Vítězný recept Calgary? Šílení fanoušci a brankář

CALGARY

Hokejisté Calgary mají v letošním play-off jednoduchý recept na vítězství. Je to mix šílenství domácích fanoušků, kteří bouřlivě prožívají každičký úspěch svých barev, a vynikajícího gólmana Miikky Kiprusoffa. Proti takovému spojení je těžké bojovat, to poznali v sobotu ve třetím finále NHL soupeři z Tampy Bay. Calgary vyhrálo 3:0 a v sérii vede 2:1.

Lidé v calgarském Saddledomu, kde hrají Flames domácí utkání, se finálové bitvy dočkali po dlouhých patnácti letech. Naposledy hrály Plameny finále v roce 1989, tehdy uspěly. Letos se první dva souboje se odehrály na Floridě. Vyprodaná hala se dočkala až v sobotu a od počátku hnala své miláčky ke zteči. Ti nezklamali.

V první polovině utkání gól nepadl, pak už se Flames trefovali. První gól vsítil ve 34. minutě v přesilové hře Chris Simon, ještě v téže třetině se přidal Sean Donovan, v závěru pečetil Jarome Iginla.

Skvělý Kiprusoff

Kiprusoff k tomu přidal 21 úspěšných zákroků a pátým čistým kontem v letošním play-off si vysloužil ovace publika. Co je však ještě důležitější, finský gólman vždy, když v předchozím utkání inkasoval čtyři a více branek, pomohl v následujícím kláním svým spoluhráčům k výhře. V play-off podobná situace nastala již pětkrát.

"Odvádí skvělou práci," chválil gólmana Donovan. "Vychytal nám spoustu zápasů, předvádí vynikající zákroky. Svou hrou nám vždy dává šanci vyhrát. Je to nejlepší brankář v NHL," dodal.

Calgary i tentokráte potvrdilo, že pokud se dostane do vedení, je velmi těžké jej porazit. Důslednou obranou eliminovalo útočnou sílu Tampy a domácí defenzíva odolala i při poslední hře v oslabení.

Zvednout prapor se nepodařilo ani kapitánovi hostí Davu Andreychukovi. Šest minut před koncem navíc Tampa přišla o svého elitního střelce Ruslana Fedotěnka, který musel odstoupit ze hry po střetu s obráncem Robinem Regehrem u mantinelu.

Calgary Flames - Tampa Bay Lightning
Třetiny: 0:0, 2:0, 1:0. Branky a nahrávky: 34. Simon (Iginla, Leopold), 38. Donovan, 59. Iginla (Regehr, Simon). Rozhodčí: McCreary, Fraser - Wheler, Driscoll. Vyloučení: 4:4, navíc Iginla - Lecavalier oba 5 min, Sarich 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 19.221. Stav série: 2:1.