Stav série 2:4

Chicago přežilo klinickou smrt a po nevídaném obratu má Stanley Cup! Slaví i Frolík s Rozsívalem

25. června 2013 01:35 - Boston/Praha
(Aktualizováno: 25. června 2013 05:03)

Nevídané, neskutečné, bláznivé! Hokejisté Chicaga ještě necelou minutu a půl před koncem šestého finále prohrávali na ledě Bostonu 1:2 a vše směřovalo k rozhodujícímu sedmému duelu, pak však Jestřábi během pouhých sedmnácti vteřin zmrazili TD Garden dvěma slepenými trefami a po výhře 3:2 a celkovém triumfu 4:2 na zápasy slaví zisk pátého Stanley Cupu v dějinách klubu. Na ten dosud poslední dosáhli v roce 2010. Ze zisku slavného poháru se premiérově radují i Češi Michal Rozsíval s Michaelem Frolíkem.

Brian Snyder, Reuters

„Ještě není konec. Boston hraje doma výborně, bude ještě kousat," říkal před šestým duelem obránce Jestřábů Michal Rozsíval a jeho slova se začínala v úvodních minutách naplňovat. Bruins totiž zahájili obrovským náporem a v osmé minutě byli odměněni, neboť Kelly ranou z voleje překonal přesouvajícího se gólmana Crawforda.

Chicago nevědělo, kde mu hlava stojí, a muselo děkovat pouze Crawfordovi, že pochytal řadu vyložených šancí domácích. Tu největší navíc v závěru první části spálil Krejčí, když střílenou přihrávku nedokázal z metru usměrnit do zcela prázdné klece.

6. finále mezi Bostonem a Chicagem jsme sledovali on-line

V té době už se však Medvědi museli obejít bez Jaromíra Jágra. Jednačtyřicetiletý útočník zamířil nejspíše kvůli problémům s třísly uprostřed první třetiny do šatny, na začátku té druhé se sice na led vrátil, absolvoval však jen jedno krátké střídání a znovu zmizel do kabin.

Jakoby tím odstartovaly bostonské komplikace. Po první změně stran totiž Blackhwaks obraz hry vyrovnali, v pětadvacáté minutě navíc umlčel vyprodanou TD Garden Toews. Kapitán Chicaga se v končícím vlastním oslabení protáhl podél pravého mantinelu a střelou z kruhu trefil volné místo mezi Raskovými betony.

Jágr se ve třetí třetině vrátil

Od třetí třetiny se Jágr znovu objevoval ve hře, byl to však jeho spoluhráč David Krejčí, který zpoza branky našel na chvilku nehlídaného Lucice, jenž poslal Boston znovu do vedení. A když domácí následně přežili i oslabení po Kellyho trestu, zdálo se, že letošní finále bude muset rozhodnout až poslední souboj.

Jenže Chicago ukázalo neskutečnou vůli. Nejprve ho v šanci Seguina zachránila tyčka, v předposlední minutě zamířil Crawford na střídačku a při hře v šesti hráčích v poli zmrazil již slavící TD Garden Bickell. O pouhých sedmnáct vteřin později navíc přišel ještě větší šok, to když na brankovišti dorážející Bolland rozhodl o tom, že Stanley Cup letos patří Chicagu!

Blackhawks slavnou trofej získali popáté ve své historii (1934, 1938, 1961, 2010 a 2013), poprvé v kariéře se z ní radují i Češi Michal Rozsíval s Michaelem Frolíkem. Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off ukořistil Patrick Kane z Chicaga.

Finále Stanley Cupu - 6. zápas:
Boston Bruins - Chicago Blackhawks 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 8. Kelly (Seguin, Paille), 53. Lucic (Krejčí) - 25. Toews, 59. Bickell (Toews, Keith), 60. Bolland (Frolík, Oduya). Rozhodčí: McCauley, O'Halloran - Sharrers, Racicot. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Střely na branku: 25:31. Diváci: 17 565.
Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Paille - S. Thornton, Söderberg, Peverley. Trenér: Claude Julien.
Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - P. Kane, Toews, Bickell - Hossa, Handzuš, Sharp - Frolík, Krüger, Bolland - Stalberg, Shaw, Saad. Trenér: Joel Quenneville.
Konečný stav série: 2:4.
Přehled českých vítězů hokejového Stanley Cupu:
1984 - Jaroslav Pouzar (Edmonton Oilers)
1985 - Jaroslav Pouzar (Edmonton Oilers)
1986 - Petr Svoboda* (Montreal Canadiens)
1987 - Jaroslav Pouzar (Edmonton Oilers)
1989 - Jiří Hrdina (Calgary Flames)
1990 - Petr Klíma (Edmonton Oilers)
1991 - Jaromír Jágr, Jiří Hrdina (Pittsburgh Penguins)
1992 - Jaromír Jágr, Jiří Hrdina (Pittsburgh Penguins)
1995 - Robert Holík (New Jersey Devils)
1999 - Roman Turek (Dallas Stars)
2000 - Robert Holík*, Patrik Eliáš, Petr Sýkora (New Jersey Devils)
2001 - Milan Hejduk, Martin Škoula (Colorado Avalanche)
2002 - Dominik Hašek, Jiří Fischer, Jiří Šlégr (Detroit Red Wings)
2003 - Patrik Eliáš, Richard Šmehlík (New Jersey Devils)
2004 - Pavel Kubina, Stanislav Neckář (Tampa Bay Lightning)
2006 - František Kaberle, Josef Vašíček (Carolina Hurricanes)
2008 - Dominik Hašek, Jiří Hudler (Detroit Red Wings)
2009 - Petr Sýkora (Pittsburgh Penguins)
2011 - David Krejčí, Tomáš Kaberle (Boston Bruins)
2013 - Michal Rozsíval, Michael Frolík (Chicago Blackhawks).
Poznámka: *Robert Holík získal v roce 1996 americké občanství a vzdal se českého, druhý Stanleyův pohár v roce 2000 vyhrál jako Američan. Petr Svoboda měl v roce 1986, kdy vyhrál Stanley Cup, pouze kanadský pas.