Skvělého Pavelce opustila na ledě Medvědů štěstěna až při nájezdech, Prospalův gól na skalp Detroitu nestačil

jsv, jisSport.cz

Výborným výkonem se v pondělním utkání kanadsko-americké NHL blýskl brankář Winnipegu Ondřej Pavelec. Jets zásluhou své gólmanské jedničky, která měla i notnou dávku štěstí, vybojovali první bod v sezóně, když v Bostonu prohráli 1:2 po samostatných nájezdech. V souběžně hraném duelu zdolali hráči New Yorku Islanders před vlastním publikem Tampu Bay 4:3. V dalších nočních zápasech se z českých hráčů střelecky prosadil pouze Václav Prospal, ani jeho trefa však na výhru Columbusu nad Detroitem nestačila - hokejisté Blue Jackets doma nakonec prohráli po nájezdechc 3:4.

Brad Marchand (vlevo) z Bostonu překonává po přihrávce Tylera Seguina gólmana Winnipegu Ondřeje Pavelce.

Zápas mezi Winnipegem a Bostonem měl pro českého fanouška pikantní příchuť, neboť v obou brankovištích stáli borci, kteří během výluky v zámořské soutěži působili v Tipsport extralize. V domácí kleci Tuukka Rask, jenž hájil barvy Plzně. Na druhé straně zase Ondřej Pavelec, který vypomáhal libereckým Bílým Tygrům.

Winnipeg zaskočil Medvědy už ve 2. minutě. Nahození Postmy finský brankář neudržel a Thorburn z dorážky rozesmutnil TD Garden. Boston si poté vytvořil několik slibných příležitostí, jednu z největších měl Seguin, Pavelec ale jeho ránu bravurně vyrazil.

Kladenského odchovance překonali Bruins až v 15. minutě. Seguin vystihl rozehrávku soupeře, vřítil se do útočného pásma a naservíroval puk volnému Marchandovi, který neměl problémy srovnat stav. Přesto mohli jít do kabin s lepší náladou hosté. Po krásném pasu ujížděl sám na bránu zkušený Wellwood, na Raska však nevyzrál.

Pavelec dotáhl Jets do prodloužení

Ve druhé třetině měl Boston chvílemi velký tlak. Po nádherné zadovce Krejčího, jenž byl dokonce vyhlášen první hvězdou zápasu, mohl skórovat osamocený Horton, Pavelec ale výborně zasáhl. Český gólman následně zneškodnil i další velké šance, navíc mu pomohlo i štěstí, když protivník hned několikrát orazítkoval brankovou konstrukci.

Ve třetí třetině toužili Bruins po dvoubodovém zisku, jenže marně hledali recept na výtečného Pavelce. V samotném závěru pak mohli být rádi, že neinkasovali. Dvě minuty obdržel domácí Boychuk a Jets v početní výhodě Medvědům pořádně zatápěli. Rask ale kotouč za svá záda už nepustil.

V prodloužení myslely oba týmy na vítězství, oba brankáři však byli proti a ofenzivní duel tak musely rozřešit až samostatné nájezdy.

V nich se více dařilo Bostonu. Zatímco Raska prostřelil po bekhendovém blafáku pouze Wheeler, Pavelec nestačil na exekuce Seguina a Bergerona, který zaznamenal rozhodující nájezd.

Prospalův gól na výhru nestačil, Erat dvakrát asistoval

Český útočník Václav Prospal, který se během výluky krátce představil i v dresu Českých Budějovic, se stal jediným českým střelcem v pondělních nočních zápasech. Trefa zkušeného hráče znamenala v 49. minutě domácí vedení, avšak o necelých pět minut později srovnal za Red Wings Dacjuk a Detroit posléze získal zápas ve svůj prospěch po samostatných nájezdech.

Na dva góly přihrál útočník Martin Erat, jeho Nashville ale nakonec podlehl St. Louis 3:4 po nájezdech. Erat byl v penaltovém rozstřelu jedním ze dvou neúspěšných hráčů domácích Predators, naopak hosté oba své nájezdy proměnili. Na vítězství z úvodního duelu navázali hokejisté Ottawy, kteří při domácí premiéře v nové sezóně porazili před vyprodaným hledištěm Floridu 4:0. Asistenci u čtvrté branky si připsal Milan Michálek, brankář Craig Anderson vychytal své jubilejní 20. čisté konto v kariéře.

Ostrované si poradili s Tampou

Důvod k radosti měli v pondělí i hokejisté New Yorku Islanders, kteří porazili Tampu Bay 4:3. Ostrované vedli ve 42. minutě 4:0, přesto se v závěru strachovali o výsledek. Blesky totiž v rozmezí 43. a 49. třikrát rozvlnily síť za Nabokovem, vyrovnat se jim ovšem už nepodařilo.

NHL:
Calgary - Anaheim 4:5 (2:3, 1:0, 1:2)
Branky: 17. a 22. Glencross, 20. Tanguay, 55. Stempniak (Horák) - 2. a 52. Getzlaf, 11. a 45. Winnik, 8. Koivu.
Columbus - Detroit 3:4 po nájezdech (0:0, 1:2, 2:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 36. Atkinson, 44. Wisniewski, 49. Prospal - 22. Lashoff, 35. White, 54. Dacjuk. Rozhodující nájezd Brunner.
Ottawa - Florida 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 11. a 23. Turris, 58. O'Brien, 59. Silfverberg (Michálek).
Toronto - Buffalo 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 59. Kadri - 9. Hodgson, 25. Pominville.
Nashville - St.Louis 3:4 po nájezdech (2:2, 1:0, 0:1, 0:0 - 0:2)
Branky: 10. Wilson, 18. Fisher (Erat), 33. Hornqvist (Erat) - 11. Tarašenko, 16. McDonald, 53. Pietrangelo. Rozhodující nájezdy: Oshie, Steen.
NY Islanders - Tampa Bay 4:3 (0:0, 3:0, 1:3)
Branky: 27. Grabner, 37. Martin, 38. Okposo, 42. Ullström - 43. St. Louis, 48. Pouliot, 48. Stamkos. Střely na branku: 44:26. Diváci: 15 322.
Boston - Winnipeg 2:1 po sam. náj. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 15. Marchand, rozh. sam. nájezd Bergeron - 2. Thorburn. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, z 26 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 96,1 procenta. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17 565.

1 Vancouver 48 127 : 121 59
2 Minnesota 48 122 : 127 55
3 Edmonton 48 125 : 134 45
4 Calgary 48 128 : 160 42
5 Colorado 48 116 : 152 39