Jágr dal gól, ale pohromě nezabránil, Hemský řídil demolici Dallasu. Tlustý sestřelil Pittsburgh

New York

Trefil se pošesté v této sezóně NHL, jenže tentokrát bude mít český hokejista Jaromír Jágr ze střeleckého zápisu nejspíš jen pramalou radost, protože pouze zmírnil debakl Dallasu 1:5 od Edmontonu, v jehož dresu vstřelil jeho krajan Aleš Hemský jednu branku a na dvě další nahrál. Podobně zazářil i Jiří Tlustý, který se při výhře Caroliny nad Pittsburghem 4:1 zaskvěl dvěma góly a jednou asistencí.

Hokejisté Edmontonu Jeff Petry (vlevo), Aleš Hemský (uprostřed) a Sam Gagner se radují z gólu proti Dallasu.

Edmontonu se tak výborným způsobem podařilo ukončit jedenáctizápasovou sérii porážek v dallaském American Airlines Centru. Kanonáda na ledě Stars začala už po minutě a třinácti sekundách, kdy Hemský s Jeffem Petrym vymysleli gól pro Sama Gagnera.

Ten tak velice záhy překonal finského gólmana Kariho Lehtonena, jenž se vracel do brány po pětizápasové pauze způsobené zraněním třísel. O osudu zápasu se definitivně rozhodovalo na přelomu druhé a třetí třetiny.

Nejprve čtrnáct sekund před druhou sirénou přihrál Hemský Petrymu na gól na 3:0 a po padesáti sekundách třetí třetiny pak sám pardubický odchovanec přesilovkovou trefou zvýšil na 4:0.

Zásah Jaromíra Jágra přišel až necelých šest minut před koncem zápasu a znamenal jen kosmetickou úpravu na konečných 1:5. Ještě před koncem duelu si Jágrův spoluhráč Jemie Benn stačil za zákeřný krosček na Ryana Jonese vykoledovat pětiminutový trest.

„V posledních dvou zápasech nás porazili. Vždycky jsme zahráli dobře v prvních dvou třetinách, ale ve třetí nás zlomili. Tentokrát to bylo jinak. Neztráceli jsme energii zbytečným naháněním puku způsobem, jakým jsme to dělali předtím. Ušetřili jsme tak síly pro útočení, což nám pomohlo," srovnával Hemský vítězství s dvěma předchozími porážkami (2:3 a 1:4).

Tlustý dal dva góly, v Carolině si pochvaluje herní pohodu

Jiří Tlustý byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu při výhře nad Pittsburghem 4:1. V elitní lajně Caroliny spolu s Ericem Staalem a Alexem Sjominem je doslova k nezastavení.

„Tihle kluci vždycky tvoří hru. Jsou to skvělí a silní hráči. Na mě pak je, abych tvrdou prací dělal trošku zmatku v útočné třetině. Stačí si najít dobrou pozici a čekat na přihrávku, oni dva mě vždycky najdou," pochvaloval si se vší skromností spolupráci v první formaci Tlustý.

Exkladenský forvard nejprve na konci první třetiny vypracoval se Sjominem vyrovnávací gól na 1:1 pro Staala, který nastartoval obrat v utkání.

Následně se totiž na začátku a na konci druhé části trefil sám Tlustý a výsledku dal jednoznačnou podobu (4:1). Dva góly v jednom zápase zaznamenal už počtvrté v sezóně a s devíti zásahy je momentálně nejlepším českým střelcem v NHL.

„Hraje velmi správným způsobem. Alex s Erikem se svojí výškou a silou se většinou v ofenzivě uplatní tím, že si s pukem odstaví soupeře, na něm pak je, aby našel v bráně skulinky. Ukazuje, že je schopen na této úrovni pravidelně skórovat. Umí velmi dobře číst hru," vysekl poklonu českému útočníkovi kouč Hurricanes Kirk Muller.

