Chicago - Los Angeles 4:3Stav série 4:1Chicago sesadilo Los Angeles z trůnu! Ve finále na něj chce vystoupit na úkor Bostonu s Jágrem

Chicago Blackhawks je druhým finalistou bitvy o Stanley Cup v sezóně 2012/13. Po napínavém souboji v pátém zápase série si poradilo s loňskými vládci NHL z Los Angeles, které porazilo gólem Patricka Kanea ve druhém prodloužení poměrem 4:3. Celou sérii Jestřábi ovládli 4:1 na zápasy. Ve finále se střetnou s Bostonem Bruins.

Jestřábi se radují z postup do finále v sezóně 2012/13.

Jestřábi už od prvních minut utkání šli za ukončením série. Ve čtvrté minutě se trefil Duncan Keith. Český obránce Michal Rozsíval sebral puk u své modré poté, co většina Králů odjela střídat, nahrál ho na zapomenutého Keitha na hranu soupeřova pásma, načež kanadský obránce propálil brankáře Jonathana Quicka střelou z nápřahu.

Hráčům s indiánem na dresu to však nestačilo. O chvíli později obránci Los Angeles Kings nedokázali po sérii dorážek před vlastní bránou uklidit kotouč, jehož se zmocnil Patrick Kane a uklidil ho do odkryté klece. Ve zbytku třetiny pokračovali domácí v nastolené dominanci.

<param name="movie" value="http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/videocenter/flex/images/evp.swf"/><param name="flashVars" value="gid=2012030325&amp;img=http://www.nhl.com/vc-thumbnails/20122013/03/0325/640x360/3_325_lak_chi_1213_h_continuous_1600K_16x9_1.jpg&amp;related=game:2012030325&amp;locprogimg=http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><embed allowfullscreen="true" flashvars="gid=2012030325&amp;img=http://www.nhl.com/vc-thumbnails/20122013/03/0325/640x360/3_325_lak_chi_1213_h_continuous_1600K_16x9_1.jpg&amp;related=game:2012030325&amp;locprogimg=http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/" height="265" src="http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/videocenter/flex/images/evp.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Los Angeles kontrovalo zhruba v polovině utkání ve vlastním oslabení. Justin Williams unikal po levém křídle, a ač byl tísněn bránícím hráčem, natlačil se před brankáře Coreyho Crawforda, odkud puk do sítě dostal Dwight King. Králové tak snížili na 1:2. Pár momentů nato mohl dvoubrankový rozdíl vrátit Marián Hossa, ale brankář hostů jeho samostatný únik vychytal. Ve zbytku třetiny měli loňští mistři několikero gólových šancí, nedokázali však žádnou zužitkovat.

Vyrovnání přišlo záhy

Na radost z vyrovnání však nemuseli v závěrečné třetině čekat dlouho. Ve 44. minutě nahodil puk od modré čáry Jeff Carter a před Crawfordem tečoval kotouč Anže Kopitar, k němuž laxní obrana přispěchala až na poslední chvíli.

Dobrá hra soupeřů donutila Chicago přidat na obrátkách. V 57. minutě dal z předbrankového prostoru rozdílovou branku Kane a hala bouřila. Zdálo se, že Jestřábi jsou už jednou nohou ve finále. Jejich nadšení však pominulo devět sekund před koncem zápasu, kdy na hraně brankoviště tečoval puk za Crawforda Mike Richards. Za stavu 3:3 tak týmy zamířily do prodloužení.

<param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="flashVars" value="catid=35&amp;id=258336&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="catid=35&amp;id=258336&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" height="265" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Příležitostí k rozhodnutí zápasu bylo mnoho, v první dvacetiminutovce nadstavbového času se však žádný tým neprosadil.Ve druhém prodloužení už ale gól padl. V 92. minutě sebral puk na levém mantinelu kapitán Chicaga Jonathan Toews a přečíslení 2 na 1 po jeho přihrávce proměnil přesnou střelou „z voleje" Kane, který si nemohl přát lepší moment pro zkompletování svého hattricku

Kane za všechny

„Vzal zodpovědnost za vedení týmu do svých rukou. V tom zápase byl prostě nejlepší. I v tom předchozím ukázal velký nadstandard. Je skvělé, jak nám jeho forma prospěla," kvitoval Kaneovu formu kouč Chicaga Joel Quenneville.

Kapitán Jestřábů Toews přiznal, jak těžké chvíle prožíval při vyrovnání Los Angeles. „Neřekl bych, že v hokeji se můžete cítit hůř, než když ztratíte vedení devět sekund před koncem. „Víte, že musíte dostat puk pryč, ale on se dvakrát odrazí jinak, než byste chtěli a nakonec skončí v brance," popisoval hořkost ze závěru základní šedesátiminutovky. „V takovou chvíli cítíte, jak rychle vám klesá tep. V šatně jsme si ale řekli, že to musíme nechat za sebou. Jinak zápas ani nemůžete vyhrát," vysvětloval Toews.

Chicago se přece jen radovalo. Na rozdíl od Los Angeles... „Když už se dostanete do fáze, že hrajete hokej ještě v červnu, jdete jen za pohárem. „Pak ale skončíte těsně před branami finále a už s tím nemůžete nic dělat, je to frustrující," řekl útočník Králů Justin Williams. „Těžko se mi dívá na někoho jiného, jak zvedá Stanley Cup. Teď nás to ale čeká," smutnil útočník.

Jestřábi jsou k nezastavení

V základní části Chicago stanovilo nový rekord NHL, když dokázalo bodovat ve 24 po sobě jdoucích utkáních (sezóna měla 48 zápasů). Navíc skončilo na prvním místě ligové tabulky. Spanilá jízda Jestřábů zatím pokračuje i v play off. Nyní jsou po třech letech ve finále. V roce 2010 uzmuli pohár Philadelphii.

Letos se o Stanley Cup utkají s bostonskými Medvědy, kde hrají čeští forvardi Jaromír Jágr a David Krejčí. Za Chicago z Čechů nastoupí obránce Rozsíval a útočník Michael Frolík. Finále budou hrát také tři slovenští hokejisté. Boston vede jako kapitán Zdeno Chára, Chicago táhne Marián Hossa s Michalem Handzušem.

Finále mezi Chicagem a Bostonem začne v zámoří ve středu (ve čtvrtek ve 2:00 SELČ).

Finále Západní konference play off NHL - 5. zápas:
Chicago - Los Angeles 4:3 v druhém prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
Branky: 6., 57. a 92. P. Kane, 4. Keith (Rozsíval) - 30. King, 44. Kopitar, 60. M. Richards. Střely na branku: 35:36. Diváci: 22.237.
Konečný stav série: 4:1.