St. Louis - Phoenix 2:1 SNVrbata zařídil Kojotům bod. Pavelec vychytal výhru Winnipegu, Havlát dal dva góly

Hokejisté Phoenixu bojující o účast v play off podlehli na ledě St. Louis 1:2 po samostatných nájezdech. Alespoň bod vybojoval pro Coyotes Radim Vrbata, který v 59. minutě srovnal v přesilovce stav. Dařilo se brankáři Ondřeji Pavelcovi. Jeho Winnipeg zdolal Carolinu 4:3 po prodloužení a český gólman podpořil výhru Jets čtyřiadvaceti úspěšnými zákroky. V zápasech NHL hraných v noci na pátek zazářil rovněž Martin Havlát, jenž se dvěma trefami a jednou přihrávkou podílel na vysoké výhře San Jose nad Minnesotou (6:1).

Útočník Phoenixu Radim Vrbata střílí vítězný gól do sítě Blues.

Hráči St. Louis šli do vedení v 10. minutě, kdy Backesovo nahození od modré šikovně tečoval Perron. Blues poté drželi těsný náskok, vítězství v normální hrací době se ale nakonec nedočkali. V 58. minutě putoval na trestnou lavici Backes, Kojoti to navíc zkusili v šesti a 67 sekund před koncem se radovali z vyrovnání. Domácí zapomněli na volného Vrbatu, který dostal přesný pas a po bekhendové kličce propasíroval puk za Elliottova záda. Jedenatřicetiletý křídelník skóroval poosmé v sezóně.

Prodloužení vítěze neurčilo a na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V nich byl jediným úspěšným exekutorem McDonald, který zajistil Blues bod navíc. Brankář Elliott si připsal 33 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou střetnutí, tou druhou se stal obránce Roman Polák. Další český hráč Dmitrij Jaškin, který v minulém utkání debutoval v NHL, se tentokrát do sestavy St. Louis nevešel. Phoenix ztrácí v tabulce Západní konference na osmý Columbus aktuálně pět bodů, má však jeden zápas k dobru.

Winnipeg promarnil proti Carolině v rozmezí 53. a 58. minuty dvougólové vedení, přesto důležitý dvoubodový zisk slavil. Za stavu 3:3 rozhodl v prodloužení Byfuglien. Gólman Pavelec byl zvolen druhou hvězdou utkání. Čaroval zejména ve druhé třetině, kdy za stavu 1:0 zastavil hokejkou střelu Justina Faulka do odkryté branky pár centimetrů před brankovou čárou. Za svůj zákrok byl kladenský odchovanec odměněn potleskem ve stoje. V této pasáži zápasu kryl několik těžkých střel, jimiž udržel vedení domácích. "Jaký byl během toho pětiminutového úseku? Jako zeď, všechno se od něho odráželo," řekl uznale kouč domácích Claude Noel.

Jets patří ve Východní konferenci devátá příčka, přičemž mají stejně bodů jako osmý newyorští Rangers. Kanadský celek má však o jeden odehraný zápas více.

Havlát hvězdou Žraloků

Dvěma góly a jednou asistencí se zasloužil o vítězství San Jose nad Minnesotou Martin Havlát. Český útočník tak v dresu Žraloků odehrál nejproduktivnější zápas sezóny.

Havlát, který v posledních sedmi zápasech zámořské soutěže vůbec nebodoval, nejdříve v osmé minutě otevřel skóre a po faulu na něho pak Sharks v početní výhodě zvýšili na 2:0. Po snížení hostů český forvard sedmou trefou sezóny vrátil Žralokům dvoubrankové vedení, které pak domácí třemi góly zvýraznili. U poslední branky zaznamenal Havlát ještě asistenci.

"Marty byl dnes skvělý," prohlásil jeho spoluhráč z formace Logan Couture, jenž zaznamenal dva góly a dvě přihrávky. "Asi v posledních deseti utkáních nastupujeme proti nejlepším řadám soupeře a to je vždy výzva. Dnes jsme byli nasazováni na formaci Mikka Koiva a jsme rádi, že jsme k výhře přispěli i nějakými body," dodal útočník Žraloků.

