NHL

Calgary - Colorado 4:3

Hudler s Červenkou řídili výhru Calgary. Plekanec přispěl k úspěchu Montrealu na ledě Bostonu

28. března 2013 04:46 - Boston
(Aktualizováno: 28. března 2013 07:08)

Ve středečních zápasech zámořské NHL se dařilo hned několika českým hokejistům. Útočník Montrealu Tomáš Plekanec si připsal tři asistence a Canadiens nakonec uspěli na ledě bostonských Medvědů 6:5 po samostatných nájezdech. Dvojice Roman Červenka a skórující Jiří Hudler připravila první gól Calgary proti Coloradu, Flames nakonec zvítězili těsně 4:3. Jedním bodem se na výhře San Jose nad Anaheimem podílel také útočník Martin Havlát.

Shannon Stapleton, Reuters

Hudler už v deváté minutě duelu s Coloradem otevřel na domácím ledě skóre a poslal Flames do vedení. Rodák z Olomouce si připsal sedmý gól v letošní sezóně, jednou asistencí se na něm podílel i další český útočník Roman Červenka, když v přesilové hře z úhlu nahodil puk do brankoviště a Hudler jej pohotově doklepl do sítě.

V sestavě domácích poprvé po šesti letech chyběl kapitán Jarome Iginla. Jak později vyšlo najevo, pětatřicetiletý veterán, který v Calgary působil od svého vstupu do NHL v roce 1996, byl vyměněn do Pittsburghu. Opačným směrem putují dva mladíci bez zkušeností s elitní ligou Ben Hanowski s Kennethem Agostinem a právo výběru v 1. kole letošního draftu.

Flames, kteří na předposledním místě Západní konference ztrácejí šest bodů na osmé místo zaručující účast v play off, zápas zvládli i bez své největší hvězdy. Po Hudlerově trefě si až do konce utkání drželi vedení, přičemž dvěma góly se o vítězství zasloužil Mike Cammalleri. Jednu asistenci si v dresu Avalanche připsal Milan Hejduk.

"Bylo to zvláštní, když Jarome před utkáním nebyl v kabině. Že nebude hrát, jsme se dozvěděli na předzápasovém mítinku," prozradil Mark Giordano, který nosí na dresu áčko jako zástupce kapitána. "Jarome je dobrý kamarád a skvělý spoluhráč. Na začátku zápasu jsme se s tím vším trošku vyrovnávali, ale nakonec jsme myslím podali dobrý výkon a vybojovali důležité vítězství. Iggymu můžeme popřát jedině hodně štěstí," dodal Giordano.

Drama v Bostonu vyhráli Canadiens

Boston na domácím ledě nestačil na Montreal. Kanadský celek šel do vedení už v páté minutě po brance útočníka Rydera, u které asistoval Tomáš Plekanec. Domácí sice dramatický zápas otočili čtyřmi góly v druhé třetině i s přispěním asistujícího Davida Krejčího ve svůj prospěch, ani to však na vítězství nestačilo.

Vyrovnávací gól na 5:5 Montreal vydřel až osm sekund před třetí sirénou v přesilové hře, kterou Canadiens ještě umocnili odvoláním brankáře. Po Plekancově přihrávce se odhodlal ke střele od modré čáry obránce Andrej Markov a domácí zadák Zdeno Chára puk nešťastně tečoval za záda brankáře Raska.

Utkání nakonec dospělo až k samostatným nájezdům, ve kterých neuspěl ani jeden z českých útočníků. O výhře Montrealu 6:5 nakonec rozhodl v šesté sérii kanadský útočník Brendan Gallagher. Kladenský rodák Plekanec už v letošní sezóně nasbíral 25 kanadských bodů za 12 gólů a 13 přihrávek.

Havlát bodoval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů

První duel za Anaheim odehrál Radek Dvořák, který se o víkendu upsal Kačerům do konce sezóny po vyřazení Davosu z play off švýcarské ligy. V dobrém ale na svou premiéru vzpomínat nebude, jeho tým totiž prohrál v San Jose 0:4. Dvořák s číslem 18 na zádech strávil na ledě 11 minut, jednou vystřelil na branku a nebyl u žádného inkasovaného gólu.

Žraloci rozhodli zápas už v úvodní desetiminutovce první třetiny, kdy získali pohodlný náskok 3:0. U třetího gólu si připsal asistenci Martin Havlát, který tak bodoval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů, v nichž zaznamenal dohromady pět bodů za gól a čtyři asistence.

Na sedm zápasů prodloužili vítěznou sérii hokejisté Minnesoty, kteří otočili duel s Phoenixem a vyhráli 4:3 v prodloužení. O vyrovnání na 3:3 se postaral v poslední minutě třetí třetiny Ryan Sutter, vítězný gól vstřelil v 63. minutě Mikko Koivu.

Statistika NHL:
Boston - Montreal 5:6 po sam. náj. (0:1, 4:1, 1:3 - 0:0)
Branky: 24. Hamilton, 28. Marchand, 38. Bergeron, 38. Horton (Krejčí), 52. Seguin - 5. a 44. Ryder (na obě Plekanec), 53. a rozhodující sam. nájezd Gallagher, 23. Subban, 60. Markov (Plekanec). Střely na branku: 41:28. Diváci: 17.565.
San Jose - Anaheim 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Branky: 2. Pavelski, 5. Marleau, 10. Burns (Havlát), 47. Wingels. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17.562.
Calgary - Colorado 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
Branky: 25. a 33. Cammalleri, 9. Hudler (Červenka), 13. Begin - 25. McGinn, 30. Landeskog, 53. O'Reilly (Hejduk). Střely na branku: 27:30. Diváci: 19.289.
Minnesota - Phoenix 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 16. Mitchell, 26. Cullen, 60. Suter, 63. M. Koivu - 32. Klinkhammer, 35. Gordon, 42. Stone. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19.076.
11. Ribeiro (Washington) 33 35 (11+24)
12. Voráček (Philadelphia) 32 34 (14+20)
13. Moulson (NY Islanders) 33 34 (11+23)

1 Vancouver 48 127:121 59
2 Minnesota 48 122:127 55
3 Edmonton 48 125:134 45
4 Calgary 48 128:160 42
5 Colorado 48 116:152 39