Neuvirth posouvá Capitals do play-off, vychytal třetí výhru v řadě

New York

Český brankář Michal Neuvirth podpořil v úterním utkání NHL dvaadvaceti zásahy výhru Washingtonu 3:2 v prodloužení nad New Yorkem Islanders. Třiadvacetiletý gólman dostal před Tomášem Vokounem přednost ve třetím utkání za sebou, celkově v nich inkasoval pět branek a pokaždé dovedl tým k vítězství.

Brankář Washingtonu Michal Neuvirth

I díky výkonům Neuvirtha, třetí hvězdy zápasu, se Washington propracoval ve Východní konferenci na poslední postupovou příčku do play off. Výhra nad Islanders se ale nerodila lehce. Domácí ještě na začátku 57. minuty prohrávali 0:2, Troy Brouwer ale poslal zápas dvěma trefami do prodloužení, v němž rozhodl Alexandr Ovečkin o zisku druhého bodu pro Capitals.

"Průběh zápasu ukazuje, že se tenhle tým nikdy nevzdává," řekl Neuvirth. V zápasech proti Islanders se jemu speciálně daří: má s nimi bilanci 4:0.

Philadelphia má nejproduktivnější útok v soutěži, ale podruhé z posledních tří zápasů vyšla gólově naprázdno. Flyers i s českými útočníky Jaromírem Jágrem a Jakubem Voráčkem tentokrát nenašli recept na obranu San Jose, kde podlehli 0:1. Jedinou trefu v utkání vstřelil už ve druhé minutě Ryan Clowe.

Na jediný gól zápasu přihrál Micháelk

Také hokejistům Ottawy stačil k výhře na ledě Bostonu jediný gól. Asistenci si u něho připsal český útočník Milan Michálek, který v přesilové hře přihrál nejproduktivnějšímu obránci soutěže Eriku Karlssonovi a při jeho gólové střele clonil před brankou. Gólman Senators Robin Lehner, hlavní hvězda utkání, zaznamenal v jedenáctém startu NHL díky 32 zásahům první čisté konto.

Lehner byl minulý týden povolán do prvního mužstva kvůli zranění jedničky Craiga Andersona, jenž si při přípravě jídla pořezal ruku a je na neurčitou dobu vyřazený ze hry. A své šance se zhostil na výbornou, kapitán týmu Daniel Alfredsson si po utkání pochvaloval, jak plní jeho příkazy.

"V pondělí jsme na tréninku vtipkovali. Říkal, že by tu bylo hezké vyhrát, a já mu odvětil, že pokud vychytá nulu, garantuju mu, že dám gól," usmál se Alfredsson, který společně s Michálkem odvedl u gólové trefy černou práci před brankou. Na druhé straně trenér domácích neskrýval rozčarování. "Dvě třetiny z toho bolely oči, naši chlapci hráli bez šťávy. Byli jsme pomalí, ve všech oblastech jsme dnes zaostávali."

Generální manažer Toronta Brian Burke doufal den po uzávěrce přestupů, že odvrácení hrozby trejdů uklidní jeho hráče a začnou zase vyhrávat. Ale nestalo se. Kanadský tým podlehl na vlastním ledě Floridě 3:5 a připsal si devátou porážku z posledních deseti utkání. Maple Leafs vinou špatných výsledků vypadli i z postupové osmičky ve Východní konferenci, nyní jsou na desátém místě a v průběhu třetí třetiny se už fanoušci dožadovali odvolání trenéra Rona Wilsona.

Zkušený kouč vedl svůj tým v 1400. utkání NHL, čímž se v historické tabulce trenérů vyrovnal čtvrtému Patu Quinnovi. Jeho svěřenci mu však k jubilejnímu zápasu přichystali nemilý dárek hned na úvod a ve třetí minutě prohrávali 0:2. Toronto se z počátečního šoku už nevzpamatovalo a dvoubrankové manko nesmazalo. Pod výsledek se dvěma zásahy podepsal Mike Santorelli, jehož druhá branka byla vítězná. Asistoval mu u ní Tomáš Fleischmann.

Montreal prohrál popáté v řadě

Další kanadský tým Montreal, který získal v historii soutěže nejvíce Stanleyových pohárů, je na tom ještě hůře. Hráči Canadiens prohráli na ledě Tampy Bay 1:2, připsali si pátou porážku v řadě a zůstávají ve Východní konferenci poslední. "Je to ten nejhorší pocit na světě. Jsme bez nálady, každý je naštvaný. Není to žádná sranda. Musíme najít způsob, jak se z toho dostat," prohlásil útočník týmu Max Pacioretty.

Hokejisté Detroitu dokážou vyhrávat i bez svého kapitána Nicklase Lidströma, který má nateklý kotník. Švédský obránce už v tomto ročníku jedno utkání týmu vynechal a skončilo to v Montrealu debaklem 2:7. Tentokrát si hráči Red Wings s jeho absencí na ledě Columbusu poradili, a přestože ještě na startu třetí třetiny prohrávali 1:2, nakonec zvítězili 5:2. U první branky asistoval Jakub Kindl.

Detroit přerušil sérii tří porážek, ale do čela soutěže se nevrátil. V něm se udržel Vancouver, byť na ledě Phoenixu prohrál 1:2 po samostatných nájezdech. Hosté dlouho vedli, když potrestali vyloučení Michala Rozsívala, ale hlavní slovo měl nakonec útočník Coytotes Ray Whitney: v 50. minutě vyrovnal a pak proměnil rozhodující nájezd. V penaltovém rozstřelu dostal důvěru i Radim Vrbata, ale neuspěl.

Hokejová NHL:
Boston - Ottawa 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 15. Karlsson (M. Michálek). Střely na branku: 32:38. Diváci: 17.565.
Toronto - Florida 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky: 31. Kessel, 49. Kuljomin, 58. Lupul - 3. a 34. Santorelli (na druhou Fleischmann), 1. Goc, 45. Garrison, 50. Weiss. Střely na branku: 31:23. Diváci: 19.420.
Washington - NY Islanders 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
Branky: 57. a 60. Brouwer, 62. Ovečkin - 5. Bailey, 43. Moulson. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.506.
Carolina - Nashville 4:3 (0:1, 3:1, 1:1)
Branky: 26. McBain, 34. E. Staal, 38. Brent, 42. Allen - 3. C. Smith, 33. C. Wilson, 43. G. Bourque. Střely na branku: 33:29. Diváci: 13.595.
Columbus - Detroit 2:5 (1:1, 0:0, 1:4)
Branky: 7. Nash, 43. MacKenzie - 5. Franzén (Kindl), 44. Kronwall, 49. Zetterberg, 50. Mursak, 54. Filppula. Střely na branku: 30:25. Diváci: 14.333.
Tampa Bay - Montreal 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 9. Stamkos, 21. A. Hall - 17. Desharnais. Střely na branku: 22:24. Diváci: 18.878.
Minnesota - Los Angeles 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky: 1. Justin Williams, 10. King, 19. Kopitar, 36. Nolan. Střely na branku: 26:15. Diváci: 17.317.
Phoenix - Vancouver 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 50. a rozhodující nájezd Ray Whitney - 15. Edler. Střely na branku: 35:40. Diváci: 16.691.
San Jose - Philadelphia 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 2. Clowe. Střely na branku: 23:26. Diváci: 17.562.