branky, když Steve Yzerman využil přesné přihrávky Roberta Langa. Český útočník měl navíc prsty i v úvodním gólu. Detroit si po rychlém nástupu už jen pohlídal vítězství, dalších branek se diváci nedočkali.

Vokoun je po vyřazení svého týmu volný pro mistrovství světa, které začíná za týden v Praze a Ostravě. Kouč Slavomír Lener již několikrát prohlásil, že s gólmanem Nashvillu počítá.

Ve Philadelphii se chvěl led

Na šampionát může přijet i Patrik Eliáš z New Jersey. Držitelé loňského Stanleyova poháru nestačili počtvrté na Philadelphii a sezóna pro ně po porážce 1:3 končí. "Je to něco neuvěřitelného," radoval se po utkání gólman Philadelphie Robert Esche. "Po závěrečné siréně jsem cítil, jak se chvěje led. Nikdy bych neřekl, že diváci mohou takhle bouřit," dodal gólman, který atmosféru play-off zažívá poprvé v kariéře.

Ďáblům se sice podařilo ve druhé třetině utkání srovnat jednobrankový náskok, když Escheho překonal Scott Nidermayer po přihrávce Eliáše. Necelých pět minut před koncem závěrečné třetiny ale nestačil Martin Brodeur v brance New Jersey na střelu Dannyho Markova, třetí branku domácích přidal v úplném závěru do opuštěné klece Sami Kapanen.

Svatoš překvapil

Dále jde také Colorado, které v pátém duelu přehrálo Dallas jednoznačně 5:1 a celkově zvítězilo 4:1 na zápasy. "Je skvělé, že se série neprotáhla na sedm zápasů," řekl útočník Peter Forsberg, který v zápase zaznamenal gól a dvě asistence. "Máme teď několik dní na odpočinek a na přípravu."

Tři asistence si připsal slovenský útočník Marek Svatoš, který hrál ve formaci s Hejdukem, autorem jedné branky, a Forsbergem. "S těmito hráči je snadné hrát. Snažím se jezdit naplno a přitom se mi hraje velmi lehce," řekl Svatoš.

Mladého Slováka pochválil i hvězdný Forsberg. "Myslím, že nás Marek všechny překvapil," řekl švédský forvard. "Nastoupil už v základní části a ukázal, že dovede hrát srdcem. Nebojí se chodit před branku, myslím, že bude dávat hodně gólů," dodal.

V Calgary rozhodlo až třetí nastavení

Velké drama se odehrálo v Calgary, kde o vítězství Vancouveru rozhodl až ve třetím prodloužení Brendan Morrison. Jeho gól na 5:4 prodloužil sérii do sedmého zápasu. "Byl jsem ve správnou chvíli na správném místě," utrousil hrdina Vancouveru.

Proti vyřazení se postavil také Montreal, když na domácím ledě porazil Boston 5:2. Průběh zápasu nebyl tak jednoznačný jako výsledek, Canadiens zvýšili skóre až dvěma trefami do prázdné branky v poslední minutě.

Vancouver nicméně celý zápas vedl a Boston dlouho držel ve hře pouze Sergej Samsonov, autor obou branek. O postupujícím rozhodne sedmý zápas, který se hraje v pondělí na bostonském ledě. "Ještě není nic rozhodnuto," varoval kouč Canadiens Claude Julien.

Boston vedl v sérii už 3:1 na zápasy, ale ztráta dvou 'mečbolů' jej prý psychicky nijak nerozhodila. "Do sedmého zápasu dáme všechno. Naše sebevědomí není v žádném případě otřeseno," tvrdil brankář Andrew Raycroft.

Východní konference
Montreal - Boston 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky: 13. Langdon, 27. Koivu, 35. Perreault, 60. Kovaljov, 60. Bulis - 8. a 45. Samsonov. Zásahy brankářů: Theodore 24/22 - Raycroft 21/18.
Stav série: 3:3 (zápasy 0:3, 1:2 pp, 3:2, 3:4 pp, 5:1, 5:2)
Philadelphia - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 14. Žamnov, 55. Markov, 60. Kapanen - 34. Niedermayer (Eliáš). Zásahy brankářů: Esche 32/31 - Brodeur 39/37.
Konečný stav série: 4:1 (zápasy 3:2, 3:2, 2:4, 3:0, 3:1)
Západní konference
Colorado - Dallas 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Branky: 19. Hendrickson, 22. Konowalchuk, 41. Forsberg, 50. Hejduk, 56. Sakic - 6. Therien. Zásahy brankářů: Aebischer 22/21 - Turco 29/25.
Konečný stav série: 4:1 (zápasy 3:1, 5:2, 3:4 pp, 3:2 pp, 5:1)
Calgary - Vancouver 4:5 pp (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0, 0:0, 0:1)
Branky: 31. Regehr, 33. Nieminen, 42. Clark, 53. Gelinas - 19. J. Ruutu, 26. D. Sedin, 27. May, 31. Sanderson, 103. Morrison. Zásahy brankářů: Kiprusoff 52/47 - Auld 40/36
Stav série: 3:3 (3:5, 2:1, 1:2, 4:0, 2:1, 4:5 pp)
Nashville - Detroit 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 2. Whitney (Lang), 2. Yzerman (Lang). Zásahy brankářů: Vokoun 26/24 - Joseph 15/15.
Konečný stav série: 2:4 (zápasy 1:3, 1:2, 3:1, 3:0, 1:4)