New Jersey - Pittsburgh 4:1Ďábel Jágr dvěma góly podpořil porážku Pittsburghu. Bohaté žně zažili i další Češi

New Jersey/Praha

Peklo není nic pro Tučňáky z Pittsburghu. Ďáblové z New Jersey v hokejové NHL tento fakt podtrhli, když je na svém ledě přehráli 4:1. Dvakrát se proti svému bývalému týmu gólově prosadil český útočník Jaromír Jágr. První vítězství v lize si v dresu Nashvillu připsal brankář Mazanec. 39 zákroky podpořil vysokou výhru 7:2 nad úřadujícími mistry z Chicaga. Mimořádný večer mají za sebou i Hanzal s Vrbatou z Phoenixu, kteří řídili kanonádu proti Tampě Bay.

Jágr (68) slaví se spoluhráči Greenem a Zajacem svou první branku do sítě Penguins.

Devils po minulém utkání, kdy se neprosadili proti Los Angeles, zabrali a získali skalp jednoho z nejnebezpečnějších týmů ligy.

Přitom Pittsburgh byl pro ně zprvu velmi tuhým soustem. V první třetině si Penguins s hokejisty New Jersey dělali, co chtěli. O to horší pro ně bylo, když se osmnáct vteřin před koncem první části trefil po lehké střele od modré obránce New Jersey Andy Greene.

Zkraje další třetiny ale Devils o vedení přišli. Na útočné modré propadl obránce Židlický a z brejku se prosadil Chris Kunitz. Brankář Brodeur proti němu vyjel a trefil puk. Kotouč ale jen vyletěl do vzduchu a obloučkem zapadl do branky. New Jersey ale i tak zabralo a Pittsburgh v dalším průběhu přehrávalo. Hokejisté Devils dosáhli gólu znovu na konci periody. V protiútoku zakončoval přesnou kombinaci z vrcholu levého kruhu Adam Larsson.

Penguins měli v závěrečné části několik slušných příležitostí, v 55. minutě je však do kolen dostal Jaromír Jágr. Puku se zmocnil díky spoluhráči Zubrusovi, který vystihl rozehrávku hostujícího Letanga. Český útočník poté ze zálohy vybruslil do svého oblíbené střelecké pozice na pravý kruh a zvolil své oblíbené zakončení zápěstím. Fleuryho lapačka gólu nezabránila. Minutu před koncem Jágr trefil při power play soupeře odkrytou klec a pro Devils pojistil vítězství 4:1.

New Jersey po výhře zůstalo na 11. příčce Západní konference NHL. Na postupové pozice ztrácí pouhý bod. Pittsburgh se naopak propadl na pátou pozici. Jednačtyřicetiletý Jágr je s 16 body (7 gólů) ve 20 zápasech nejproduktivnějším hokejistou Devils. Druhý je s 11 body Židlický.

Zářili i další Češi

Do zápasu Phoenixu s Tampou Bay nastoupilo hned pět Čechů. Nakonec se radovali ti, co patří do kádru Coyotes. Phoenix měl našlápnutou k vítězství už po první třetině. Na jejím konci se totiž v rozmezí 57 vteřin dvakrát trefil. Druhý z těchto zásahů si po šťastném nahození zpoza branky připsal Martin Hanzal. Zkraje další části zvyšoval už na 3:0 pro Coyotes Ribeiro.

Gólově bohatá třetina skončila za stavu 4:2 pro domácí. Skóre v tu chvíli sice pro Tampu nevypadalo tak hrozivě, ale na začátku následující periody ho zaokrouhlil kapitán Phoenixu Doan. Lightning už proti svému arizonskému soupeři nedokázali zabrat.

Coyotes, v jejichž sestavě chyběli obránci Zbyněk Michálek a Rostislav Klesla, vyhráli celkově 6:3 udrželi domácí neporazitelnost v základní hrací době. Z deseti zápasů prohráli pouze jediný - v půlce října podlehli v prodloužení Ottawě.

