Chicago - Detroit 2:1 PPStav série 4:3Chicago dokonalo obrat! V prodloužení udolalo Detroit, semifinále Stanley Cupu si zahrají i Frolík s Rozsívalem

Chicago

Tři mečboly měli hokejisté Detroitu, nevyužili ani jediný. Z postupu do finále Západní konference zámořské NHL se raduje Chicago, které v rozhodujícím sedmém duelu na svém ledě udolalo soupeře 2:1 v prodloužení a poprvé v klubové historii dokonalo obrat v sérii z 1:3 na zápasy. Rozhodující trefu vítěze základní části, jehož dres oblékají i útočník Michael Frolík a zadák Michal Rozsíval, zařídil ve 4. minutě nastavení obránce Brent Seabrook. Pro Detroit s bekem Jakubem Kindlem naopak sezóna končí.

Obránce Brent Seabrook (vpravo čelem) v objetí spoluhráčů z Chicaga poté, co v prodloužení duelu s Detroitem rozhodl o postupu Blackhawks do semifinále Stanley Cupu.

Elitní čtveřici letošního ročníku NHL tvoří poprvé od roku 1945 čtyři poslední šampióni soutěže. Chicago, vítěz Stanley Cupu z roku 2010, vyzve obhájce triumfu z Los Angeles, na Východě změří síly mistři z let 2009 a 2011, Pittsburgh resp. Boston. První finálový duel Západní konference je na programu v sobotu ve 23:00 SELČ v United Center v Chicagu.

Seabrook si nemohl najít lepší čas pro svoji premiérovou trefu v letošním play off. Ve středním pásmu mu soupeře odstranil z cesty tvrdým hitem spoluhráč Dave Bolland, bek Chicaga projel s pukem do útočné třetiny a střelou z mezikruží nad lapačku brankáře Jimmyho Howarda rozjásal napěchovanou halu. Seabrook zaznamenal v 62. utkání vyřazovací části svůj vůbec první vítězný gól  a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

"Abych byl upřímný, ani nevím, jak to prošlo. Jen jsem slyšel klakson a pak na mě všichni naskákali. Byl to pořádně vyčerpávající zápas, ale víc unavený jsem pak byl z těch oslav," uvedl autor vítězné trefy, kterou přizvedl do horního růžku obránce Niklas Kronwall při snaze zblokovat střelu. Švédského beka, který pak zůstal v pokleku na ledě, utěšoval jeho brankář Jimmy Howard.

"Je to těžké. Jak se můžete zlobit na někoho, kdo se snaží obětovat své tělo, aby zblokoval střelu a zabránil gólu? Kroner byl celou sezónu naší oporou a tohle si nezasloužil," řekl Howard.

<param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="flashVars" value="hlg=20122013,3,237&amp;event=CHI772&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="hlg=20122013,3,237&amp;event=CHI772&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" height="265" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Hrdinou utkání se přitom mohl stát Seabrookův kolega z obrany Niklas Hjalmarsson, který 1:49 minuty před koncem třetí třetiny po mocném nápřahu vstřelil druhý gól Blackhawks. Rozhodčí Stephen Walkom ho ovšem neuznal, neboť krátce předtím přerušil hru kvůli potyčce Kylea Quinceyho z Detroitu s domácím Brandonem Saadem a oba hráče vyloučil.

"Zapomněli jsme na to. Šli jsme do prodloužení s tím, že se hraje nový zápas a že kdo dá první gól, vyhrál. Těšili jsme se na to, cítili jsme se svěže," popsal Seabrook rozpoložení týmu v kabině po neuznané brance. "Podle mě se to (šarvátka) dostalo do bodu, kdy to musel odpískat. Hrálo to ale v náš prospěch," komentoval spornou situaci hostující obránce Quincey, jeden z dvojice potrestaných.

Chicago otevřelo skóre zápasu na začátku prostřední třetiny, kdy využilo chybného střídaní hostí a přečíslení tři na jednoho zakončil Patrick Sharp. Detroit srovnal stav gólem kapitána Henrika Zetterberga, který po 26 sekundách třetího dějství díky skvělé přihrávce Gustava Nyquista střílel do prázdné branky.

Chicagu k postupu pomohla i týmová porada, která se uskutečnila za stavu 1:3 na zápasy poté, co po úvodní výhře držitel Prezidentovy trofeje následující tři duely ztratil. "Přístup byl správný i důvěra v jeden druhého nechyběla. Jen jsme museli najít cestu k vítězství. Psychicky nás vzpružil pátý zápas, další dva byly těžké a úžasné boje," řekl domácí kouč Joel Quenneville.

"Potřebovali jsme jednu výhru navíc. Až na pátý duel série jsme s nimi odehráli vyrovnanou partii a donutili jsme je hrábnout si až na dno. Z toho máme radost," dodal trenér Detroitu Mike Babcock.

Krejčí se drží v čele produktivity

Český hokejový útočník David Krejčí z Bostonu se po druhém kole play off NHL drží v čele produktivity o bod před Jevgenijem Malkinem a Krisem Letangem z Pittsburghu. Krejčí nasbíral v 12 zápasech 17 bodů za pět branek a 12 asistencí.

Druhý Malkin zaznamenal v 11 duelech čtyři góly a 12 přihrávek. Třetí Letang, který je nejproduktivnějším obráncem, si v 11 utkáních připsal tři branky a 13 asistencí.

Krejčí se dělí s Malkinem o druhé místo v pořadí nahrávačů za Letangem. Druhý je Krejčí i v bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech s devíti kladnými body, o pět plusových bodů více nasbíral jeho spoluhráč z útoku Nathan Horton.

O pozici nejlepšího střelce se dělí se sedmi trefami Sidney Crosby s Pascalem Dupuisem z Pittsburghu a Patrickem Sharpem z Chicaga.

Gólmanům vládne Quick

Brankářským statistikám vládne Jonathan Quick z Los Angeles, který má nejvyšší úspěšnost zákroků 94,8 procenta, nejnižší průměr 1,5 obdržené branky na zápas a třikrát udržel čisté konto. Tomáš Vokoun z Pittsburghu je druhý s úspěšností 94,1 procenta a třetí s průměrem 1,85 gólu na utkání.

Semifinále Západní konference - 7. zápas:
Chicago - Detroit 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 22. Sharp, 64. Seabrook - 41. Zetterberg. Střely na branku: 35:27. Diváci: 22.103. Konečný stav série: 4:3.