Jágra s Krejčím při výhře Bostonu zastínil Rask. Tlustý nasázel dva góly

New York

Hokejisté Bostonu si po porážce ve Philadelphii spravili chuť výhrou ve čtvrtečním domácím duelu proti Tampě 2:0. Čeští útočníci ve službách Medvědů Jaromír Jágr a David Krejčí tentokrát nebodovali, v bostonském dresu zářil především finský gólman Tuukka Rask. Z Čechů se ve čtvrtečních zápasech blýskl zejména Jiří Tlustý, jehož dva góly ale stačily Carolině jen na porážku v prodloužení s New Yorkem Rangers 3:4.

Jiří Tlustý (vpravo) se prostřílel do elitní pětky kanonýrů NHL.

Bostonský gólman Rask, jenž pomohl v této sezóně k titulu i plzeňským Indiánům, naznačil, že před blížícím se play off má skvělou formu. Tentokrát na něj nevyzráli ani dva nejproduktivnější hráči celé NHL v dresu Blesků Martin St. Louis a Steven Stamkos. Finský brankář pochytal všech třicet střel a stal se první hvězdou zápasu, zároveň si připsal páté čisté konto v sezóně NHL.

Medvědi vyhráli po brankách Dennise Seidenberga a Daniela Pailleho, kromě vítězství v zápase si Bruins v TD Garden připsali i dvě vítězné bitky. V honbě za prvním místem v Severojižní divizi se dostali na první místo, mají stejně bodů s Montrealem, ale odehráli o jeden zápas méně.

Tlustý druhou hvězdou zápasu

Jiří Tlustý coby jedna z možných posil české reprezentace pro MS znovu předvedl své střelecké schopnosti. Po dvou trefách proti Rangers se svým celkově třiadvacátým gólem v sezóně vyšvihl na páté místo v tabulce střelců celé NHL. V duelu proti Rangers byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Pikantností duelu byla premiéra v NHL útočníka Jareda Staala, jenž nastoupil v dresu Caroliny na úvodní buly po boku slavnějších bratrů Jordana a Erica.

Rangers si výhrou pojistili účast v play off, stejně jako Ottawa, která vyhrála rovněž až v nastaveném čase 2:1 ve Washingtonu. Šanci na postup do vyřazovacích bojů tak definitivně ztratil Winnipeg s brankářem Ondřejem Pavelcem, který navíc v posledním zápase sezony podlehl 2:4 Montrealu. Pavelec tak může stejně jako Tlustý posílit českou reprezentaci na mistrovství světa.

Newyorští Jezdci se na výhru pořádně nadřeli. Po první třetině sice vedli 2:0, jenže Hurricanes pak třemi góly skóre otočili a o vyrovnání se postaral až necelé tři minuty před koncem základní části Brad Richards. Ve třetí minutě nastavení pak vystřelil výhru Ryan Callahan.

"Vzrušení, radost, úleva," popsal pocity brankář Rangers Henrik Lundqvist. "V NHL je řada skvělých týmů a proklouznout do play off není jednoduché. Můžeme být hrdí, hlavně na poslední tři nebo čtyři týdny. Semkli jsme se, tvrdě jsme makali a zvládli to," dodal švédský gólman.

Michálek přispěl k výhře a zahraje si play off

K výhře Ottawy ve Washingtonu přispěl jednou asistencí i Milan Michálek, který ve 33. minutě přihrál na úvodní gól Jacobu Silfverbergovi. Za domácí vyrovnal ve 49. minutě Alexander Ovečkin, který si 32. gólem v sezóně upevnil pozici nejlepšího střelce NHL. Vítěznou a postupovou branku Senators vstřelil po 47 sekundách prodloužení Sergej Gončar v přesilovce.

