Pittsburgh - Ottawa 4:1Fantastický Vokoun dovedl Tučňáky k výhře nad Ottawou a byl druhou hvězdou zápasu

Pittsburgh

Český hokejový brankář Tomáš Vokoun se zaskvěl v úvodním čtvrtfinále play off zámořské NHL a výrazně se podílel na výhře Pittsburghu nad Ottawou v poměru 4:1. Bývalý český reprezentant předvedl na domácím ledě 35 úspěšných zákroků a s úspěšností 97,2 procenta byl po zásluze vyhlášen druhou hvězdou utkání. Tučňáci si připsali první čtvrtfinálové vítězství, v dresu Senátorů se neprosadil útočník Milan Michálek. V dalším zápase zvítězil obhájce trofeje Los Angeles Kings nad San Jose Sharks 2:0.

Tomáš Vokoun zasahuje proti střele Jakoba Silfverberga (33) z Ottawy.

"Snažili se hodně střílet. Ale nejde o to, kolik pokusů měli. Záleží, jak jsou ty střely nebezpečné. A oni měli hodně střel z větší vzdálenosti, navíc mi pomáhali i spoluhráči, kteří obětavě blokovali jejich rány," komentoval Vokoun střeleckou převahu soupeře 36:30. Český brankář dosud ve vyřazovacích bojích kryl 101 ze 105 střel.

Pittsburgh může děkovat za výhru především své ruské hvězdě - centr druhého útoku Jevgenij Malkin totiž už ve 3. minutě přihrál v přesilové hře na gól Martinovi, a přestože v páté minutě překonal Vokouna jako jediný ze Senátorů Greening, domácí ještě v první třetině zápas otočili. Malkin rozhodl ve 13. minutě střelou zápěstím o výhře Pittsburghu, připsal si třetí gól v play off a navíc byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Tučňáci pak v dalším průběhu zápasu svou výhru pojistili. Ve druhé třetině se trefil znovu v početní výhodě Kanaďan Chris Kunitz, v čase 51:24 pak v oslabení skóroval jeho krajan Pascal Dupuis, pro kterého to byl už šestý gól v letošním play off a v tabulce střelců předstihl Davida Krejčího z Bostonu.

Český gólman vyzdvihl zejména trefu na 3:1. "Byl to velmi důležitý gól. Uklidňující. Před ním to bylo o jednu branku, stačila jedna chyba a začínalo se znova. Takhle jsme vedli větším rozdílem, nebyl na nás tlak a čekali jsme na své šance. Třetí třetinu jsme pak hráli velmi dobře, nabídli jsme jim sice nějaké přesilovky, ale měli jsme to už pod kontrolou," dodal Vokoun, který se do branky Pittsburghu dostal v předchozí sérii s Islanders za stavu 2:2 na zápasy. A od toho okamžiku jeden z aspirantů na zisk Stanleyova poháru v play off vítězí.

Do semifinále Západní konference vstoupilo lépe Los Angeles, které doma porazilo San Jose 2:0. Hlavními strůjcem prvního bodu v sérii byl brankář Jonathan Quick, nejužitečnější hráč loňského play off, který zneškodnil 35 střel soupeře. O branky se postarali Mike Richards se Slávou Vojnovem. V dresu hostí nenastoupil do utkání kvůli zranění Martin Havlát.

Čtvrtfinále play off NHL:
Východní konference - 1. zápas:
Pittsburgh - Ottawa 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 3. Martin, 13. Malkin, 39. Kunitz, 52. Dupuis - 5. Greening. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celé utkání, inkasoval jeden gól z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 97,22 procenta. Střely na branku: 30:36. Diváci: 18.621. Stav série: 1:0.
Západní konference - 1. zápas:
Los Angeles - San Jose 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 20. Vojnov, 33. M. Richards. Střely na branku: 20:35. Diváci: 18.118. Stav série: 1:0.