NY Islanders - Boston 3:6Krejčí pomohl k výhře Bostonu, Jágrův střelecký půst trvá

Český hokejový útočník David Krejčí pomohl v dnešním odpoledním utkání NHL dvěma góly k vítězství Bostonu 6:3 na ledě New York Islanders. Nejproduktivnější hráč loňského play off, v němž Bruins dosáhli na Stanley Cup, byl vyhlášen třetím nejlepším hráčem zápasu.

David Krejčí se raduje z gólu

Pětadvacetiletý Krejčí svým 22. gólem v sezoně skóre zápasu na konci první třetiny otevřel a 23. brankou tři minuty před koncem ho uzavřel. Boston zlomil vyrovnané skóre utkání ve třetí části, kterou vyhrál 4:1.

Philadelphia podlehla doma 3:4 po samostatných nájezdech Ottawě v divokém utkání, v němž po první třetině prohrávala 0:3, ale ve druhé části třemi góly srovnala. Pak už branka nepadla, navzdory snaze Jaromíra Jágra, jenž byl s osmi střeleckými pokusy nejpilnějším hráčem zápasu. Přesto svůj půst neukončil a na gól čeká už 12 zápasů.

V samostatných nájezdech se prosadil mimo jiné útočník Ottawy Milan Michálek, bod navíc zajistil Senators jeho spoluhráč Jason Spezza.

Neuvirth pomohl Washingtonu vrátit se do elitní osmičky

Brankář Michal Neuvirth dovedl Washington k výhře 3:2 po samostatných nájezdech nad Montrealem. Čtyřiadvacetiletý gólman kryl 39 střel, neinkasoval v penaltovém rozstřelu a stal se první hvězdou zápasu. Hráči z hlavního města USA se vrátili do elitní osmičky Východní konference, v níž mají dva body náskok před devátým Buffalem.

Washington stejně jako v minulém utkání v Bostonu ztratil dvougólový náskok. Vyrovnání obstaral Tomáš Plekanec, který se na pravém křídle protlačil přes Romana Hamrlíka před Neuvirtha a překonal českého brankáře střelou nad lapačku. Potřebný druhý bod získali domácí až po rozstřelu, v němž uspěli Matt Hendricks a Alexandr Sjomin.

"Udržel nás (Neuvirth) ve hře. My trochu polevili a pustili je do šancí, ale oni na něm několikrát pohořeli. Předvedl důležité zákroky, když jsme to potřebovali," pochválil brankáře trenér Washingtonu Dale Hunter.

Týmu pomohl i start Nicklase Bäckströma, první od 3. ledna, kdy jej na 40 zápasů vyřadil ze hry otřes mozku. "Vědomí, že dnes bude za nás zase hrát, bylo obrovskou vzpruhou," podotkl útočník Capitals Troy Brouwer.

Pavelec volný pro MS

Výsledek z Washingtonu nepotěšil Winnipeg, který prohrál na ledě Tampy Bay 2:3 v prodloužení a přišel i o teoretickou šanci na play-off. Pro mistrovství světa tak bude volný brankář Ondřej Pavelec.

Kladenský odchovanec, který loni na Slovensku dovedl českou reprezentaci na MS k bronzu, si v zápase připsal 36 zásahů a byl vyhlášen druhou hvězdou. Pavelec držel dlouho naděje na výhru, soupeř ale vyrovnal ve 48. minutě a prodloužení rozhodl Steven Stamkos, nejlepší střelec soutěže. Dvaadvacetiletému kanadskému útočníkovi nyní chybí čtyři zásahy, aby pokořil hranici šedesáti branek, což se naposledy povedlo Alexandru Ovečkinovi v sezoně 2007/08. Má na to čtyři zápasy.

Češi přiblížili Phoenix k play-off

Hokejisté Phoenixu se přiblížili účasti v play off, poté co na svém ledě přehráli Anaheim 4:0. Na výhře se podílel gólem a asistencí Radim Vrbata, po jedné přihrávce si připsal i Martin Hanzal s Michalem Rozsívalem. Coyotes jsou aktuálně sedmí v Západní konferenci a na devátý Dallas mají k dobru dva body.

O výhře rozhodl Phoenix v prostřední části, kdy třemi využitými přesilovkami odskočil soupeři z 1:0 na 4:0. Brankář Mike Smith zneškodnil 44 střel a ve druhém utkání po sobě vychytal čisté konto, sedmé celkově. Třetí gól dal Vrbata, který po přihrávce Raye Whitneyho trefil odkrytou branku. Whitney zaokrouhlil počet bodů získaných v kariéře v NHL na tisíc a stal se 79. hráčem v historii soutěže, který této hranice dosáhl.

"Nebylo vůbec snadné nasbírat tolik bodů. Byl jsem v sedmi týmech, dvakrát mě vyplatili ze smlouvy, několikrát jsem byl na listině volných hráčů. Nastalo několik okamžiků, kdy to nevypadalo, že budu v NHL pokračovat. Proto jsem velmi hrdý, že jsem to dokázal," řekl Whitney.

