Sparta - Liberec 8:1Liberec utrpěl v Holešovicích debakl, Ton třetím nejlepším střelcem sparťanské historie

59. Hlinka 8 : 1

Ani napočtvrté v sezóně nedokázali hokejisté Liberce urvat v zápase se Spartou alespoň bod, teď navíc z Holešovic odjíždějí s debaklem 1:8. Hrdinou Pražanů, kteří se hned čtyřikrát prosadili v přesilovce, se stal útočník Petr Ton, autor dvou branek a stejného počtu asistencí. Hráč s číslem 87 dosáhl ve sparťanském dresu hranice 245 gólů a v klubové tabulce střelců se tak posunul na třetí místo před Richarda Žemličku.

Po devíti dnech se do holešovické Tipsport arény vrátil gólman Marek Schwarz, ovšem už jako host v dresu Liberce. A úvod si jistě představoval lepší. V osmé minutě při první přesilovce zápasu našel Hlinka od zadního mantinelu Tona, který poslal Spartu do vedení. O dvě minuty později už mohli Bílí Tygři prohrávat o dvě branky, to by ale nesměl Pilař zblízka minout odkrytou branku.

Přesto se Pražané navýšení náskoku záhy dostali. Znovu jim k tomu dopomohla liberecké nedisciplinovanost, tři vteřiny po vypršení Kicova trestu sice Gřegořkovi střela nesedla, kotouč přesto zamířil za Schwarzova záda. Pět vteřin před první sirénou se prosadili i hosté, z důrazu před brankou profitoval Jonák.

Po pěti minutách hry v prostřední třetině nejprve stálo při Severočeších štěstí, překonaného Schwarze totiž po dělovce Milama zachránila horní tyčka. Z protiútoku se po levém křídle šikovně protáhl Bulíř, Melicherčík však jeho zakončení vyrazil. Ještě v témže střídání ujížděli hosté ve dvou na jediného obránce, Duda ale střelou zápěstím vyrovnání nezařídil.

A tak se iniciativy chopila Sparta a znovu udeřila v přesilovce - na konci vyšachování hostující obrany pálil Sičák a domácí znovu vedli o dva góly. Ve 33. minutě navíc dorazil Tonovu střelu za Schwarzova záda Tenkrát a bylo to už 4:1.

Ve třetím dějství už Tygři zcela odpadli a Sparta si na ledě dělala, co chtěla. Nejprve sice ještě Ton v samostatném úniku branku přestřelil, pak ale Pilař nezištným pasem našel Hovorku, jenž zasouval do prázdné klece.

V 50. minutě napřáhl při další přesilovce na modré čáře Ton a Schwarz musel lovit puk ze sítě pošesté. Holešovický kanonýr si připsal už čtvrtý bod v zápase, navíc touto trefou dosáhl už svého 245. gólu ve sparťanském dresu, čímž v bilanci klubu předstihl do té doby třetího Richarda Žemličku. Devětatřicetiletý Ton si tak užívá týmové i osobní probuzení po nepodařeném startu do sezóny a může si ještě brousit zuby na překonání Jana Havla (246 gólů) i Jiřího Zelenky (254).

Ani šestou trefou však liberecké trápení neustalo. O pouhou minutu později uspěl od pravého mantinelu Tenkrát, což už bylo moc na Schwarze, který své místo mezi třemi tyčemi přenechal Vošvrdovi. Domácí diváci nadšeně aplaudovali, stejně jako vzápětí při bitce Bahenského s Jaroslavem Vlachem.

V předposlední minutě si pak Hlinka položil Vošvrdu k ledu a bekhendovým zakončením pod horní tyčku uzavřel na konečných 8:1 pro Spartu.

41. kolo hokejové extraligy:
HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 8:1 (2:1, 2:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 8. P. Ton (J. Hlinka, Sičák), 15. Gřegořek (Hovorka, Milam), 29. Sičák (P. Ton, Tenkrát), 33. Tenkrát (P. Ton), 45. Hovorka (Pilař, Forman), 50. P. Ton (Sičák, Pilař), 51. Tenkrát (J. Hlinka, Pilař), 59. J. Hlinka (Krstev) - 20. Jonák (Čakajík, Bortňák). Rozhodčí: Šindler, Leppäalho (Fin.) - Pešek, Svoboda. Vyloučení: 7:11, navíc Bahenský - J. Vlach oba 10 minut. Využití: 4:0. Diváci: 10 080.
Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Simon - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Liberec: Schwarz (od 51. Vošvrda) - Čakajík, Derner, Čutta, Jánošík, Moravec, Ulrych, Štich - Bulíř, Nedvěd, Dušek - Duda, Filippi, Víšek - Bárta, Vantuch, Kica - Galamboš, Bortňák, Jonák - J. Vlach. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.