Pittsburgh - Boston 0:3

Stav série 0:1

Krejčí dvakrát propálil Vokouna a Boston v prvním zápase vynuloval Tučňáky

2. června 2013 05:08 - Pittsburgh/Praha

David Krejčí znovu názorně předvedl, proč je nejproduktivnějším hokejistou letošního play off NHL. Český centr Bostonu v sobotním úvodním zápase finále Východní konference NHL dvakrát překonal krajana v brance domácího Pittsburghu Tomáše Vokouna a Medvědi mají po výhře 3:0 o krok blíž k postupu.

Gene J. Puskar, ČTK/AP

V základní části vyhrál Pittsburgh všechny tři vzájemné zápasy o gól, Boston ale Tučňákům ukázal, kdy je třeba zabrat. Krejčí se střelecky předvedl už v 9. minutě: jeho rána s pomocí teče beka Martina proklouzla mezi Vokounovými betony. Když se pak ve třetí třetině chystal nápor Pittsburghu, dorazil Krejčí do sítě vlastní střelu, jelikož Vokounovi bránil v zákroku obránce Letang. Sedmadvacetiletý útočník Bruins má nyní na čele tabulky produktivity sedm gólů a dvanáct asistencí.

Jaromír Jágr si zahrál proti Tučňákům v play off opět po roce. Loni vyřadil Crosbyho a spol. ještě jako hráč Philadelphie a už první zápas konferenčního finále ukázal, že i tato série bude obdobně vyhecovaná.

Jágr byl zase aktivní, snažil se napadat domácí rozehrávku, v přesilovkách manévroval na tradičním místě u pravého mantinelu, ale střelecky mu prostě v letošním play off není dáno. Na Vokouna pálil čtyřikrát, v play off vystřelil ve třinácti utkáních už dokonce čtyřicetkrát, ale na svůj první gól nadále čeká.

Crosby provokoval Cháru

Už v první třetině měl Jágr šanci při přečíslení 3 na 1, jeho přihrávka na Bergerona se ale neujala. V šestnácté minutě pak Vokounem vyražený puk vrátil Jágr gólmanovi Tučňáků do lapačky.

Vokoun i přes tři inkasované góly předvedl, že jeho statistiky ve vyřazovací části nejsou náhodné. Ve druhé třetině znamenitě vychytal Bergerona, který se na něj řítil úplně sám, a dal svému týmu ještě možnost něco s výsledkem udělat.

Pittsburgh za stavu 0:1 stupňoval tlak, Kunitz zblízka namířil do tyče a branková konstrukce cinkla i v závěrečné minutě prostřední části po ráně Malkina. Nula v kolonce vstřelených branek ale domácí hráče frustrovala, což názorně předvedl pěstní souboj Malkina s Bergeronem. Málem došlo i k potyčce kapitánů. Pittsburský Crosby, jenž poprvé v play off nastoupil bez chrániče zlomené čelisti, se sápal na dvoumetrového Cháru...

Místo očekávané ofenzivní vichřice Tučňáků však třetí třetina přinesla dva bostonské góly a hala Consol Energy Center se ponořila do podivného ticha. Druhý zápas série se hraje v noci na úterý a v zámoří už se teď spekuluje, že v něm Vokouna v pittsburském brankovišti nahradí Marc-André Fleury...

"Chtěli jsme sérii dobře odstartovat a získat první vítězství. Jsme rádi, že ji máme. Teď se ale musíme připravit na druhý zápas a pokusit se i ten vyhrát," uvedl hrdina duelu Krejčí. "Úvod zápasu měli dobrý, vypracovali si nějaké šance. Nám se je nedařilo držet daleko od branky, nemohli jsme se tak dostat k forčekinku. Změnilo se to až po prvním gólu, pak jsme začali hrát častěji u nich. Ve druhé a třetí třetině už jsme hráli, jak jsme si představovali," dodal Krejčí.

Hossova teč zařídila vítězství Jestřábů

Filigránská teč Mariána Hossy přiklepla úvodní výhru finále Západní konference hokejistům Chicaga. V zápase s obhájci Stanley Cupu z Los Angeles otočil nejlepší tým základní části během čtyř minut druhé třetiny stav z 0:1 na 2:1 a má o kousek blíž k postupu.

Kings v letošním play off nedominují jako loni, kdy ve všech sériích vedli 3:0 na zápasy a ve velkém stylu si došli pro trofej. Tentokrát šli ale do vedení zásluhou Justina Williamse, ale nejlepší gólman letošního play off Jonathan Quick nakonec neodolal soustředěnému tlaku ofenzívy Blackhawks.

Patrick Sharp vrátil do sítě vyraženou střelu a pak Hossa přesně tečoval Keithovu ránu od modré. Carter své šance na vyrovnání nevyužil a tak má před dnešním druhým zápasem série psychickou výhodu Chicago.

Finále Východní konference play off NHL - 1. zápas:
Pittsburgh - Boston 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 9. a 45. Krejčí, 48. Horton. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.628.
Finále Západní konference play off NHL - 1. zápas:
Chicago - Los Angeles 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 33. Sharp, 37. Hossa - 15. Williams. Střely na branku: 36:22. Diváci: 21.535.