Rubriky:

NHL

Jágr v New Jersey? Nedivil bych se, myslí si Eliáš

13. července 2013 10:01 - Praha

Zpráva o konci Ilji Kovalčuka v New Jersey ho šokovala, pokud by se ale v dresu Ďáblů z New Jersey objevil Jaromír Jágr, už by tak překvapený nebyl. Patrik Eliáš ví, že po překvapivém úprku ruské hvězdy do KHL, by se mohl stát jeho spoluhráčem jednačtyřicetiletý veterán s číslem 68. „Jardův příchod je určitě možnou variantou,“ tvrdí útočník, který si v dresu Ďáblů odkroutil sedmnáct sezón a smlouvu má ještě na další tři.

 

ČTK/AP

Vážně pro vás bylo Kovalčukovo rozhodnutí ukončit působení v New Jersey stejně překvapivé jako pro drtivou většinu hokejové veřejnosti?
Byl to velký šok.

Takže jste neměl žádné signály, že by se chtěl vrátit do Ruska?
Vůbec. I když během výluky tam hrál, mluvil o tom, jak se mu doma líbilo a před začátkem sezóny přijel až na poslední chvíli. Srandovní je, že jsem říkal i v New Jersey, že bych se nedivil, kdyby se něco podobného stalo po olympiádě v Soči. Nejen s Kovalčukem, ale i s dalšími ruskými hráči... Ale tenhle scénář byl naprosto nečekaný.

Může se podle vás stát, že Kovalčukův příklad budou napodobovat další Rusové? Ve Washingtonu se už prý bojí o Ovečkina...
To bude záležet na povahách těch kluků. Ovečkin ho třeba bude následovat, nevím. Malkin ale nedávno prodloužil smlouvu v Pittsburghu a určitě měl také nabídky z Ruska. To samé Dacjuk, který prodloužil kontrakt s Detroitem. To jsou velká jména a je jasné, že v Rusku se snažili, aby se tihle hráči vrátili domů. Někteří ruští kluci asi budou odcházet za penězi do KHL, ale tomu se prostě nezabrání.

Fanoušci New Jersey mluví o zradě. Bývalý elitní útočník Jeremy Roenick označil Kovalčuka za sobce a zloděje. Máte stejně příkrý názor?
Někdo to tak brát může, ale na druhou stranu si porovnejte pár čísel. Kdyby u nás bral Kovalčuk deset miliónů dolarů, tak po zdanění a odvodech do podpůrného fondu, mu zbyde třicet procent, z čehož si musí hradit veškeré americké náklady. Pak přijde do Ruska, kde je jeho domov, má tam zázemí, nemá skoro žádné výdaje a těch deset miliónů mu tam dají taky. Jenže po zdanění mu zbyde devět a má tak trojnásobně větší výdělek než v NHL. Pro některé hráče v určitém věku nebo finanční situaci je zkrátka důležitější, aby dostávali místo třiceti procent z platu osmdesát nebo devadesát.

S Kovalčukem jste hrával v jednom útoku, sedli jste si i lidsky mimo led?
Měl kolem sebe tři čtyři kluky, kteří byli jedna parta. Stejně tak spolu drželi Švédové. Abychom spolu chodili na pivo, tak to ne.

Teď asi všechny zajímá, kdo u vás Kovalčuka nahradí.
Kovy měl své mouchy, ale góly prostě dávat uměl a ofenzivně byl strašně nebezpečný. Ztratit jeho a loni i Pariseho, to jsou docela rány.

Není jednou z variant příchod Jaromíra Jágra?
Já si myslím, že je to možné. Nedivil bych se.

V zámoří se o tom začalo spekulovat, jakmile se objevila zpráva o Kovalčukově odchodu do Ruska...
Mám pocit, že by to nebyla pro klub ani drahá varianta. Je to hlavně o chemii mezi hráči, aby tu danou pozici zaplnil hokejista, který na to má.

Nějaké posily už váš manažer Lamoriello ale přivedl...
Přišli Clowe (NY Rangers) a Ryder (Montreal). Oba umějí dávat góly, ale teď je tam prostor, aby generální manažer buď podepsal opravdu velké jméno na delší dobu, anebo to nějak zalátal, třeba na jeden rok. To se uvidí.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: NHL

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..