Chicago - Boston 3:1Stav série 3:2Bostonu se Stanley Cup vzdaluje! Jestřáb Kane sestřelil Medvědy a Chicago sahá po poháru

Chicago/Praha

Hokejisté Chicaga zvítězili v pátém finálovém duelu play off NHL nad Bostonem 3:1 a od zisku Stanley Cupu, který naposledy pozvedli nad hlavu v roce 2010, je dělí jediná výhra. Hrdinou Jestřábů se stal útočník Patrick Kane, který vstřelil dvě branky vítězů. Čerstvý držitel Zlaté hokejky David Krejčí asistoval u jediné trefy kapitána Cháry, zároveň však byl na ledě u prvních dvou inkasovaných gólů. Šestý duel je na programu v noci z pondělí na úterý středoevropského času.

Patrick Kane z Chicaga (v červeném) otevírá skóre 5. finále proti Bostonu. Nezabránili mu v tom ani David Krejčí s gólmanem Tuukkou Raskem.

Medvědi v úvodní třetině střelecky dominovali, nicméně vyložené příležitosti si vypracovávali domácí. Ve čtvrté minutě musela po střele kapitána Jestřábů Toewse zachraňovat Raska tyč, pak se zase finský gólman blýskl parádním přesunem, když ramenem zlikvidoval ránu Sharpa do odkryté klece.

<param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="flashVars" value="hlg=20122013,3,415&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="hlg=20122013,3,415&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" height="265" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Jenže v osmnácté minutě už Bostonu ani kouzla jejich muže s maskou nestačila, neboť šikovné ruce ukázal dorážející Patrick Kane a otevřel skóre. Naprosto logické vyústění obrazu hry, neboť za Bruins zahrozil jen Jágr, ani jeho 57. střela v probíhajícím play off však přesný cíl nenašla.

A ani po první změně stran se nic nezměnilo. Zatímco elitní řada Chicaga dominovala, ta bostonská v centru s Davidem Krejčím, čerstvým vítězem Zlaté hokejky, figurovala i u druhé inkasované branky. A znovu ji měl na svědomí Kane, jenž zužitkoval pas Bickella zpoza branky. Minusový bod si připsal i kapitán Bruins Chára, který tak byl na ledě u sedmi z posledních osmi obdržených gólů...

<param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="flashVars" value="catid=-7&amp;id=260322&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="catid=-7&amp;id=260322&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" height="265" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Aby toho nebylo málo, v polovině druhé třetiny přišli hosté o zraněného Patrice Bergerona, jehož v centru druhé formace po Jágrově boku nahradil Švéd Söderberg, jenž svůj vůbec první duel ve vyřazovací části NHL začínal ve čtvrté řadě. Jenže od třetí třetiny muselo počítat padlé i Chicago. A hned kapitána Toewse, který sice nechyběl na střídače, ale do hry pro blíže nespecifikované zranění nezasahoval.

V poslední minutě prostřední části mohl snížit Krejčí, nejproduktivnější hráč play off se však první trefy ve finálové sérii ani teď nedočkal. Jenže ve 45. minutě rodák ze Šternberka našel Cháru, po jehož dělovce měli Jestřábi už jen jednobrankový náskok. Krejčí si touto asistencí připsal už svůj pětadvacátý bod v letošním play off, čímž ve vyřazovacích bojích vytvořil nový český rekord - dosud se o něj dělil se spoluhráčem Jágrem, který 24 bodů nasbíral v roce 1992.

<param name="movie" value="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="flashVars" value="catid=35&amp;id=260395&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/"/><embed allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="catid=35&amp;id=260395&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;pageurl=http://video.nhl.com/videocenter/&amp;nlwa=http://app2.neulion.com/videocenter/nhl/" height="265" src="http://nhl.cdn.neulion.net/u/videocenter-v1/embed.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Bruins skutečně přidali, dvě minuty před koncem základní hrací doby mohl srovnat Jágr, své gólové prokletí ale nezlomil. Boston v závěru zkusil i hru bez brankáře, jenže místo srovnání trefil odkrytou svatyni Bolland a Chicago tak sahá po zisku vysněné trofeje.

Finále Stanley Cupu - 5. zápas:
Chicago - Boston 3:1
Branky a nahrávky: 18. P. Kane (Oduya, Toews), 26. P. Kane (Bickell, Toews), 60. Bolland (Frolík) - 44. Chára (Krejčí, Lucic). Rozhodčí: Rooney, Watson - Heyer, Murphy. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Střely na branku: 32:24. Diváci: 22.274.
Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - P. Kane, Toews, Bickell - Hossa, Handzuš, Sharp - Frolík, Krüger, Bolland - Stalberg, Shaw, Saad. Trenér: Joel Quenneville.
Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Paille - S. Thornton, Söderberg, Peverley. Trenér: Claude Julien.
Stav série: 3:2.