Washington - New Jersey 4:5Češi zařídili výhru Devils, Jágr dohnal Messiera. Zaskvěli se také mnozí další legionáři

Sílu českých Ďáblů pocítili silní Capitals. Hokejisté Židlický, Jágr a Eliáš režírovali vítězství New Jersey nad Washingtonem 5:4 po prodloužení. Na ledě týmu z hlavního města USA dal dva góly Židlický a dvakrát asistoval Eliáš. Jaromír Jágr nasbíral tři body a svou 694. trefou v NHL vyrovnal v historickém pořadí střelců Marka Messiera. Vidět byli i další Češi. Bostonský Krejčí byl zvolen první hvězdou zápasu, Gudas rozhodl o výhře Tampy Bay a Tlustý dvakrát skóroval.

Hráči Devils oslavují svou vítěznou branku na ledě Washingtonu. V objetí jsou Andy Greene (vlevo) a Marek Židlický.

New Jersey ukázalo proti Washingtonu svého nezlomného týmového ducha. Devils si v utkání zažili nejednu nepříjemnou chvilku, i tak ale dokázali zvítězit 5:4 po prodloužení.

Capitals měli dobrý vstup do zápasu, v polovině třetiny však doplatili na vyloučení, kdy se svou tvrdou ranou z první trefil z levého kruhu Marek Židlický. Šance se poté bez výrazné účinnosti střídaly na obou stranách.

Ve 31. minutě se Washington dočkal vyrovnání. Důrazný Jason Chimera uspěl z dorážky. Záhy dostal obrovskou příležitost na druhé straně Bernier, před odkrytou brankou byl však zablokován. Útočník New Jersey své zmařené příležitosti jistě litoval, za dvě minuty totiž sám u brány zakončoval Michail Grabovskij a skóre otočil ve prospěch Capitals. Na konci druhé části přidali domácí další branku a zvýšili na 3:1.

Střídačka New Jersey ale propukla v jásot už během 46. minuty, kdy Jágr skóroval po přihrávce od Greenea zpoza branky washingtonského gólmana Holtbyho. Ďáblové zchladli za okamžik, kdy se prosadil Ovečkin a vrátil domácím dvoubrankové vedení. 12 minut před závěrečnou sirénou se tak zdálo, že by mohlo být rozhodnuto.

Minutu po gólu ruského útočníka si však sjel před branku Židlický a po přihrávce od Zajace dostal svým gólem New Jersey znovu na dostřel. Dvě minuty nato pak šikovnou tečí srovnal Zubrus skóre na 4:4. Obrat dokonalo v prodloužení trio Greene-Jágr-Eliáš. Jágr v protiútoku Devils vypálil, načež jeho střelu do branky dorazil americký obránce Andy Greene.

V dresu poražených Capitals si připsal dvě asistence český útočník Martin Erat. New Jersey se po své výhře posunulo na osmou příčku Východní konference, zaručující postup do play off. Washingtonu patří šesté místo.

Tučňáci mají 10. domácí výhru v řadě

Pittsburgh vyhrál desátý domácí zápas po sobě a zvýšil náskok v čele Východní konference. Gólem a dvěma přihrávkami se na vítězství podílel Sidney Crosby, který si pojistil vedení v kanadském bodování NHL.

Podesáté v ročníku skóroval také Radim Vrbata z Phoenixu, v utkání v Ottawě mu na gól v přesilovce přihrál krajan Martin Hanzal. Zbylé tři branky hostů vstřelil Antoine Vermette a Coyotes zvítězili 4:3 v prodloužení. V ottawském týmu si bod za asistenci připsal Milan Michálek.

Plekanec vyhnal Mazance na střídačku

Nejlepším hráčem zápasu byl v sobotu vyhlášen i David Krejčí, který gólem a asistencí pomohl Bostonu k vítězství 4:1 nad Buffalem. Český útočník byl autorem vítězné branky, když v úvodu druhé třetiny za nerozhodného stavu zakončil přečíslení tři na dva střelou z mezikruží do horního růžku. Po jeho přihrávce přidal v závěrečné části třetí branku Milan Lucic.

