Rubriky:

NHL

NHL předložila hráčům nové návrhy, dohoda je stále daleko

18. března 2005 13:07 - NEW YORK

Vedení NHL ve čtvrtek po dvoupapůlhodinovém jednání v New Yorku předložilo hráčské asociaci (NHLPA) dva návrhy kolektivní smlouvy na období příštích šesti let. Oba jsou ale pro hráče méně výhodné než ten, na němž ztroskotalo v únoru jednání o záchraně sezóny.

Jeden z návrhů obsahuje vazbu mezi zisky ligy a platy hráčů, druhý nikoliv, nicméně NHLPA nezaujal ani jeden. Zdroj blízký jednání řekl agentuře AP pod podmínkou anonymity, že návrh 'bez vazby' obsahuje tvrdý platový strop ve výši 37,5 miliónu dolarů na tým, což je o 5 miliónů méně, než komisionář Gary Bettman nabízel během minulého jednání 15. února, v předvečer zrušení sezóny.

Hráčská asociace tenkrát odpověděla návrhem s mírným stropem ve výši 49 miliónů. Stanoviska obou stran se však nyní zdají být ještě vzdálenější. NHL přesto i nyní přišla s některými ústupky.

Nový návrh obsahuje minimální platový rozpočet 22,5 miliónu dolarů a poskytuje mechanismus, kterým by bylo možné zvednout platový strop v případě, že by liga dosáhla určitých daných příjmů. Právě odstranění vazby mezi platy hráčů a příjmy klubů bylo momentem, díky kterému hráči poprvé přistoupili na platový strop.

"Odstranění vazeb mezi platy hráčů a příjmy klubů znamená, že na sebe bereme jisté finanční riziko a nebezpečí," řekl hlavní právník NHL Bill Daly agentuře AP. "Vzhledem k tomu, že liga výlukou utrpěla a je stále nejasnější, jaké budou naše příjmy, je naše ochota přijmout toto riziko stále menší a menší," dodal.

Druhý nový návrh zajišťuje hráčům příjmy ve výši 54 procent zisků klubů. Oba návrhy obsahují také řešení otázek kolem vstupního draftu, platových arbitráží a volných hráčů.

Budou hrát NHL náhradní hráči?

Zástupci hokejistů s vedením ligy mají před sebou úkol dohodnout se na nové kolektivní smlouvě, bez níž nemůže začít příští sezóna. Tento ročník byl zrušen 16. února, hlavním sporným bodem bylo zavedení platového stropu a jeho výše.

NHL chce dosáhnout dohody co nejdříve, mimo jiné i proto, aby se mohl konat na červen plánovaný vstupní draft. Pokud by se dohody nedosáhlo, kluby zřejmě zahájí příští sezónu s náhradními hráči. To bude tématem setkání rady guvernérů, které proběhne 20. dubna.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..