„Já si to na ledě prostě užívám a buduji si sebevědomí. Hraju s dvěma hráči, kteří patří k nejlepším v NHL, užívám si každý den a každou akci s nimi. Chodím se na led bavit a o tom přeci hokej je, ne?" popsal svoji pohodu čtyřiadvacetiletý rodák ze Slaného.

Hudler se blýskl třemi body, ale kolapsu týmu nezabránil

Třemi body za tři asistence se blýskl v dresu Calagary Jiří Hudler, jenže po utkání bude asi sotva spokojený. Jeho tým totiž v Coloradu vedl 3:0 a 4:2, jenže domácí nakonec dokázali i díky jedné asistenci Jana Hejdy v poslední třetině zápas otočit na konečných 5:4.

„Za stavu 3:0 jsme si zkrátka mysleli, že to bude snadné. Při každém inkasovaném gólu to ale od nás byl velký kolaps. Ať už šlo o špatné rozhodnutí nebo o nedostatek snahy. Zahráli jsme skvělou první třetinu, ale dokázali jsme to všechno zahodit. Pouštěl jsem si hodně zápasů z minulé sezóny a musím říct, že je to pořád stejná písnička, prostě přestaneme hrát," zlobil se kouč Calgary Bob Hartley.

Příliš jásat nebude ze své úvodní trefy v sezóně ani obránce Phoenixu Rostislav Klesla, jehož Kojoti doma podlehli Minnesotě 3:4.

Výsledky NHL
Boston - Ottawa 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 26. Horton, 64. P. Bergeron - 35. O´Brien. Střely na branku: 46:31. Diváci: 17.565.
NY Islanders - Toronto 4:5 v prodl. (1:1, 1:3, 2:0 - 0:1)
Branky: 4. Bailey, 27. Višňovský, 46. MacDonald, 51. Okposo - 9., 29. a 35. Kadri, 31. Van Riemsdyk, 62. Phaneuf. Střely na branku: 27:28. Diváci: 9222.
NY Rangers - Tampa Bay 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 8. Hägelin, 9. Stepan, 37. M. Staal, 59. R. Nash - 17. St. Louis. Střely na branku: 42:25. Diváci: 17.200.
Carolina - Pittsburgh 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)
Branky: 25. a 40. Tlustý, 20. E. Staal (Tlustý), 26. Skinner - 14. Kunitz. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.680.
Florida - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (2:3, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 15. Shore, 16. Goc (Fleischmann), 59. B. Campbell - 7. a 17. Gerbe, 11. Ennis, rozhodující sam. nájezd Vanek. Střely na branku: 43:25. Diváci: 15.672.
Winnipeg - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 1. a 52. Ladd, 60. Wheeler - 24. Loktionov. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procent. Střely na branku: 21:23. Diváci: 15.004.
St. Louis - Chicago 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 1. a 47. Toews, 43. Shaw. Střely na branku: 21:23. Diváci: 19.533.
Dallas - Edmonton 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky: 55. Jágr - 2. Gagner (Hemský), 14. Schultz, 40. Petry (Hemský), 41. Hemský, 52. Eager. Střely na branku: 34:38. Diváci: 17.004.
Phoenix - Minnesota 3:4 (0:2, 1:2, 2:0)
Branky: 31. Klesla, 56. Yandle, 60. Doan - 15. a 27. Heatley, 2. Zucker, 37. Spurgeon. Střely na branku: 28:23. Diváci: 11.547.
Colorado - Calgary 5:4 (0:3, 2:1, 3:0)
Branky: 26. O´Byrne, 30. D. Jones, 41. Landeskog (Hejda), 47. Stastny, 51. Duchene - 20. a 34. Iginla (na obě Hudler), 5. Bouwmeester (Hudler), 6. Cammalleri. Střely na branku: 36:23. Diváci: 15.197.
San Jose - Detroit 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 45. Couture - 47. Eaves, rozhodující sam. nájezd Brunner. Střely na branku: 26:34. Diváci: 17.562.