Mrázek zažil fantastický debut za Detroit! Červenka dal první gól, Češi v NHL řádili

New York

Mimořádně úspěšný den zažili čeští hokejisté v zámořské NHL. Dohromady nasázeli osm gólů včetně premiérové trefy Romana Červenky v Calgary, ale výborně si vedl i zástupce české brankářské školy. Fantastický debut v brance Detroitu zažil Petr Mrázek, který vychytal výhru v St. Louis 5:1 a stal se druhou hvězdou zápasu.

Petr Mrázek v brance Detroitu čaroval.

Mrázek byl povolán z farmy Grand Rapids a svojí premiéru v nejslavnější lize světa zvládl parádně. Pochytal 26 střel a za svá záda pustil jediný gól. „Vůbec nepanikařil. Měl kontrolu i nad odraženými puky a vypadal opravdu velmi dobře," chválil českého mladíka ostřílený zadák Red Wings Niklas Kronwall.

„Myslím, že zahrál výborně. Umí to i dobře s pukem, což mužstvu ulehčuje situaci. Nehraje se pak tolik ve vlastním pásmu. Na tomhle děcku miluju to, že soupeřovým útočníkům vůbec nedával druhé šance, puky nikam neodrážel, měl vždy situace pod kontrolou. Vůbec není lehké do téhle soutěže naskočit, navíc v St. Louis," vyzdvihl českého náhradníka kouč Mike Babcock.

Český reprezentant byl pochopitelně z velké premiéry rovněž nadšený. „Neuvěřitelné...jako ze snu. Jako malý kluk jsem o NHL snil, a teď se to splnilo. Jsem hrozně šťastný. Vzal jsem si puk na památku a schovám si ho už navždy," neskrýval nadšení dvacetiletý Mrázek po vítězství 5:1, k němuž pomohl gólem na 2:0 jeho krajan Jakub Kindl.

Červenkovi nabil Hudler

Roman Červenka otevřel svým premiérovým gólem v NHL skóre utkání proti Columbusu a pomohl tak vítězství Calgary 4:3 v prodloužení, na němž měl díky dvěma asistencím zásluhu i Jiří Hudler, který byl také vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Flames sahali po vítězství v normální hrací době, to jim však ve třetí třetině sebral gólem na 3:3 Václav Propspal (1+1).

Blýskl se i Plekanec

Dvěma góly v dresu Montrealu se blýskl Tomáš Plekanec. Po porážce 4:5 po samostatných nájezdech na ledě Buffala se ale hodně zlobil, protože po jeho druhé trefě z počátku třetí třetiny jeho tým vedl 4:2, přesto na výhru nedosáhl.

„Měli jsme vedení a chtělo to udržet ho až do konce. Musíme najít cestu, jak tyhle těsné zápasy vyhrávat," zlobil se ex-kladenský hokejista.

Gólem a dvěma asistencemi přispěl k výhře New Jersey Devils 4:2 proti Tampě Patrik Eliáš, jenž se trefil potřetí v sezóně. „Naši gólmani dělají správné zákroky v pravý čas, my včas blokujeme střely, prostě každý si odpracuje svůj díl," těšilo českého tahouna Ďáblů, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Před třinácti dny rozdrtila Philadelphia Floridu 7:1, jenže tentokrát se role obrátily. Domácím k výhře nepomohl ani přesilovkový gól Jakuba Voráčka. Panteři na ledě Flyers dokázali i díky asistenci Tomáše Fleischmanna vyhrát 3:2 po samostatných nájezdech.

Špatný večer pro Neuvirtha

Popáté v sezóně se za Phoenix trefil Martin Hanzal, jenže pro Kojoty to bylo málo. Chicago si totiž z jejich haly odvezlo jednoznačnou výhru 6:2. „Tohle je pro nás dobrá facka. Dostali jsme řádně nakopáno. A pokud si to nepřipustíme, máme větší problém, než jsme si mysleli," hodnotil porážku Phoenixu trenér Dave Tippett.

Nepovedený večer prožil brankář Washingtonu Michal Neuwirth, jenž nedochytal duel v Pittsburghu. Trenér ho vystřídal už ve 33. minutě za stavu 2:1. Jeho náhradník Braden Holtby ale do druhé přestávky inkasoval ještě třikrát, z toho dvakrát v rozmezí jedenácti sekund.

Uvadající hvězda Capitals Alexandr Ovečkin se sice gólově prosadila, ale porážce 2:5 nezabránila. Washington tak zůstává nejhorším celkem celé NHL.

Výsledky NHL:
Buffalo - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 48. a 60. Vanek, 5. Ott, 34. Ennis, rozhodující nájezd Pominville - 5. a 41. Plekanec, 33. Gallagher, 39. Subban. Střely na branku: 40:32. Diváci: 18.866.
New Jersey - Tampa Bay 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 24. Henrique (Eliáš), 38. Kovalčuk, 56. Greene (Eliáš), 56. Eliáš - 34. Thompson, 58. Carle. Střely na branku: 27:19. Diváci: 14.802.
New York Rangers - NY Islanders 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 2. a 39. Miller, 15. Gáborík, 58. McDonagh - 32. Tavares. Střely na branku: 25:28. Diváci: 17.200.
Philadelphia - Florida 2:3 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 12. Voráček, 23. Read - 11. Skille, 49. Weiss (Fleischmann), rozhodující nájezd Huberdeau. Střely na branku: 32:24. Diváci: 19.616.
Pittsburgh - Washington 5:2 (0:1, 5:0, 0:1)
Branky: 27. Malkin, 33. Dupuis, 37. Neal, 37. Cooke, 40. Crosby - 5. Ribeiro, 49. Ovečkin. Michal Neuvirth odchytal za Washington 33 minut, z 11 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18.650.
Phoenix - Chicago 2:6 (0:4, 1:2, 1:0)
Branky: 26. Hanzal (Vrbata), 59. Torres - 15. a 19. P. Kane, 9. Stalberg, 18. Bolland, 33. Toews, 36. Bickell. Střely na branku: 24:33. Diváci: 15.096.
Ottawa - Carolina 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 19. Karlsson, 37. Alfredsson - 33. Larose, 53. Sjomin, 63. Harrison. Střely na branku: 47:26. Diváci: 17.337.
Winnipeg - Toronto 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 24. Redmond, 44. Ladd - 27. Bozak, 55. Frattin, 56. Kessel. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 18 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 25:18. Diváci: 15.004.
St. Louis - Detroit 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Branky: 36. Pietrangelo - 6. Cleary, 12. Kindl, 38. Emmerton, 40. Brunner, 54. Filppula. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.699.
Nashville - Los Angeles 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 28. a 34. Wilson, 3. G. Bourque. Střely na branku: 14:32. Diváci: 17.113.
Minnesota - Vancouver 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
Branky: 48. Gilbert - 10. D. Sedin, 15. Higgins, 38. Raymond, 39. Hansen. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.352.
Columbus - Calgary 3:4 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 5. Calvert (Prospal), 10. Letestu, 52. Prospal - 5. Červenka (Hudler), 34. Bäcklund (Hudler), 49. Stempniak, 62. Tanguay. Střely na branku: 29:30. Diváci: 10.484.