NHL

Drzý Eskymák dorazil Colorado

25. dubna 2004 10:57 - NEW YORK

Ani trefa českého hokejisty Milana Hejduka nespasila v semifinále Západní konference NHL Colorado. Žraloci ze San Jose si smlsli 4:1 a vedou v sérii 2:0. Celek z Kalifornie si tak pranic nedělá z hvězdné soupisky soupeře, na níž jsou čtyři hráči placeni lépe než celý tým Sharks dohromady. Avalanche nyní zkusí srovnat krok ve dvou domácích utkáních.

Archiv

"Šli hladově za vítězstvím," uznal obránce Colorada Rob Blake. "My musíme v pondělí odpovědět na domácím ledě. Musíme podat nejlepší možný výkon," burcoval spoluhráče. Přitom Lavina otevřela skóre, když se v osmé minutě trefil za záda domácího brankáře Jevgenije Nabokova právě Hejduk.

Sharks srovnali skóre v přesilové hře po trefě Vincenta Damphousse a 24 sekund před druhou sirénou dostal San Jose do vedení Patrick Marleau. Třetí gól v síti švýcarského brankáře Avalanche Davida Aebischera zařídil Jonathan Cheechoo opět v přesilové hře.

A provedl to parádně. Nahrávku z rohu si pustil mezi nohy a s hokejkou za pravou nohou skóroval. "Nikdy jsem to netrénoval," křenil se hokejista s eskymáckými předky. "Vyplynulo to ze hry. Byly tam hokejky a nemohl jsem udělat nic jiného," dodal. Žraloci pak skórovali ještě do prázdné branky.

Colorado poprvé od roku 1999 prohrálo úvodní dva zápasy série play-off.

Detroit srovnal

Hokejisté Detroitu se ve druhém utkání proti Calgary vzchopili a přehráli Flames 5:2. Největší podíl na první výhře v sérii měl kapitán Steve Yzerman, který ve druhé třetině vstřelil během 133 sekund dvě branky. "Je neuvěřitelné, kolik energie člověk má, když dá góly," podivoval se osmatřicetiletý Yzerman.

Rudá křídla o své výhře rozhodla především v přesilových hrách. V dosavadních sedmi zápasech play-off využil Detroit z 35 početních výhod jen dvě, ale v sobotu skórovali domácí hokejisté v této situaci dokonce třikrát.

Nejlepší hokejista kanadského celku Jarome Iginla nezaznamenal ve dvou utkáních série ani bod. "Měli skvělé přesilovky a perfektně si to dávali," obdivoval Iginla soupeřovu hru v početní v převaze. "V oslabení jsme odvedli dobrou práci, ale když jim dáme tolik šancí, oni toho využijí," dodal.

Calgary nezopakovalo výkon z prvního utkání, kdy se mu podařilo vývoj otočit a zvítězit v prodloužení 2:1. "Měli jsme hrát jako předtím. Když vedou, jsou nejlepším týmem NHL, protože zavřou modrou čáru," řekl kouč Flames Darryl Sutter.

Západní konference
Detroit - Calgary 5:2
Třetiny: 0:0, 3:1, 2:1. Branky: 31. a 33. Yzerman, 24. Holmström, 55. Hull, 57. Lidström - 34. Donovan, 59. Gelinas. Zásahy brankářů: Joseph 16/14 - Kiprusoff 32/27. Výsledek předchozího zápasu: 1:2 v prodl. Stav série: 1:1.
San Jose - Colorado 4:1
Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0. Branky: 32. Damphousse, 40. Marleau, 47. Cheechoo, 60. W. Primeau - 8. Hejduk. Zásahy brankářů: Nabokov 21/20 - Aebischer 23/20. Výsledek předchozího zápasu: 5:2. Stav série: 2:0.