Tampa se oklepala z debaklu a sestřelila Letce

NEW YORK

Hokejisté Tampy Bay setřásli pachuť domácího krachu. V pondělí prohráli doma s Philadelphií hrozivě 2:6, ale ve čtvrtek večer znovu předvedli vše, co je v play-off NHL zdobilo. Pečlivou defenzívu podpořenou výtečným gólmanem a skvělou produktivitu. Ve Philadelphii vyhrály Blesky třetí utkání semifinále 4:1 a v sérii se znovu ujaly vedení.

Ruský brankář Nikolaj Chabibulin evidentně našel svou obvyklou jistotu. Znovu byl skvělý, čtyřiadvaceti zákroky položil základy vítězství. "Hodně jsme útočili, ale šance jsme nedokázali využít," hořekoval po utkání domácí kouč Ken Hitchcock.

Lightning se přes šokující domácí prohru dokázali přenést. Ve čtvrtek byli rychlejší, odolnější a dokonale využívali příležitosti. Vyslali jen 26 ran, přesto dokázali čtyřikrát skórovat. Už v prvních dvaceti minutách si vybudovali dvojbrankový náskok, na snížení Keitha Primeaua v úvodu třetího dějství pak rychle odpověděli dalšími dvěma góly.

Taktika brejků

Tampa spoléhala na brejky. "Hráli přesně to, co jsme očekávali. Přesto jsme rychlým protiútokům nedokázali zabránit. Dařilo se jim to," litoval po utkání Primeau, který odehrál fantastické utkání.

Právě jeden z rychlých brejků Tampy definitivně zlomil utkání. Když Primeau 36 vteřin po zahajovacím vhazování třetí třetiny rozvlnil síť za Chabibulinem, ucítili Letci a jejich téměř 20 tisíc fanoušků šanci na zvrat skóre. Jenže o dalších 43 vteřin později bylo vše jinak. Martin St. Louis vyslal do nájezdu Vincenta Lecavaliera a ten svůj bleskový únik zakončil parádně.

"To nás srazilo. Když se tak nadřete na první gól a pak se stane tohle...," okomentoval to smutný Hitchcock.

V utkání byl vidět i český bek Pavel Kubina z Tampy, především ale kvůli třem návštěvám trestné lavice. Čtvrtý zápas se hraje v sobotu znovu ve Filadelfii, v sérii je potřeba zvítězit čtyřikrát. Nabokov hrdinou

Hrdiny třetího finále Západní konference se stali Jevgenij Nabokov, který v brance San Jose zneškodnil všech 34 střel domácího Calgary, a Alexej Koroljuk, který přispěl k vítězství Žraloků ze San Jose 3:0 dvěma góly. Koroljuk, který dal dvě branky v jednom utkání v letošním play off podruhé, zaznamenal oba své úspěchy v posledních dvou minutách zápasu. To už domácí hráli vabank.

"Dobře víme, že větší tlak v této sérii leží na Calgary," prohlásil trenér San Jose Ron Wilson. "Oni v tomto boji reprezentují celou zemi. Celá Kanada doufá, že se dostanou do finále, a to představuje skutečně velký tlak," doplnil.

Čtvrtý zápas série se hraje rovněž v sobotu v Calgary.

Východní konference
Philadelphia - Tampa Bay 1:4
Třetiny: 0:2, 0:0, 1:2. Branky: 41. K. Primeau - 13. Stillman, 16. Fedotěnko, 42. Lecavalier, 49. Richards. Střely na branku: 25:26. Diváci: 19.897. Výsledky předcházejících zápasů: 1:3, 6:2. Stav série: 1:2.
Západní konference
Calgary - San Jose 0:3
Třetiny: 0:0, 0:1, 0:2. Branky: 59. a 60. Koroljuk, 28. Damphousse. Střely na branku: 34:24. Diváci: 19.289. Výsledky předcházejících zápasů: 4:3 v prodl., 4:1. Stav série: 2:1.