Brankami Jiřího Tlustého Carolina dvakrát vedla na ledě Tampy Bay, ale nakonec prohrála 2:3 v prodloužení. Utkání rozhodl v čase 62:16 český obránce Radko Gudas, jenž zavezl kotouč z obranného pásma do útočného a přečíslení tři na jednoho řešil přesnou střelou nad rameno Justina Peterse.

Po delší době nastoupil v brance Nashvillu od první minuty Marek Mazanec. Na utkání proti Montrealu ale zřejmě bude chtít co nejrychleji zapomenout. Nejprve inkasoval po Subbanově střele z mezikruží, o chvíli později ho v úniku překonal Pacioretty. Už na 3:0 zvyšoval v 15. minutě Tomáš Plekanec, který se před Mazance šikovně natlačil a Giontovu pobídku tečoval do sítě.

Po třech gólech v rozmezí 187 vteřin přepustil Mazanec místo Carteru Huttonovi. Predators zvládli v dalším průběhu vyrovnat, ale nakonec prohráli 3:4 po prodloužení.

NHL:
Pittsburgh - Calgary 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
Branky: 11. Dupuis, 12. Zolnierczyk, 35. Crosby, 39. Neal - 27. Byron, 40. Cammalleri, 42. Hudler. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.663.
Ottawa - Phoenix 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 7. a 35. Methot (na druhou M. Michálek), 24. Smith - 26., 58. a 63. Vermette, 29. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 40:38. Diváci: 16.716.
Los Angeles - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 20. J. Carter, 26. Williams, rozhodující sam. nájezd Kopitar - 35. Johnson, 51. O'Reilly. Střely na branku: 39:25. Diváci: 18.118.
Boston - Buffalo 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 10. a 60. Smith, 22. Krejčí, 46. Lucic (Krejčí) - 19. Girgensons. Střely na branku: 39:35. Diváci: 17.565.
Toronto - Detroit 4:5 po sam. nájezdech (1:3, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 8. Franson, 32. Phaneuf, 39. Lupul, 49. Clarkson - 9. Dacjuk, 14. Andersson, 19. Jurčo, 54. Tatar, rozhodující sam. nájezd Alfredsson. Střely na branku: 23:38. Diváci: 19.508.
Tampa Bay - Carolina 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 17. Hedman, 48. St. Louis, 63. Gudas - 5. a 31. Tlustý. Střely na branku: 50:27. Diváci: 19.204.
NY Islanders - Anaheim 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Branky: 12. a 38. Vanek, 39. Nielsen - 36., 42. a 60. Getzlaf, 51. Perreault, 54. Palmieri. Střely na branku: 21:31. Diváci: 13.108.
Washington - New Jersey 4:5 v prodl. (0:1, 3:0, 1:3 - 0:1)
Branky: 31. Chimera (Erat), 35. Grabovskij, 40. Ward (Erat), 49. Ovečkin - 12. a 50. Židlický (na první Jágr), 46. Jágr (Eliáš), 52. Zubrus, 61. Greene (Jágr, Eliáš). Střely na branku: 22:37. Diváci: 18.506.
Columbus - Philadelphia 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)
Branky: 11. a 53. Johansen, 35. a 59. Umberger, 44. Savard, 46. Jenner - 38. a 59. Simmonds (na druhou Voráček), 38. Couturier. Střely na branku: 29:36. Diváci: 14.090.
Nashville - Montreal 3:4 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 32. Bourque, 39. Spaling, 54. Weber - 12. Subban, 14. Pacioretty, 15. Plekanec, 62. Desharnais. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville necelých 15 minut, inkasoval tři branky z pěti střel a úspěšnost zásahů měl 40 procent. Střely na branku: 34:23. Diváci: 16.095.
Edmonton - St. Louis 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)
Branky: 12., 42. a 48. Stewart, 26. Morrow, 43. Schwartz, 53. Berglund. Střely na branku: 23:33. Diváci: 16.839.
San Jose - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 32. Demers, 45. Pavelski, rozhodující sam. nájezd J. Thornton - 5. Whitney, 25. Roussel. Střely na branku: 39:46. Diváci: 17.562.