Rubriky:

NHL

Kvůli výluce NHL stovky lidí na dovolené

16. září 2004 11:59 - NEW YORK

Nucená dovolená postihla kvůli výluce NHL stovky lidí. Sama NHL poslala na neplánovaný odpočinek zhruba polovinu ze tří stovek zaměstnanců. Volno dostali nařízeno i hokejoví novináři. V kanadské televizi CBC odneslo odložený start soutěže odneslo padesát lidí z hokejové sekce sportovního zpravodajství. Všichni budou čekat, až se majitelé klubů dohodnou s hráči a soutěž začne.

 

SPORT.cz s použitím REUTERS/Chip East a ČTK/AP

Start je ale zatím v nedohlednu, protože názory obou stran na podobu kolektivní smlouvy jsou od sebe velmi vzdáleny. A tak nikdo nevěří, že 13. října, kdy se měly hrát první zápasy, na kluziště hokejisté vyjedou.

Fanoušci s hráči nedrží

Poslední schůzka mezi zástupci klubů a hráčské asociace NHLPA se uskutečnila minulý čtvrtek. Kdy bude další, to nevědí ani sami aktéři v hlavních rolích. "Asi nějaká jednání v budoucnosti budou. Ale kdy a kde, to opravdu netuším," přiznal Bob Goodenow, šéf NHLPA.

Podle komentátorů zámořských médií je ale na tahu právě on. Majitelé klubu nemusejí pospíchat - mají moc dobře spočítáno, že na výluce prodělají míň, než kdyby se soutěž rozběhla za stávajících podmínek. Liga ztratila za posledních deset let 1,8 miliardy amerických dolarů a tohle číslo by se stále geometrickou zvyšovalo. V sezoně 2002/2003 ztratila NHL 273 milionů, loni 224 milionů. "Už nám prostě došel benzin," pokrčil rameny komisionář soutěže Gary Bettman.

Proti hokejistům a jejich odborové organizaci navíc stojí veřejné mínění. Agentura Ipsos-Reid zveřejnila průzkum, z něhož vyplývá, že 52 procent Kanaďanů viní ze současné situace hokejisty a jen 21 procent majitele týmů.

Ročník může být i zrušen

Poslední výluka před deseti lety trvala 103 dnů, neslavný rekord může být překonán. Není ani nepravděpodobné, že bude sezona kompletně zrušena a poprvé od roku 1919 nebude předán Stanley Cup. Což by navíc nemusely všechny kluby 'přežít', zní hlasy ze zámoří. Bettman to však popírá. "Liga a všech třicet klubů to zvládne. Vyjdeme z této krize silnější a zdravější," burcuje komisionář NHL.

"Věřte tomu, že nikdo není z celé situace nešťastnější než já," říká Bettman, jenž podle svých slov udělal všechno pro to, aby se se svým protivníkem Goodenowem domluvil. Ten má na věc opačný názor. "Chtěli jsme soutěži pomoci, dali jsme jim své návrhy, ale jediná odpověď, kterou slyšíme, je platový strop, platový strop a znovu platový strop," tvrdí zástupce hokejistů.

Právě zavedení platového stropu, tedy omezení rozpočtu klubů na platy hráčů, je hlavním požadavkem vedení soutěže. A to NHLPA odmítá.

"Ano, hráči vydělávají spoustu peněz. Těch peněz, které jim majitelé dobrovolně dali," poznamenává Goodenow. Jeho organizace zase navrhovala balíček opatření - mezi jinými i to, že se hráči vzdají pěti procent svého platu, či že se ještě více omezí maximální smlouvy pro nováčky. Podle NHL by to však finanční problémy nevyřešilo.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..