Finále Stanley Cupu začalo lépe pro Calgary

TAMPA BAY (USA)

Hokejisté Calgary ukázali Tampě Bay svou formu na hřištích soupeřů. V úvodním utkání finálové série Stanleyova poháru zvítězili svěřenci Darryla Suttera v St. Pete Times Forum 4:1 a v jedenáctém utkání venku v letošním play off si připsali již devátou výhru. Vítěznou branku navíc vstřelil kapitán Flames Jarome Iginla v 36. minutě při vlastním oslabení.

Z trojice českých zástupců na soupiskách finalistů se do hry dostal v týmu poražených pouze obránce Pavel Kubina, jeho spoluhráč Stanislav Neckář opět nenastoupil. Brankář Roman Turek plní v Calgary roli dvojky. Série hraná na čtyři vítězná utkání pokračuje ve čtvrtek v 20:00 východoamerického času, tedy v 02:00 SELČ.

Calgary se dostalo šťastně do vedení již ve čtvrté minutě. Nahození obránce Andrewa Ference od modré čáry totiž tečoval před brankou bruslí Martin Gelinas a puk se odrazil od tyče a následně od betonu Nikolaje Chabibulina za brankovou čáru. Snaha týmu z Floridy o vyrovnání naproti tomu končila u Miikky Kiprusoffa. Finský brankář kryl pokus Fredrika Modina a Brad Richards dorážel nepřesně.

Domácím pak měli první výhodu přesilové hry, ale největší šanci si vytvořilo paradoxně Calgary. Chabibulin však únik Chrise Clarka kryl. V dalším náporu Tampy byl Martin St. Louis nepřesný a Kubinovy přihrávky pak nevyužili Richards a znovu St. Louis, jenž z úhlu na Kiprusoffa opět nevyzrál. V závěru úvodní části usedl český bek na trestnou lavici, ale znovu zahrozil více oslabený celek. Dorážku Tima Taylora v posledních vteřinách Kiprusoff kryl.

Největší možnost na vyrovnání měl v 25. minutě opět St. Louis, ale bekhendový pokus neproduktivnějšího hráče play off minul cíl. V polovině utkání měla Tampa Bay převahu jednoho muže v poli po vyloučení Robyna Regehra, jenže z protiútoku zahrozil Iginla. Tým Johna Tortorelly se z toho nepoučil a při následném Ferencově vyloučení už kapitán Calgary v oslabení svou jedenáctou trefou v play off z rychlého brejku zvýšil. Chabibulin ještě Iginlův první pokus vyrazil, ale na jeho následnou pohotovou odpověď již neměl nárok.

A další ránu zasadil Tampě v 39. minutě Stephane Yelle, který využil volného prostoru a střelou pod horní tyč zajistil kanadskému týmu vedení 3:0. Tampa vykřesala jiskru naděje v 45. minutě při vyloučení Villeho Nieminena. St. Louis nejdříve trefil tyč a vzápětí už Kiprusoffa překonal.

Více však už Calgary domácím nepovolilo. V závěrečném náporu navíc hrála Tampa Bay v oslabení a při power play ho ještě umocnil faulem St. Louis. Dvacet sekund před koncem tak stanovil v přesilovce pěti proti třem konečný výsledek Simon. Flames nyní chybí jediná výhru venku k vyrovnání rekordu New Jersey z let 1995 a 2000.

Tampa Bay - Calgary  1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 45. St. Louis (Richards, Boyle) - 4. Gelinas (Ference, Conroy), 36. Iginla, 39. Yelle, 60. Simon (Saprykin, Regehr).
Rozhodčí: McCreary, Walkom - Murray, Driscoll. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Zásahy brankářů: Chabibulin 19/15 - Kiprusoff 24/23.
Stav série: 0:1.