Buffalo - Winnipeg 1:2VIDEO: Výborný Pavelec vychytal Winnipegu výhru v Buffalu

Winnipeg

Českému hokejovému brankáři Ondřeji Pavelcovi se dvoustý zápas v zámořské NHL vydařil. Gólman Winnipegu kryl na ledě Buffala devětadvacet střel soupeře a po šedesáti minutách hry se radoval se spoluhráči z vítězství 2:1.

Útočník Buffala Thomas Vanek (vpravo) brankáře Ondřeje Pavelce z Winnipegu nepřekonal.

Michael Frolík po zápase s Vancouverem.

Jets měli raketový nástup do utkání. Důrazný Kane vybojoval za bránou puk a jeho perfektní zadovku proměnil ve vedoucí gól Little. Vyrovnat mohl záhy Hodgson, který obdržel výtečnou přihrávku od mantinelu, Pavelec ale jeho pokus zblízka zneškodnil. Těsně před přestávkou bylo rušno před oběma brankami. Nejprve mohl navýšit náskok hostů Slater, jenž uháněl sám na Millera. Ten však puk za svá záda nepustil. Na druhé straně byl zase sám před Pavelcem Stafford, ani on ale se změnou skóre nepohnul.

Kanadský tým zvýšil vedení ve 26. minutě. Hainsey vystihl rozehrávku. Ladd se zmocnil kotouče a přesnou ranou překonal Millera. Sabres mohl vrátit zpět do zápasu rakouský kanonýr Vanek, který si zleva vybruslil až před bránu, jenže na Pavelce recept nenašel. Domácí se přesto kontaktního zásahu nakonec dočkali. Dvaadvacet sekund před koncem druhé třetiny prostřelil pětadvacetiletého gólmana v přečíslení dva na jednoho Pominville.

Šavle v závěrečné části toužily po vyrovnání. Na Pavelce vyslaly hned jedenáct střel, se všemi si ale kladenský odchovanec poradil. Tlak domácích vyvrcholil v 58. minutě. V přesilovce si šance vypracovali Gerbe a Ehrhoff, na Pavelce ovšem nevyzráli.

"Když po delší době zase vyhrajete, vrací vám to radost ze života. Všichni jsme to už uvítali, protože v posledních zápasech jsme byli dost ubozí," uvedl trenér Jets Claude Noël.

Winnipeg je v tabulce Východní konference aktuálně jedenáctý, na osmou příčku zajišťující play-off ztrácí čtyři body.

Kindl, Sobotka a Rozsíval si připsali asistenci

Nashville udolal před vlastními diváky Detroit 4:3 po prodloužení, když rozhodující trefu zařídil v 61. minutě Weber. Porážce Red Wings nezabránil ani obránce Jakub Kindl, jenž zaznamenal jednu asistenci.

Přihrávku na gól si připsal rovněž Vladimír Sobotka v dresu St. Louis. Přesto se z vítězství netěšil. Blues podlehli doma San Jose 1:2. Hosté využili problémů soupeře, který kvůli poruše letadla přiletěl do St. Louis z Vancouveru, kde hrál předchozí utkání, až dvanáct a půl hodiny před úvodním buly - se čtrnáctihodinovým zpožděním.

"Ty potíže s cestou, to byla smůla. Ale nemůžeme to brát jako výmluvu, že jsme prohráli," řekl brankář St. Louis Jake Allen. "Ale je pravda, že jsme neměli moc štěstí ani v zápase, při rozhodujícím gólu mi tam puk smolně propadl," litoval dvaadvacetiletý gólman.

Chicago zdolalo Vancouver 4:3 po samostatných nájezdech, když ten rozhodující proměnil ve třetí sérii Andrew Shaw. U první branky Blackhawks, kterou vstřelil Sharp, asistoval Michal Rozsíval. Jestřábi vyrovnali rekord NHL, ani v šestnáctém duelu nové sezóny totiž neprohráli v normální hrací době (viz rozhovor s Michaelem Frolíkem v galerii). Podobný kousek se v minulosti povedl pouze Anaheimu (v ročníku 2006/2007).

Emery: Je to pořád jen začátek sezóny

"Je to pamětihodný úspěch," konstatoval trenér Joel Quenneville. "Hráči by na sebe měli být hrdí. Stejně jako na postavení v tabulce, které nám dává velmi dobrou výchozí pozici do zbytku zkrácené sezóny," dodal.

"Máme za sebou skvělý start, ale pořád je to jenom začátek," nepřeceňuje rekord brankář Ray Emery.

Canadiens popáté v řadě vyhráli

Pátou výhru v řadě vybojoval Montreal, který zvítězil 3:1 na ledě New Yorku Rangers. A to přesto, že sehrál druhý zápas ve dvou dnech a v první třetině se zmohl jen na tři střely na branku. Jenže Jezdci nebyli o nic aktivnější - vypálili jen pětkrát.

"Byl to jeden z nejhorších zápasů, co jsem zažil. Z obou stran. Ale Montreal byl nakonec lepší a vyhrál zaslouženě," nechal se slyšet trenér Rangers John Tortorella.

Statistika NHL:
Buffalo - Winnipeg 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 40. Pominville - 2. Little, 26. Ladd. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,7 procenta. Střely na branku: 30:28. Diváci: 19 070.
New York Rangers - Montreal 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 33. Stralman - 39. Pacioretty, 42. Galchenyuk, 59. Diaz. Střely na branku: 25:18. Diváci: 17 200.
Ottawa - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 27. Greening, 29. Benoit, 58. Dziurzynski - 43. Hamonic. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18 595.
St. Louis - San Jose 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 13. Berglund (Sobotka) - 24. J. Thornton, 54. Kennedy. Střely na branku: 26:25. Diváci: 16 100.
Nashville - Detroit 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 6. C. Smith, 11. G. Bourque, 53. Josi, 61. Weber - 16. Cleary, 52. Tootoo (Kindl), 54. Dacjuk. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17 113.
Chicago - Vancouver 4:3 po sam. náj. (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 34. a 38. Hossa, 27. Sharp (Rozsíval), rozh. nájezd Shaw - 14. D. Sedin, 58. Edler, 59. Bieksa. Střely na branku: 43:32. Diváci: 21 423.
Tampa Bay - Toronto 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 10. Lecavalier, 25. Stamkos, 43. Killorn, 47. Carle - 18. Grabovskij, 57. Van Riemsdyk. Střely na branku: 19:25. Diváci: 19 204.
Edmonton - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 37. Gagner - 25. Fraser, 60. J. Carter, 60. Stoll. Střely na branku: 24:38. Diváci: 16 839.

1 Vancouver 48 127 : 121 59
2 Minnesota 48 122 : 127 55
3 Edmonton 48 125 : 134 45
4 Calgary 48 128 : 160 42
5 Colorado 48 116 : 152 39