Pro Havláta jsou zápasy proti bývalému klubu, z něhož před dvěma lety přestoupil do San Jose, velkou psychickou vzpruhou. Z posledních dvanácti utkání nasbíral pět bodů za tři branky a dvě asistence, a všechny ve dvou zápasech právě s Minnesotou, v ostatních vyšel naprázdno. "Mají ale skvělý tým. Dnes jsem tam měl několik šťastných odrazů, zejména u prvního gólu. Ale beru to, jsem rád, že jsme i díky tomu získali oba body," řekl Havlát.

Brodeur vychytal nulu

Hokejisté New Jersey ukončili sérii deseti proher, když uspěli na ledě Philadelphie 3:0. Neúspěšné období ale pravděpodobně připravilo Devils o účast ve vyřazovací části, neboť na poslední postupové místo mají manko šesti bodů. A do konce jim zbývá odehrát už jenom pět utkání. "Věřím v čísla. A ta říkají, že máme stále šanci. Takže dokud existuje, budu pořád věřit," uvedl Ryan Carter, střelec úvodní branky.

Na vedoucí trefu Devils v polovině utkání reagoval Jakub Voráček, ale jeho gól nebyl uznán kvůli úmyslnému kopnutí puku do branky. Hosté pak v závěrečných šesti minutách zpečetili dvěma zásahy vítězství. Brankář Martin Brodeur kryl 23 střel. "Bylo to dnes, jako kdyby hrály děti proti mužům. Prohráli jsme každý souboj," zlobil se Scott Hartnell, útočník Flyers, kteří mají už jen teoretickou naději na postup do play off.

Výsledky NHL:
Toronto - NY Islanders 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)
Branky: 6. Lupul, 7. Franson, 60. Phaneuf - 18. a 35. Tavares, 10. Boyes, 16. Moulson, 51. Nielsen. Střely na branku: 21:38. Diváci: 19 676.
NY Rangers - Florida 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Branky: 4. a 57. Brassard, 37. a 56. Zuccarello, 10. R. Nash, 59. B. Richards - 16. Huberdeau. Střely na branku: 30:35. Diváci: 17 200.
Montreal - Tampa Bay 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 36. a 60. B. Gionta (na první Plekanec), 25. Galchenyuk - 38. Pánik, 46. Lecavalier. Střely na branku: 35:34. Diváci: 21 273.
Ottawa - Washington 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 22. a 59. Turris (na první M. Michálek), 34. Conacher - 32. Ribeiro (M. Erat). Střely na branku: 38:19. Diváci: 19 965.
Philadelphia - New Jersey 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 26. R. Carter, 55. D´Agostini, 59. Henrique. Střely na branku: 23:31. Diváci: 19 727.
Winnipeg - Carolina 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 13. Bogosian, 29. Postma, 49. Wheeler, 62. Byfuglien - 31. a 53. Ruutu, 59. Sjomin (Tlustý). Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 31:27. Diváci: 15 004.
St. Louis - Phoenix 2:1 po sam. náj. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Perron, rozhodující sam. nájezd McDonald - 59. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 30:34. Diváci: 17 205.
Dallas - Vancouver 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)
Branky: 33. Fiddler, 42. Eakin, 45. Benn, 48. Ray Whitney, 59. Cole - 27. Roy. Střely na branku: 30:38. Diváci: 16 571.
Los Angeles - Columbus 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 9. Doughty, 34. Clifford - 33. Prout. Střely na branku: 23:21. Diváci: 18 118.
San Jose - Minnesota 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)
Branky: 8. a 35. Havlát, 26. a 50. Couture (na druhu Havlát), 44. Torres, 45. Pavelski - 30. Bouchard. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.562.

1 Vancouver 48 127 : 121 59
2 Minnesota 48 122 : 127 55
3 Edmonton 48 125 : 134 45
4 Calgary 48 128 : 160 42
5 Colorado 48 116 : 152 39