Toronto - Boston 3:4 PPStav série 1:3Další galapředstavení Krejčího! Hattrickem rozhodl o výhře Bostonu v prodloužení, Jágr asistoval

Toronto

Podruhé za sebou si český hokejový útočník David Krejčí z Bostonu připsal tři kanadské body. Ve středečním nočním duelu play off zámořské NHL proti Torontu rodák ze Šternberka znovu exceloval a hattrickem zařídil venkovní výhru Medvědů 4:3, rozhodující gól přitom podruhé za sebou vstřelil až v prodloužení a po zásluze se stal první hvězdou utkání. Boston se ujal vedení v sérii 3:1 na zápasy, jednou asistencí se na tom podílel i další český legionář Jaromír Jágr, u všech branek gólů dokonce přihrával Zdeno Chára.

David Krejčí (vlevo) se raduje z gólu do sítě Toronta. V pozadí Jaromír Jágr.

Krejčí tak potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče play off, po dalším vydařeném představení v Torontu si připsal už deset kanadských bodů a s pěti góly je zároveň nejlepším střelcem vyřazovací části zámořské soutěže. "Dát hattrick v play off je samozřejmě nádhera," prohlásil Krejčí po zápase, o slávu se ale podělil se spoluhráči.

"Při prvním gólu jsem se natlačil před branku a ani nevím, jestli se puk odrazil do sítě ode mě nebo ne. Při dalších dvou gólech jsem těžil ze skvělé hry Nathana Hortona. Nejprve mi skvěle nabil do palebné pozice v přesilové hře, v prodloužení pak schytal tvrdý zásah, aby rozehrál rychlý protiútok. Všechno je to jeho práce," řekl Krejčí.

Vítězství Bostonu se přitom nerodilo lehce. Medvědi prohrávali po první třetině v Torontu už o dva góly, krátce po zahájení druhého dějství ale zavelel k obratu Jaromír Jágr. Zkušený český hráč společně se Zdenem Chárou asistoval u kontaktní branky Bergerona z přesilové hry a pak už úřadoval Krejčí.

Sedmadvacetiletý český útočník se poprvé prosadil ve 33. minutě střelou zápěstím, o čtyři minuty později pak využil další přesilovku hostujícího celku a poslal Boston do vedení. Z něj se však Medvědi radovali pouhých 24 sekund, za Toronto totiž brzy srovnal MacArthur. Ve třetí třetině už gól nepadl a o vítězi se muselo podruhé za sebou rozhodnout až v prodloužení. V čase 73:06 rozhodl další duel znovu Krejčí, který tak potvrdil vynikající formu z posledních zápasů.

Nebýt Raska, prodloužení by se nehrálo

U všech gólů Bostonu asistoval kapitán Medvědů Zdeno Chára, český útočník Jaromír Jágr se ziskem 191. bodu v play off NHL dostal v historických tabulkách na šesté místo před Bretta Hulla. Na výhře Medvědů měl velký podíl také gólman Tuukka Rask, který si připsal 45 úspěšných zákroků.

Podle Krejčího sehrály roli také zkušenosti. Zatímco Boston před dvěma lety vyhrál Stanley Cup a v play off je jako doma, Maple Leafs hrají ve vyřazovacích bojích po devíti letech. "Uvědomujeme si, že máme zkušený tým, ale je to o tom ty zkušenost správně zúročit. Nám se to myslím dnes podařilo," mínil Krejčí a jedním dechem pochválil brankáře Tuukku Raska. "Nebýt jeho, prodloužení by se dneska nehrálo."

První hvězdou zápasu byl nicméně vyhlášen Krejčí. "David skutečně zářil," konstatoval trenér Bostonu Claude Julien, který českého útočníka během play off chválil už několikrát.

"Podal výkon na vrcholu svých možností. Už několik let je pro nás v play off nepostradatelným hráčem. Jsou prostě typy hráčů, kteří v play off ožívají, a on je jedním z nich. Skvěle tvoří hru, je to technicky dobře vybavený hráč, zároveň se nebojí tvrdé hry před brankou a osobních soubojů. Jestli má nějakou slabinu, tak jedině to, že je k sobě až příliš přísný, když se mu nedaří," dodal Julien.

Erat se zranil

V dalším středečním utkání srovnali hráči New Yorku Rangers stav série s Washingtonem na 2:2, výhru Jezdců 4:3 před vlastními fanoušky si Rangers vystříleli v třetí třetině. Smolně skončil středeční večer pro dalšího českého útočníka Martina Erata z Washingtonu, který si v závěru první třetiny při tvrdém pádu po střetu s útočníkem New Yorku Rangers Derekem Stepanem poranil levou ruku a předčasně odstoupil ze hry.

Capitals scházejí góly elitních útočníků. V posledních dvou zápasech dal Washington šest branek, ale jen dvě vstřelily první dvě formace. Nejlepší střelec základní části Alexandr Ovečkin vyšel v obou utkáních bodově naprázdno. "Naše řada musí hrát lépe. Dostáváme se do šancí, ale nevyužíváme je. To se musí změnit," prohlásil Ovečkin.

Oba zápasy Západní konference dospěly až do prodloužení. Otočit sérii z 0:2 na 3:2 se povedlo obhájcům Stanleyova poháru z Los Angeles, kteří v pátém duelu zvítězili v St. Louis 3:2 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil po osmi minutách nastaveného času ruský obránce Sláva Vojnov.

Třetí výhru v sérii si připsal také Anaheim. Kačeři se radovali v prodloužení po trefě amerického centra Nicka Bonina z domácího vítězství 3:2 nad Detroitem a dělí je jediná výhra od postupu do další fáze.

1. kolo play off NHL:
Východní konference - 4. zápasy:
New York Rangers - Washington 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 17. B. Richards, 31. Hagelin, 41. Girardi, 47. Stepan - 34. a 48. Perreault, 40. Brouwer. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17.200. Stav série: 2:2.
Toronto - Boston 3:4 v prodl. (2:0, 1:3, 0:0 - 0:1)
Branky: 3. Lupul, 19. Franson, 38. MacArthur - 33., 37. a 74. Krejčí, 21. Bergeron (Jágr). Střely na branku: 48:45. Diváci: 19.708. Stav série: 1:3.
Západní konference - 5. zápasy:
St. Louis - Los Angeles 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 27. Steen, 60. Pietrangelo - 21. a 41. Carter, 69. Vojnov. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18.269. Stav série: 2:3.
Anaheim - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 18. Palmieri, 40. Getzlaf, 62. Bonino - 6. Franzén, 31. Samuelsson. Střely na branku: 34:31. Diváci: 17.395. Stav série: 3:2.