St. Louis - Edmonton 4:2Sobotka zařízl Olejáře a stal se hvězdou zápasu

New York

Vstřelil gól a ještě přidal asistenci. Český hokejista Vladimír Sobotka zařídil vítězství St Louis nad Edmontonem 4:2 a v pátečním utkání zámořské NHL se stal druhou hvězdou zápasu.

Vladimír Sobotka (vpravo) byl jedním z hlavních strůjců výhry St. Louis.

Domácí prohrávali po první třetině 0:2, když v 18. minutě dvakrát inkasovali v rozmezí pouhých 23 sekund. Ve druhém dějství ale dokázali manko smazat a ve třetí dvacetiminutovce dokonali obrat dalšími dvěma góly.

Vítězný třetí zásah zaznamenal ve 45. minutě po individuální akci Sobotka. V útočném pásmu si chvíli pohrával s pukem, protáhl se kolem zadního mantinelu, vybruslil před branku a rychlou střelou švihem překvapil gólmana Devana Dubnyka.

"Udělal jsem přesně to, co nám řekl trenér Hitchcock v kabině před začátkem třetí třetiny. Kontrolujte puk, střílejte na branku a ono to tam spadne," popsal Sobotka, pro něhož to byl teprve druhý gól v sezóně a první po třinácti zápasech.

Kouč Ken Hitchcock musel být kromě svých pokynů spokojený i se změnou v sestavě. Do elitní formace totiž zařadil dvacetiletého mladíka Jadena Schwartze, jehož si klub vybral před třemi lety v prvním kole draftu, a nadějný nováček se za důvěru odvděčil gólem a asistencí. "Byl to zážitek, zahrát si s našimi nejlepšími útočníky," radoval se Schwartz.

Prospal se trefil posedmé

Sedmou branku v sezóně vstřelil Václav Prospal z Columbusu, když po 31 sekundách otevřel skóre zápasu v Chicagu. Blue Jackets ale nakonec prohráli 3:4 v prodloužení a domácí Blackhawks znovu vylepšili svůj rekord NHL, když bodovali i ve svém 21. zápase od začátku soutěže.

Naopak Columbus zaznamenal už 16. prohru z 21 utkání a patří mu poslední místo v celé NHL. Blue Jackets přitom prohráli osmý zápas z deseti, který skončil rozdílem jediného gólu. "Je to frustrující, když hrajete takhle vyrovnané zápasy a pořád prohráváte," posteskl si střelec jednoho z gólů Columbusu Ryan Johansen.

Selänne se dere vzhůru

Pozici druhého nejlepšího týmu po Chicagu potvrdili hokejisté Anaheimu, kteří porazili 3:2 Minnesotu. Jednou trefou přispěl k úspěchu i Teemu Selänne, který zaznamenal 669. gól v NHL. Podobně jako před dvěma týdny Jaromír Jágr překonal v historickém pořadí střelců Luka Robitaillea a odsunul ho na dvanácté místo.

Anaheim s bilancí 15 výher - 4 prohry a ziskem 31 bodů po úvodních devatenácti zápasech překonal klubový rekord ze sezóny 2006-07. "Myslím, že nejdůležitější ze všeho je sebevědomí týmu. Je jedno, jestli vedeme o tři góly, nebo o dva prohráváme, pořád víme, že ten zápas prostě vyhrajeme. Nijak nepanikaříme, nic moc neměníme, jen se držíme našeho plánu, který funguje," uvedl Selänne, jenž v souboji o historicky nejlepšího evropského střelce ztrácí dva góly na Jágra.

Výsledky NHL:
St. Louis - Edmonton 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
Branky: 24. Schwartz, 31. Shattenkirk (Sobotka), 45. Sobotka, 55. Backes - 18. Hall, 18. Whitney. Střely na branku: 30:17. Diváci: 19.476.
Anaheim - Minnesota 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky: 5. Getzlaf, 12. Selänne, 32. Beleskey - 41. Brodziak, 51. Setoguchi. Střely na branku: 29:33. Diváci: 15.264.
Chicago - Columbus 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 17. Stalberg, 38. Sharp, 39. Bickell, 64. Seabrook - 1. Prospal, 33. Anisimov, 53. Johansen. Střely na branku: 35:22. Diváci: 21.828.