První hvězdou zápasu byl za tři asistence zvolen Radim Vrbata, dokonce čtyři body za gól a tři asistence zaznamenal Martin Hanzal, který se stal bronzovou hvězdou utkání. Hanzal byl na ledě u všech šesti gólů Phoenixu a s 18 body je nově v čele této týmové statistiky. V dresu poražených na gól dvakrát přihrál vytáhlý český obránce Andrej Šustr.

Brankář Mazanec má první výhru v NHL

Mazanec dostal v brance Nashvillu překvapivě druhý den po sobě přednost před Carterem Huttonem. A to i přesto, že v pátek inkasoval v duelu s Pittsburghem čtyři góly. O 24 hodin později ale předvedl proti Chicagu téměř bezchybný výkon a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Český brankář Nashville podržel hlavně v první třetině, kdy byl zápas stále otevřený a Chicago často hrozilo. Nedávný extraligový mistr ale svému týmu dal jistotu, na níž Predators stavěli a zápas ovládli výrazným rozdílem 7:2.

„Je to skvělý pocit. Jsem šťastný. Sehráli jsme opravdu velmi dobrý zápas," radoval se dvaadvacetiletý gólman, který na jaře vyhrál extraligový titul s Plzní. „Den předtím jsem nepodal moc dobrý výkon, tak jsem si myslel, že dnes bude chytat Hutton. Jsem rád, že jsem dostal znovu šanci a že mi trenér věří," dodal Mazanec, který poprvé nastoupil na domácím ledě v Bridgestone Areně.

Z českých hokejistů se v sobotu střelecky prosadili ještě Aleš Hemský a Roman Polák. Oba přispěli k výhrám svých týmů. Hemský se podílel na obratu Edmontonu na ledě Calgary z 0:2 na konečných 4:2, Roman Polák otevřel skóre zápasu mezi St. Louis a Carolinou, v němž domácí nakonec uspěli rovněž v poměru 4:2.

Toronto - Buffalo 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky: 6. a 14. Van Riemsdyk, 32. Kulemin, 59. Raymond - 43. McBain, 47. Ennis. Střely na branku: 22:35. Diváci: 19.447.
Montreal - New York Rangers 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 26. Callahan. Střely na branku: 22:34. Diváci: 21.273.
New Jersey - Pittsburgh 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 55. a 59. Jágr, 20. Greene, 39. Larsson - 25. Kunitz. Střely na branku: 22:28. Diváci: 14.205.
NY Islanders - Detroit 5:4 po sam. náj. (1:2, 2:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 5. Tavares, 38. Cizikas, 40. Nelson, 45. Clutterbuck, rozh. nájezd Nielsen - 18. a 60. Dacjuk, 5. Helm, 39. Franzén. Střely na branku: 41:23. Diváci: 15.619.
Calgary - Edmonton 2:4 (1:0, 1:0, 0:4)
Branky: 13. Monahan (Hudler), 38. Wideman - 44. Eberle, 49. Hemský, 51. Perron, 60. Gordon. Střely na branku: 35:23. Diváci: 19.289.
Nashville - Chicago 7:2 (2:0, 2:1, 3:1)
Branky: 8. Cullen, 9. Spaling, 31. Hornqvist, 40. Smith, 47. Stalberg, 53. Fisher, 55. Weber - 39. P. Kane, 47. Pirri. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 30:41. Diváci: 17.113.
Phoenix - Tampa Bay 6:3 (2:0, 2:2, 2:1)
Branky: 16. Stone, 17. Hanzal, 22. Ribeiro (Hanzal a Vrbata), 38. Murphy (Vrbata), 42. Doan (Hanzal a Vrbata), 60. Korpikoski (Hanzal) - 37. Panik, 38. Brown (Šustr), 59. Killorn (Šustr). Střely na branku: 30:30. Diváci: 12.562.
Colorado - Florida 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 28. O'Reilly - 13. Boyes, 22. Campbell, 34. Kopecký, 53. Huberdeau. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17.321.
St. Louis - Carolina 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Branky: 30. Polák, 32. Backes, 47. Steen (Polák), 60. Oshie - 36. E. Staal, 37. Gerbe. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17.936.