V brance Capitals, kteří si účast v play off vybojovali v úterý, dostal po dvoutýdenní přestávce příležitost Michal Neuvirth a připomněl se skvělým výkonem. Český gólman zneškodnil 39 z 41 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Ottawa se probojovala do play off navzdory tomu, že téměř od začátku sezony postrádá prvního centra Jasona Spezzu. Dlouho se musela obejít i bez brankářské jedničky Craiga Andersona, českého střelce Michálka a elitního obránce Erika Karlssona, který se po 10 týdnech vrátil do sestavy a hned si připsal asistenci u obou gólů.

"Hráči zaslouží velkou pochvalu za vytrvalost a vůli, s jakou dokázali bojovat proti všem nástrahám od začátku sezóny," pochválil tým trenér Paul MacLean. "To, že jsme dokázali udělat play off, je vzhledem ke všem okolnostem obrovský úspěch. Hráči si opravdu zaslouží velké uznání."

Výhry Rangers a Ottawy zlomily Winnipegu vaz

Hokejisté Winnipegu se po výhrách Rangers a Ottawy, které je připravily o zbytky naděje, dozvěděli po druhé třetině zápasu s Montrealem. V té době vedli 2:1, jenže ve třetí třetině Pavelec třikrát kapituloval a Jets se tak s fanoušky rozloučili porážkou.

"Nevím, kolik spoluhráčů znalo výsledky ostatních zápasů, ale já ano a byl jsem si vědom, co to znamená. Kvůli motivaci by asi bylo jednodušší a lepší, kdybychom si mysleli, že máme pořád šanci," přiznal kapitán Jets Andrew Ladd.

Ve Východní konferenci je každopádně známo všech osm postupujících, v Západní konferenci rozhodnou o posledních dvou až závěrečné zápasy. Detroit totiž porazil Nashville 5:2 a poskočil na sedmou příčku, kde má jednobodový náskok před osmou Minnesotou a devátým Columbusem, jenž vyhrál 3:1 na ledě Dallasu.

Statistika NHL:
Philadelphia - NY Islanders 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 12. Briere, 54. Lauridsen - 22. Tavares. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.798.
Washington - Ottawa 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 49. Ovečkin - 33. Silfverberg (M. Michálek), 61. Gončar. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 20:41. Diváci: 18.506.
Carolina - New York Rangers 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 25. a 41. Tlustý, 28. T. Ruutu - 4. Stepan, 16. Brassard, 58. B. Richards, 63. Callahan. Střely na branku: 21:38. Diváci: 17.172.
New Jersey - Pittsburgh 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 39. Zajac (Eliáš), 44. Clarkson (Eliáš), 54. Kovalčuk - 9. Cooke, 35. J. Jokinen. Střely na branku: 32:18. Diváci: 16.122.
Detroit - Nashville 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
Branky: 7. Filppula, 22. Franzén, 24. Eaves, 40. Dacjuk, 57. Abdelkader - 2. Fisher, 13. Smith. Střely na branku: 38:22. Diváci: 20.066.
Winnipeg - Montreal 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 10. Wright, 35. Wheeler - 30. Bourque, 43. Gallagher, 48. Desharnais, 51. Pacioretty. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 86,7 procenta. Střely na branku: 25:30. Diváci: 15.004.
St. Louis - Calgary 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 24. a 43. Reaves, 31. McDonald (Polák), 36. Steen - 28. Bärtschi (Hudler). Střely na branku: 20:19. Diváci: 15.302.
Dallas - Columbus 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 29. Jamie Benn - 1. a 59. Atkinson, 48. Letestu. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16.918.
Florida - Toronto 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 22. a 25. Kessel, 6. Komarov, 15. MacArthur. Střely na branku: 34:17. Diváci: 16.484.
Vancouver - Anaheim 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 57. Garrison - 27. Beleskey, 29. Staubitz, 60. Cogliano. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.910.
Boston - Tampa Bay 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky: 25. Seidenberg, 34. Paille. Střely na branku: 24:30. Diváci: 17.565.