Rubriky:

NHL

Jágr: Chci, aby se NHL rozběhla co nejdříve

15. září 2012 19:19 - Kladno

Hokejista Jaromír Jágr by byl rád, kdyby sezóna v NHL, kterou ohrožuje výluka, začala co nejdříve, protože ve 40 letech už v prestižní zámořské lize dlouho hrát nebude. Zároveň ale chápe postoj hráčů, kteří se nemohou shodnout s vlastníky klubů na nové kolektivní smlouvě. V případě vyhlášení výluky plánuje nastoupit co nejdříve za kladenský celek, jehož je majitelem.

 

Michal Krumphanzl, ČTK

"Být podle mého, chtěl bych určitě hrát," řekl dnes Jágr v rozhovoru s ČTK. Je mu prý jedno, za jakých podmínek by to bylo. "Protože si chci zahrát. Ale na druhou stranu rozumím, že hráči, kteří vědí, že budou hrát dalších deset let, myslí na svou budoucnost a musí si vyjednat co nejlepší podmínky," prohlásil útočník, který se po loňském návratu do NHL v dresu Philadelphie v létě upsal na rok Dallasu.

Svůj názor v celém sporu nepovažuje za důležitý. "Je zkreslený tím, že chci hrát, protože už toho času moc nemám, ale to není ten správný názor," řekl Jágr. V kontaktu se zámořím moc není. "Informace také moc nesleduju. Takže mně nic jiného nezbývá než jen čekat, jak to dopadne," podotkl dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Pittsburghem.

Velmi dobře ví, že jde o budoucnost celé NHL. "Je tam spor mezi hráči a majiteli a obě strany chtějí pro sebe co nejlepší podmínky, což je samozřejmé. Dá se to pochopit, ale jde o budoucnost ne jednoho roku, ne dvou let, ale možná dvaceti, třiceti," přemítal Jágr.

Hráči si však při svém "boji za spravedlnost" musí podle jeho slov uvědomit jednu věc - že stojí proti miliardářům. "Milionáři bojují proti miliardářům a to je vždycky těžký boj," prohlásil s úsměvem Jágr. "Tam je většina majitelů, pro něž je hokej spíš zábava a ne ten hlavní výdělek. Oni mají času dost," dodal již vážně.

Nižší stropy zabíjejí ligu

Připomněl ale, že současný systém vymysleli po celosezonní výluce v ročníku 2004/05 samotní majitelé. "Po roce stávky hráči přistoupili na systém majitelů. O 24 procent se snížily platy všem hráčům a začalo se s nějakým platovým stropem. Kromě toho vyššího stropu tam byl ale i ten nižší," řekl Jágr.

"A to podle mého zabíjí ligu, ty nižší stropy. Jakmile liga vydělává, stropy se úměrně zvyšují, ale kromě toho vyššího jde nahoru i ten nižší," zdůraznil dvojnásobný mistr světa z let 2005 a 2010. "Nastává pak situace, kdy některé týmy - přestože zdaleka tolik nevydělávají - se musí dostat za každou cenu nad tu spodní hranici," připomněl Jágr platové dno, které je nastaveno o 16 milionů níže oproti platovému stropu.

Právě tam se podle něho dostávají některé z klubů do problémů; manažeři jsou nuceni podepsat hráče jen z tohoto důvodu. "Tam to u některých hráčů někdy je 'jak Honza ke štěstí přišel'," prohlásil s nadsázkou Jágr. "Někdy je tam teď lepší hrát ve špatném mužstvu, protože oni tě z tohoto úhlu pohledu musí podepsat, ať chtějí, nebo ne," dodal s úsměvem.

Stávku již bere za prakticky neodvratnou realitu. "Bude jen záležet na tom, jak bude dlouhá," poznamenal Jágr. Tuší, že fanoušci budou naštvaní, ale cestu do hlediště si v zámoří i přes další lákadla opět najdou. "Není garantované, že lidi do hlediště zase přijdou, ale je velká šance, že to tak bude. Je to jen otázka času," myslí si olympijský vítěz z Nagana.

Jágr natrénováno nemá

V případě výluky skočí brzy na led. "Nic jiného mi nezbude. Jestli jsem připravený? Nejsem, ale pokud to budu odkládat, bude to horší a horší. Lepší už ne," smál se Jágr, jenž přiznal, že poslední dva až tři týdny neměl čas na pořádný trénink.

"Věnoval jsem se točení reklam, pak jsem odjel do Filadelfie a vše, co jsem natrénoval, jsem ztratil. Začínám od nuly, ale takový je život," konstatoval. Bude pro něj prý platit, že nejlepším tréninkem je samotný zápas. "Člověk se tam bude trápit, ale je to pravda."

V otázce ohledně počtu hráčů z NHL, kteří ho do kabiny Rytířů budou následovat, nechtěl ale předbíhat. "Jde o choulostivé a nepříjemné téma z pohledu pojištění. Je hrozně jednoduché pojistit hráče, který má jednoletý kontrakt a plat jeden dva miliony. My máme ale k dispozici většinou ty, kteří mají čtyřleté kontrakty a dohromady dvacet milionů. Jsou to pak ohromné částky, co si lidi ani nedokážou představit," uvedl Jágr.

Z pohledu majitele klubu ví, že musí být v určitých ohledech opatrný. "Může se pak stát, že u některých hráčů ti pokrytí pojistek jen na dva měsíce vezme rozpočet 15 procent celýho mužstva na celý rok. To je šílený," uzavřel Jágr, jenž by v případě výluky zažil jakožto jediný z aktivních hráčů již čtvrté období stávky během své kariéry v NHL.

ČTK

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..