New Jersey - Washington 3:2 po prodlouženíEliáš se Židlickým potvrdili neporazitelnost Ďáblů

New York

Patrik Eliáš byl ústřední postavou pátečního duelu mezi New Jersey a Washingtonem. Gólem a asistencí pomohl útočník k výhře Ďáblů 3:2 v prodloužení. K neporazitelnosti Jersey v této zkrácené sezóně NHL přispěl i další Čech Marek Židlický dvěmi gólovými přihrávkami.

Patrik Eliáš střílí gól do sítě Washingtonu.

Právě po Židlického křížném pasu ukončil zápas v čase 64:39 Ilja Kovalčuk. New Jersey tak v letošní sezóně ještě neztratil ani bod, zatímco Washington, v jehož dresu si v pátek připsal Michal Neuvirth 32 zásahů, je jedním ze tří týmů, kteří ve zkráceném ročníku ještě nevyhráli.

Eliáš svůj první letošní gól vsítil v závěru prostřední třetiny dorážkou Židlického střely a zvýšil tím na 2:0, ale Devils v závěrečné části nabídli soupeři pět početních výhod a dostali ho zpět do zápasu. Ztráta dvoubrankového vedení je ale nakonec díky Kovalčukovi nemusela mrzet a podle trenéra Petera DeBoera právě nejzkušenější hráči týmu mají největší podíl na nejlepším startu Devils za posledních deset let.

"To, jak tvrdě na sobě naši veteráni pracovali během léta a výluky, je důvod, že jsme sezónu tak dobře odstartovali. Eliáš je ve skvělé formě. Brodeur je ve skvělé formě. Zubrus je ve skvělé formě. Kovy je ve skvělé formě. Salvador taky. To pomáhá," vysvětloval DeBoer dosavadní bilanci tří výher loňského finalisty Stanley Cupu. "Byli jsme zklamaní, že jsme to loni nedotáhli do vítězného konce, ale zůstala v nás skvělá chuť úspěchu. A z toho těžíme," doplnil brankář Martin Brodeur.

Ottawa poprvé prohrála

Naopak první porážku sezóny si připsali hokejisté Ottawy, kteří i přes jednu asistenci Milana Michálka podlehli na ledě Tampy Bay 4:6. Neporazitelnost ztratil i Anaheim, jemuž Vancouver vrátil i s úroky domácí prohru z úvodního hracího dne. Canucks odčinili předchozí výsledek 3:7 a soupeře venku jasně přehráli 5:0.

Vítězství Vancouveru je satisfakcí pro gólmana Coryho Schneidera, jenž má letos převzít roli jedničky po Robertu Luongovi. Zatímco v minulém vzájemném utkání střídal už po pěti brankách a 27 minutách hry, tentokrát zlikvidoval všech třicet střel soupeře a zaznamenal páté čisté konto kariéry.

Poprvé od prosince roku 2011 nastoupil k utkání NHL brankář Rick DiPietro. Nejvýše draftovaný hráč roku 2000, jenž uplynulý ročník vynechal kvůli potížím s třísly, zaznamenal 23 úspěšných zásahů, ale New York Islanders prohrál v Bostonu 2:4. "Cítil jsem se dobře," uvedl DiPietro, dřívější hvězda Boston University. "Jsem vždy nadšený z toho, když se vracím do Bostonu a vždy se těším, až budu v této hale chytat. Ale porážky nesnáším," dodal.

Souboj gólmanů vyhrál Pavelec

Ondřej Pavelec předčil v českém brankářském souboji Tomáše Vokouna a dovedl Winnipeg v pátečním utkání NHL k vítězství 4:2 nad Pittsburghem. Pavelec sice inkasoval jako první, když ho v úvodní třetině dvakrát překonal Sidney Crosby, ale domácí Jets v prostřední části třemi zásahy otočili vývoj zápasu a v předposlední minutě pečetili svou výhru při power play soupeře.

Trenér domácích Claude Noel pochválil po zápase Pavelce, jehož zákroky nastartovaly tým k obratu. "Ve druhé třetině byl vynikající. Jeho zásahy nám dodaly velkou dávku sebevědomí," uvedl kouč na adresu českého gólmana.

Pochvala za disciplínu

Podle Pavelce bylo velmi důležité, že tým za celý zápas obdržel jen jeden dvouminutový trest. "To byl jeden z nejdůležitějších faktorů zápasu. Crosby nebo Malkin, když jsou tito dva na přesilovce, máte problém. My jsme ale byli úžasně disciplinovaní," chválil své spoluhráče Pavelec, jemuž se také líbilo, jakým způsobem jeho tým udržel těsnou výhru. Do šancí už v poslední třetině soupeře moc nepouštěl.

"Máme za sebou jenom čtyři utkání, ale je zde ve srovnáním s loňským rokem vidět velký rozdíl a posun. Tento tým je schopen zvládat těsné zápasy a vyhrávat je. To je dobré znamení," dodal Pavelec, který v utkání kryl 33 střel. Vokoun, jenž nastoupil ke svému druhému letošnímu startu, si jich připsal o pět méně.

Výsledky NHL:
Boston - NY Islanders 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 5. S. Thornton, 34. G. Campbell (Krejčí), 48. Chára, 54. P. Bergeron - 12. a 30. Aucoin. Střely na branku: 27:26. Diváci: 17.565.
Buffalo - Carolina 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Branky: 42. Vanek - 44. Sjomin, 56. Harrison, 60. Skinner. Střely na branku: 41:42. Diváci: 18.824.
New Jersey - Washington 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 14. S. Gionta, 39. Eliáš (Židlický), 65. Kovalčuk (Židlický, Eliáš) - 53. Ribeiro, 58. M. Green. Brankář Michal Neuvirth inkasoval 3 branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,43 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.625.
Tampa Bay - Ottawa 6:4 (1:0, 2:4, 3:0)
Branky: 44. a 53. Malone, 2. Carle, 35. Stamkos, 39. Hedman, 60. Pyatt - 25. Condra, 35. Spezza, 35. Karlsson (M. Michálek), 38. Turris. Střely na branku: 31:36. Diváci: 19.204.
Detroit - Minnesota 5:3 (0:0, 4:2, 1:1)
Branky: 21. a 45. Bertuzzi, 21. Brunner, 33. Zetterberg, 38. Dacjuk - 23. a 51. Parise, 27. Gilbert. Střely na branku: 27:26. Diváci: 20.066.
Winnipeg - Pittsburgh 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)
Branky: 22. E. Kane, 34. Byfuglien, 38. Ladd, 59. Wheeler - 5. a 15. Crosby. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 94,29 procenta. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh 59 minut, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,32 procenta. Střely na branku: 32:35. Diváci: 15.004.
Anaheim - Vancouver 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 19. a 56. Raymond, 10. D. Sedin, 37. Volpatti, 42. Kassian. Střely na branku: 30:34. Diváci: 17.529.