Devětatřicetiletý Kanaďan podotkl, že mu prospívá spolupráce s českými útočníky Vrbatou a Hanzalem. "Pomáhá vám, když nastupujete se střelcem, který dal za sezonu přes třicet branek. Těžím z jejich chemie a spolupráce s nimi je jednou z hlavních příčin, že jsem letos získal tolik bodů (75)," řekl Whitney a o svém tisícím bodu řekl: "Nahrát mu (Vrbatovi) byla nejjistější sázka."

Hokejisté New Jersey už mají po výhře 5:0 v Carolině účast v play off jistou. Devils si napravili reputaci z minulé sezony, kdy chyběli ve vyřazovací části, což se stalo jen dvakrát za uplynulých 22 sezon. O hladký průběh utkání se zasloužili i čeští útočníci: Petr Sýkora vstřelil gól a na další přihrál, Patrik Eliáš si připsal dvě asistence. Brankář Martin Brodeur zneškodnil 22 střel a připsal si 119. nulu v kariéře NHL.

Jistotu play off mají i v Chicagu, ale vítězství 5:4 v Nashvillu získali až po velkém dramatu. Blackhawks vedli po polovině utkání 4:0, pak ale zavelel do útoku Martin Erat. Třebíčský rodák vstřelil ve třicáté minutě první branku domácích a na začátku třetí třetiny už bylo skóre srovnané. Predators ale obrat nedotáhli, neboť ve 49. minutě vstřelil vítězný gól Brent Seabrook.

Columbus nic nezmění na tom, že v této sezoně skončí poslední, ale je zjevné, že sezonu nezabalil. Blue Jackets vyhráli potřetí v řadě, když překvapivě uspěli na ledě St. Louis 5:2. Skóre uzavřel střelou do prázdné branky Václav Prospal a Columbus zkomplikoval soupeři boj o Prezidentovu trofej určenou nejlepšímu týmu základní části.

Výsledky NHL:
NY Islanders - Boston 3:6 (1:1, 1:1, 1:4)
Branky: 25. a 45. Parenteau, 19. Okposo - 19. a 57. Krejčí, 25. Kelly, 44. Marchand, 51. Seguin, 57. Chára. Střely na branku: 22:27. Diváci: 16.250.
Philadelphia - Ottawa 3:4 po sam. nájezdech (0:3, 3:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. Simmonds, 35. Couturier, 38. Coburn - 7. a rozhodující sam. nájezd Spezza, 12. Alfredsson, 15. Neil. Střely na branku: 39:30. Diváci: 19.822.
Toronto - Buffalo 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Branky: 10. Crabb, 36. Kessel, 40. Liles, 51. Frattin - 31. Ennis, 47. Leino, 58. Stafford. Střely na branku: 29:32. Diváci: 19.446.
Washington - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 5. M. Perreault, 17. Beagle, rozhodující nájezd Hendricks - 20. Cole, 35. Plekanec. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dva góly ze 41 střel a úspěšnost zásahů měl 95,12 procenta. Střely na branku: 33:41. Diváci: 18.506.
Carolina - New Jersey 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)
Branky: 20. Clarkson (Eliáš), 22. Kovalčuk (Sýkora), 24. Carter, 38. Sýkora (Eliáš), 42. Parise. Střely na branku: 22:31. Diváci: 18.680.
Tampa Bay - Winnipeg 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 16. a 48. Malone, 61. Stamkos - 47. Miettinen, 30. K. Wellwood. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 92,31 procenta. Střely na branku: 39:28. Diváci: 19.204.
St. Louis - Columbus 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Branky: 7. Backes, 37. Perron - 13. a 31. Umberger, 7. Boll, 51. Dorsett, 59. Prospal. Střely na branku: 36:33. Diváci: 19.150.
Nashville - Chicago 4:5 (0:1, 2:3, 2:1)
Branky: 31. a 48. S. Weber, 30. Erat, 45. Radulov - 4. Sharp, 22. Bolland, 27. P. Kane, 29. Stalberg, 49. Seabrook. Střely na branku: 33:37. Diváci: 17.113.
Minnesota - Los Angeles 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 51. a rozhodující nájezd Christensen, 1. Powe, 4. Johnson - 4. a 21. Richardson, 16. D. Brown. Střely na branku: 23:29. Diváci: 18.209.
Phoenix - Anaheim 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky: 7. Ekman-Larsson (Rozsíval), 32. Vermette, 37. Vrbata, 37. Ray Whitney (Vrbata, Hanzal). Střely na branku: 29:44. Diváci: 15.856.
Vancouver - Calgary 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 6. Lapierre, 52. Gragnani, 64. Ebbett - 26. O. Jokinen, 41. Cammalleri. Střely na branku: 34:33. Diváci: 18.890.
San Jose - Dallas 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 1. a 30. Pavelski, 19. Demers (Havlát). Střely na branku: 34:22. Diváci: 17.562.

3 Colorado 82 208 : 220 88
4 Minnesota 82 177 : 226 81
5 Edmonton 82 212 : 239 74