Rubriky:

NHL

Soči je životní šance, to si všichni musí uvědomit, apeloval Hadamczik na hráče NHL

19. července 2013 14:31 - Kravaře

Od středečního večera hustil trenér Alois Hadamczik dvaadvaceti hráčům NHL do hlavy, že je čeká sezóna, v níž by mohli získat životní úspěch. Třídenní předolympijský kemp v Kravařích dal do kupy hokejisty, jež mají být základem party, která by chtěla příští rok ze Soči přivézt medaili. Mítinky, posezení u videa, ale také tenis, nohejbal, posilovna, nebo sauna. Zázemí Buly Arény bylo nakonec ideálním místem pro koučovy plány.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Jste spokojený s tím, jak setkání proběhlo?
Bylo by nezodpovědné, kdybychom takový sraz neudělali. Na olympiádu přijedou hráči a mají dva tréninky, aby se poznali. Mladý  kluk tam přijede a neví, jestli má ostatním vykat nebo tykat. Šlo o to, aby ti mladí poznali i realizační tým. Asistenty, maséry.

Plánoval jste, jak si promluvíte i o herním systému.
Ano, dali jsme možnost  i klukům vyjádřit se, protože systém se neodvíjí jen od toho, co chceme my. Řekli jsme si zásady, které chceme, aby se na turnaji dodržovali.

Do olympiády zbývá více než 200 dnů, není to ještě brzy na to, aby hráči mysleli na Soči?
Spousta hráčů dosáhla na Stanley Cup, ale když se člověka u nás na ulici zeptáte, tak vám vyjmenuje jen pár vítězů. Na otázku: Kdo byl v Naganu, vám ale řekne půl týmu. Olympiáda je turnaj nejlepších . Pro některé kluky to může být poslední šance a za další čtyři roky už třeba nesestavíme tak kvalitní tým.

Řekli jste už hráčům, co po nich budete chtít, když budou nominováni?
Každý musí přijet do Soči tak, aby byl odpočatý. Oni ti kluci vědí, co jim vyhovuje. Někdo si vezme prášek spaní, někdo se potřebuje pořádně rozcvičit, ale nemůže tam přijít hráč, který řekne: Na mě padá únava. Na to jsme apelovali.

Za jak dlouho vyberete kostru týmu?
Uděláme velkou širší nominaci 15. září. Když se někdo zraní, tak už můžeme brát jen ty ze širšího kádru. Užší kádr bude oznámen 13. ledna. To bude znám už i kapitán a zástupci. Zkušenost z Turína, kde se to táhlo s oznámením jména kapitána do poslední chvíle, nebyla dobrá.

Nominovaní hráči z NHL jsou třeba ve svých týmech zvyklí hrát v prvních dvou útocích, ale někdo taky musí do čtvrté lajny. Na to jste mysleli?
Charakter týmu a role hráčů jsou hrozně důležité. Soudržnost. Nazvali jsme si to: jeden tým, jeden cíl. Když hráč řekne, že ve čtvrté lajně to pro něj není, považuji to za charakterní. Lepší, než aby to kazil druhým. I náhradníci svým přístupem  a charakterem dávají najevo, že tým je soudržný.

Přemýšlel jste o poměru hráčů z Evropy a z NHL? Zvlášť, když se hraje na širším ledu, na který se při letošním mistrovství světa tak složitě adaptovali renomovaní střelci ze zámoří - Tlustý, Vrbata, Fleischmann, Voráček...
Nezatracuji předem hráče z Evropy. Když bude hrát Červenka výjimečně, proč nemít tuhle myšlenku. Budu sledovat všechny hráče, s jakou energií si počínají. Poměr je ale těžké říkat. Vím prostě, že chci šest obránců a čtyři útoky.

Při hokejových úspěších minulých let se vždy vyzdvihoval vliv party. Jak velkou roli bude hrát podle vás atmosféra v týmu?
Kabina si na sebe musí vytvořit tlak sama. Aby se jeden před druhým zastyděl, když tomu nedá vše. Trenér může jednou přijít a důrazně něco říct. Spoléhám v tomto na Patrika Eliáše, to je komplexní hráč, který umí číst hru. Vždycky mi pomohli také Židlický, Plekanec. To jsou lídři. Uvidíme, co Jágr, jak se vyjádří. Teď je mu ale asi je zbytečné volat a ptát se, má jiné starosti.

Dáte v nominaci jen na aktuální formu?
Dlouhodobá výkonnost a momentální forma budou rozhodovat. Jednoho dva hráče můžeme třeba vzít s tím, že mu to nejde a spoléhat se, že se chytne v té partě. Ale pět šest hráčů, kteří aktuálně nebudou mít formu, to by nebylo dobré. Hlavní přání ale je, aby ti kluci byli zdraví.

Kemp se konal po půlce července, olympiáda je v únoru, co bude pro vás náplní práce v tom mezidobí?
Do 15. srpna chceme udělat tiskovku a nominaci na turnaj v Pardubicích. Můj asistent Franta Musil pak odletí do zámoří a bude mě průběžně informovat, koho viděl v jakém zápase, s kým mluvil. Sám poletím do Ameriky na čtrnáct dnů v listopadu a pak ještě zkraje ledna. Kolem osmého ledna se vrátím a výkonnému výboru oznámím konečnou nominaci.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..