Dallas - Minnesota 5:3Jágr získal tisící asistenci! Prospal se zaskvěl při výhře Columbusu nad Calgary

New York/Praha

Český hokejista Jaromír Jágr v noci z pátku na sobotu znovu psal historii. Při vítězství svého Dallasu 5:3 nad Minnesotou totiž nahrál na 1000. gól a jako dvanáctý hráč v NHL dosáhl tohoto mezníku. Jedenačtyřicetiletý pravý křídelník byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Dres Tampy Bay navlékl v zápase proti New Jersey další český mladík. Dvaadvacetiletý bek Andrej Šustr se radoval z vítězné premiéry v poměru 5:4.

Jágr zdraví fanoušky Stars, kteří mu ve stoje aplaudují.

Jágr, který v předchozích čtyřech zápasech pokaždé skóroval a bodoval popáté v řadě, opět zdůraznil, že nyní je pro tým už každé utkání jako play off. Na postupovou příčku schází Dallasu v Západní konferenci už jenom bod.

Jágr zaznamenal svou přihrávku číslo 1000 ve dvojnásobné přesilové hře na začátku třetí třetiny. Z modré poslal puk na Raye Whitneyho, kroužícího u levé brankové tyče, který přihrál skrz šířku brankoviště na Jamieho Benna, jenž zakončil do odkryté klece a zvýšil na 4:2 pro Stars. V zápase se za Dallas trefil také Tomáš Vincour, který dosáhl své druhé branky v sezóně. Texaský tým nakonec vyhrál v poměru 5:3.

„Bylo to pro nás důležité vítězství, abychom se udrželi v cestě mezi nejlepší osmičku. Dnes jsme byli soustředění na svou hru od úvodních minut a hráli jsme s větší zarputilostí. Využili jsme i pár přesilovek a přesně tohle nám s nimi (Minnesotou) posledně v třetí třetině chybělo," řekl trenér Dallasu Glen Gulutzan.

Calgary začalo éru bez Iginly

Hokejisté Calgary začali novou éru bez kapitána Jaromea Iginly, který byl během týdne vyměněn do Pittsburghu, prohrou 4:6 s Columbusem. K úspěchu hostů přispěl jedním gólem a asistencí zkušený český útočník Václav Prospal, jenž byl taky oceněn titulem nejlepší hráč utkání.

„Hlavní je, že ze zápasu odcházíme s dvěma body. Je jedno, jak jsme je získali. Trenéři by asi byli raději, kdyby těch gólů bylo méně, ale pro útočné typy hráčů to bylo skvělé utkání," komentoval zápasovou přestřelku Prospal.

Divoká byla zejména druhá třetina, v níž padlo sedm branek (3:4). Český útočník se v ní do statistik zapsal dvakrát. Nejdříve zakončil přečíslení dvou na jednoho a dostal tým do vedení 2:1, podruhé založil akci, která vedla ke zvýšení náskoku na 4:2. Domácí ještě v dalším průběhu dvakrát snížili na rozdíl jediné branky, v prvním případě díky přihrávkám Jiřího Hudlera a Romana Červenky, ale soupeř jim vždy znovu odskočil.

Calgary tak neobstálo v prvním duelu bez kapitána Iginly, jenž byl utkání „přítomen" alespoň formou několika záběrů na obrazovce v hale. Vysloužil si za to poklepání hokejkami o mantinel od všech hráčů i potlesk diváků. „A to věřím, že ovace bude mít ještě dokonce větší, až sem přijede v dresu soupeře," podotkl Matt Stajan.

Podle protihráče Matta Calverta změní Iginlův odchod celou organizaci Flames. „Určitě teď budou jiní. Odešel jim lídr a jejich nejlepší hráč. My jsme si něčím podobným prošli loni s Rickem Nashem. Je to změna a je to jen o vás, jak se s tím vypořádáte. A myslím si, že dnes hráli solidně," prohlásil Calvert.

Šustr naskočil do NHL

Český hokejista Andrej Šustr, který před týdnem coby volný hráč podepsal s Tampou Bay dvouletou smlouvu, debutoval v pátek v NHL. Dvaadvacetiletý obránce odehrál při vítězství Lightning 5:4 po samostatných nájezdech nad New Jersey třináct minut. Šustrův spoluhráč Radko Gudas se zase pustil v NHL do své první bitky, v níž nakonec povalil Toma Kostopoulose na led.

Oba čeští hráči svými výkony přispěli k úspěšné premiéře Jona Coopera na trenérské lavičce v NHL. A to přesto, že se zápas pro domácí nevyvíjel dobře a dvakrát dotahovali dvoubrankové manko (0:2 a 2:4). V druhém případě srovnali až v čase 59:44.

„Ta vlna emocí, kterou jsem prožil mezi 17 a 15 sekundami před koncem třetí třetiny, byla neuvěřitelná. Připadalo mi to skoro jako ve zpomaleném filmu. Bylo to úžasné," rozplýval se nad vyrovnávací brankou a celkovým vítězstvím Cooper. V nájezdech se prosadili Teddy Purcell i Victor Hedman, zatímco na druhé straně Travis Zajac a Patrik Eliáš pohořeli na Mathieu Garonovi.

Devils tím opět potvrdili, že rozstřel není jejich silnou stránkou. Letos v nich mají bilanci 2:6, přičemž s Martinem Brodeurem v brance prohráli všechny tři. „Je to neuvěřitelné. Vůbec to netrénuji, ale musím s tím začít něco dělat. Ztrácíme zde spoustu bodů," podotkl Brodeur, jenž v Tampě nechytil žádný ze dvou nájezdů.

Šustr je po Ondřeji Palátovi a jmenovaném Gudasovi třetí český nováček, který letos v dresu klubu z Floridy nakoukl do věhlasné ligy.

Dvořák už sedí na tribuně

Český útočník Radek Dvořák, jenž tento týden podepsal smlouvu s Anaheimem a v úterý za něj odehrál první zápas, se tentokrát nevešel do sestavy. I bez něho Ducks v souboji dvou nejlepších týmů Západní konference uspěli v Chicagu 2:1.Vítěznou branku vstřelil v 58. minutě Sheldon Souray.

Výsleky NHL
Tampa Bay - New Jersey 5:4 po sam. nájezd. (0:0, 2:3, 2:1)
Branky: 28. a 48. Stamkos, 31. Thompson (Gudas), 60. Killorn, rozh. náj. Purcell – 26. Loktionov, 27. Kostopoulos (TS), 34. Greene (Židlický), 43. Carter. Střely na branku: 25:24. Diváci: 19.204.
Calgary - Columbus 4:6 (0:1, 3:4, 1:1)
Branky: 23. McGrattan, 32. Backlund, 38. Wideman (Hudler, Červenka), 55. Glencross – 11. Letestu, 29. Prospal, 31. Calvert, 37. Brassard (Prospal), 39. Johansen, 60. Umberger. Střely na branku: 33:25. Diváci: 19.289.
Dallas - Minnesota 5:3 (2:1, 0:1, 3:1)
Branky: 5. Whitney, 8. Vincour, 42. Cole, 43. Benn (Jágr), 53. Eakin – 19. Setoguchi, 36. Spurgeon, 59. Mitchell. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17.376.
Chicago - Anaheim 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 43. Kane – 22. Perry, 58. Souray. Střely na branku: 26:24. Diváci: 22.105.

1 Vancouver 48 127 : 121 59
2 Minnesota 48 122 : 127 55
3 Edmonton 48 125 : 134 45
4 Calgary 48 128 : 160 42
5 Colorado 48 116 : 152 39