Pittsburgh - Boston 0:3Stav série 0:1Krejčí dvakrát propálil Vokouna a Boston v prvním zápase vynuloval Tučňáky

Pittsburgh/Praha

David Krejčí znovu názorně předvedl, proč je nejproduktivnějším hokejistou letošního play off NHL. Český centr Bostonu v sobotním úvodním zápase finále Východní konference NHL dvakrát překonal krajana v brance domácího Pittsburghu Tomáše Vokouna a Medvědi mají po výhře 3:0 o krok blíž k postupu.

Gólman Pittsburghu Tomáš Vokoun se marně ohlíží za střelou Davida Krejčího z Bostonu.

V základní části vyhrál Pittsburgh všechny tři vzájemné zápasy o gól, Boston ale Tučňákům ukázal, kdy je třeba zabrat. Krejčí se střelecky předvedl už v 9. minutě: jeho rána s pomocí teče beka Martina proklouzla mezi Vokounovými betony. Když se pak ve třetí třetině chystal nápor Pittsburghu, dorazil Krejčí do sítě vlastní střelu, jelikož Vokounovi bránil v zákroku obránce Letang. Sedmadvacetiletý útočník Bruins má nyní na čele tabulky produktivity sedm gólů a dvanáct asistencí.

Jaromír Jágr si zahrál proti Tučňákům v play off opět po roce. Loni vyřadil Crosbyho a spol. ještě jako hráč Philadelphie a už první zápas konferenčního finále ukázal, že i tato série bude obdobně vyhecovaná.

Jágr byl zase aktivní, snažil se napadat domácí rozehrávku, v přesilovkách manévroval na tradičním místě u pravého mantinelu, ale střelecky mu prostě v letošním play off není dáno. Na Vokouna pálil čtyřikrát, v play off vystřelil ve třinácti utkáních už dokonce čtyřicetkrát, ale na svůj první gól nadále čeká.

<param name="movie" value="http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/videocenter/flex/images/evp.swf"/><param name="flashVars" value="gid=2012030311&amp;img=http://www.nhl.com/vc-thumbnails/20122013/03/0311/640x360/3_311_bos_pit_1213_h_continuous_800K_16x9_1.jpg&amp;related=game:2012030311&amp;locprogimg=http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><embed allowfullscreen="true" flashvars="gid=2012030311&amp;img=http://www.nhl.com/vc-thumbnails/20122013/03/0311/640x360/3_311_bos_pit_1213_h_continuous_800K_16x9_1.jpg&amp;related=game:2012030311&amp;locprogimg=http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/" height="265" src="http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/videocenter/flex/images/evp.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Crosby provokoval Cháru

Už v první třetině měl Jágr šanci při přečíslení 3 na 1, jeho přihrávka na Bergerona se ale neujala. V šestnácté minutě pak Vokounem vyražený puk vrátil Jágr gólmanovi Tučňáků do lapačky.

Vokoun i přes tři inkasované góly předvedl, že jeho statistiky ve vyřazovací části nejsou náhodné. Ve druhé třetině znamenitě vychytal Bergerona, který se na něj řítil úplně sám, a dal svému týmu ještě možnost něco s výsledkem udělat.

Pittsburgh za stavu 0:1 stupňoval tlak, Kunitz zblízka namířil do tyče a branková konstrukce cinkla i v závěrečné minutě prostřední části po ráně Malkina. Nula v kolonce vstřelených branek ale domácí hráče frustrovala, což názorně předvedl pěstní souboj Malkina s Bergeronem. Málem došlo i k potyčce kapitánů. Pittsburský Crosby, jenž poprvé v play off nastoupil bez chrániče zlomené čelisti, se sápal na dvoumetrového Cháru...

Místo očekávané ofenzivní vichřice Tučňáků však třetí třetina přinesla dva bostonské góly a hala Consol Energy Center se ponořila do podivného ticha. Druhý zápas série se hraje v noci na úterý a v zámoří už se teď spekuluje, že v něm Vokouna v pittsburském brankovišti nahradí Marc-André Fleury...

"Chtěli jsme sérii dobře odstartovat a získat první vítězství. Jsme rádi, že ji máme. Teď se ale musíme připravit na druhý zápas a pokusit se i ten vyhrát," uvedl hrdina duelu Krejčí. "Úvod zápasu měli dobrý, vypracovali si nějaké šance. Nám se je nedařilo držet daleko od branky, nemohli jsme se tak dostat k forčekinku. Změnilo se to až po prvním gólu, pak jsme začali hrát častěji u nich. Ve druhé a třetí třetině už jsme hráli, jak jsme si představovali," dodal Krejčí.

Hossova teč zařídila vítězství Jestřábů

Filigránská teč Mariána Hossy přiklepla úvodní výhru finále Západní konference hokejistům Chicaga. V zápase s obhájci Stanley Cupu z Los Angeles otočil nejlepší tým základní části během čtyř minut druhé třetiny stav z 0:1 na 2:1 a má o kousek blíž k postupu.

Kings v letošním play off nedominují jako loni, kdy ve všech sériích vedli 3:0 na zápasy a ve velkém stylu si došli pro trofej. Tentokrát šli ale do vedení zásluhou Justina Williamse, ale nejlepší gólman letošního play off Jonathan Quick nakonec neodolal soustředěnému tlaku ofenzívy Blackhawks.

<param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="flashVars" value="hlg=20122013,3,321&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="hlg=20122013,3,321&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" height="265" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Patrick Sharp vrátil do sítě vyraženou střelu a pak Hossa přesně tečoval Keithovu ránu od modré. Carter své šance na vyrovnání nevyužil a tak má před dnešním druhým zápasem série psychickou výhodu Chicago.

Finále Východní konference play off NHL - 1. zápas:
Pittsburgh - Boston 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 9. a 45. Krejčí, 48. Horton. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.628.
Finále Západní konference play off NHL - 1. zápas:
Chicago - Los Angeles 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 33. Sharp, 37. Hossa - 15. Williams. Střely na branku: 36:22. Diváci: 21.535.