Rubriky:

NHL

Židlický může poprvé získat Stanley Cup a v New Jersey jej zahrnují samými superlativy

26. května 2012 11:26 - New York

Hokejový obránce Marek Židlický až do letošního roku nikdy neprošel v play off NHL přes první kolo. A v polovině sezóny to nevypadalo, že by to mohlo být jinak. V Minnesotě se trápil, měl neshody s hlavním trenérem Mikem Yeem, který ho dokonce několikrát posadil mezi náhradníky. Po přestupu do New Jersey ale nastal obrat a nyní je pětatřicetiletý český zadák ve finále Stanleyova poháru.

 

Ray Stubblebine, Reuters

Židlický požádal vedení Minnesoty o výměnu a na základě telefonátů s Patrikem Eliášem si vymínil únorový odchod do New Jersey. "Věděl jsem, do čeho jdu, takže mě tu nic nepřekvapilo," uvedl v průběhu finále Východní konference pro oficiální web NHL Židlický, který už před příchodem do týmu tvrdil, že Devils mají šanci na Stanley Cup. "Proto jsem si ho vybral. Tomuhle mužstvu věřím," dodal.

Židlický do nového týmu rychle zapadl a stal se klíčovým členem defenzivy Devils. V novém působišti patří k nejvytíženějším hráčům a v 18 zápasech play off už nasbíral osm bodů za gól a sedm asistencí.

Superlativy se jen valí

"Je to komplexní hráč. Není to jen obránce, který umí podpořit útok a hodí se do přesilovky. Je schopný udělat všechno. Může nastupovat v nejlepší obranné dvojici a hrát okolo 25 minut za zápas. Umí ubránit nejlepší hráče soutěže a zároveň rozehrávat přesilovku. Takových hráčů je v lize jenom hrstka, " řekl trenér Pete DeBoer. "Bez něho bychom takhle daleko nebyli," dodal.

Přitom zprvu se to vypadalo, že Devils zaplatili za Židlického, který má s klubem smlouvu i na další rok, vysokou cenu: Kurtise Fostera, Nicka Palmieriho, Stephana Veilleuxe a dvě volby v draftu. "Jeho přínos je neocenitelný. Myslím, že to pro nás byl skvělý obchod, který Lou (generální manažer Lamoriello) provedl. Cena se mohla zdát vysoká, ale rozhodně stála za to," podotkl DeBoer.

Eliáš nepochyboval

Přesto byli po výměně fanoušci zvědaví na to, jak se hráč, o němž se vždy převážně mluvilo v souvislosti s útočnými schopnostmi, adaptuje na defenzivní styl Devils. Židlický nicméně s touto nálepkou svého nového týmu polemizuje.

"Líbí se mi, jak nakládáme s pukem. Není to o bezhlavém nahazování kotouče někam. Naopak se snažíme vymýšlet, co s ním uděláme, hrajeme kombinačně a dokážeme se uvolňovat hezkými přihrávkami. To se mi líbí," dodal mistr světa z roku 2005.

Jeho kamarád Eliáš nepochyboval, že český zadák bude pro New Jersey přínosem. "Věděl jsem, že perfektně zapadne do našeho herního systému. Když hrajete se správnými hráči, ve správných situacích a ve správném týmu, jehož styl vám sedí, můžete dokázat velké věci. Je pro nás velkou podporou," řekl Eliáš.

ČTK

Zrušit


Časová osa: NHL

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..