Drzý Eskymák dorazil Colorado

NEW YORK

Ani trefa českého hokejisty Milana Hejduka nespasila v semifinále Západní konference NHL Colorado. Žraloci ze San Jose si smlsli 4:1 a vedou v sérii 2:0. Celek z Kalifornie si tak pranic nedělá z hvězdné soupisky soupeře, na níž jsou čtyři hráči placeni lépe než celý tým Sharks dohromady. Avalanche nyní zkusí srovnat krok ve dvou domácích utkáních.

Útočník Colorada Milan Hejduk (druhý zprava) v obležení spoluhráčů.

"Šli hladově za vítězstvím," uznal obránce Colorada Rob Blake. "My musíme v pondělí odpovědět na domácím ledě. Musíme podat nejlepší možný výkon," burcoval spoluhráče. Přitom Lavina otevřela skóre, když se v osmé minutě trefil za záda domácího brankáře Jevgenije Nabokova právě Hejduk.

Sharks srovnali skóre v přesilové hře po trefě Vincenta Damphousse a 24 sekund před druhou sirénou dostal San Jose do vedení Patrick Marleau. Třetí gól v síti švýcarského brankáře Avalanche Davida Aebischera zařídil Jonathan Cheechoo opět v přesilové hře.

A provedl to parádně. Nahrávku z rohu si pustil mezi nohy a s hokejkou za pravou nohou skóroval. "Nikdy jsem to netrénoval," křenil se hokejista s eskymáckými předky. "Vyplynulo to ze hry. Byly tam hokejky a nemohl jsem udělat nic jiného," dodal. Žraloci pak skórovali ještě do prázdné branky.

Colorado poprvé od roku 1999 prohrálo úvodní dva zápasy série play-off.

Detroit srovnal

Hokejisté Detroitu se ve druhém utkání proti Calgary vzchopili a přehráli Flames 5:2. Největší podíl na první výhře v sérii měl kapitán Steve Yzerman, který ve druhé třetině vstřelil během 133 sekund dvě branky. "Je neuvěřitelné, kolik energie člověk má, když dá góly," podivoval se osmatřicetiletý Yzerman.

Rudá křídla o své výhře rozhodla především v přesilových hrách. V dosavadních sedmi zápasech play-off využil Detroit z 35 početních výhod jen dvě, ale v sobotu skórovali domácí hokejisté v této situaci dokonce třikrát.

Nejlepší hokejista kanadského celku Jarome Iginla nezaznamenal ve dvou utkáních série ani bod. "Měli skvělé přesilovky a perfektně si to dávali," obdivoval Iginla soupeřovu hru v početní v převaze. "V oslabení jsme odvedli dobrou práci, ale když jim dáme tolik šancí, oni toho využijí," dodal.

Calgary nezopakovalo výkon z prvního utkání, kdy se mu podařilo vývoj otočit a zvítězit v prodloužení 2:1. "Měli jsme hrát jako předtím. Když vedou, jsou nejlepším týmem NHL, protože zavřou modrou čáru," řekl kouč Flames Darryl Sutter.

Západní konference
Detroit - Calgary 5:2
Třetiny: 0:0, 3:1, 2:1. Branky: 31. a 33. Yzerman, 24. Holmström, 55. Hull, 57. Lidström - 34. Donovan, 59. Gelinas. Zásahy brankářů: Joseph 16/14 - Kiprusoff 32/27. Výsledek předchozího zápasu: 1:2 v prodl. Stav série: 1:1.
San Jose - Colorado 4:1
Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0. Branky: 32. Damphousse, 40. Marleau, 47. Cheechoo, 60. W. Primeau - 8. Hejduk. Zásahy brankářů: Nabokov 21/20 - Aebischer 23/20. Výsledek předchozího zápasu: 5:2. Stav série: 2:0.