Rubriky:

NHL

Hokejoví amatéři chtějí vyrvat Stanley Cup ze spárů NHL

14. dubna 2005 16:12 - TORONTO

O nejslavnější hokejovou trofej Stanley Cup se přece jen bude letos bojovat. Kvůli výluce NHL však ne na ledě, ale u soudu. Skupinka právníků zastupující jeden amatérský tým chce před tribunálem vymoci uvolnění poháru z kompetencí přerušené soutěže. Soud by měl začít 18. července.

Rekreační hokejisté Wednesday Nighters opírají svou žalobu o názor, že v roce 1892 tehdejší kanadský guvernér Lord Stanley věnoval pohár nejlepšímu mužstvu, nikoli vítězi NHL. Z toho prý vyplývá, že ti, kteří se o Stanley Cup starají, ho mají povinnost každoročně udělit.

Podle smlouvy, jež byla prvně podepsána v roce 1947 a poté obnovena v roce 2000, si však stříbrný grál zaslouží pouze vítěz NHL. "Myslíme si, že k téhle dohodě nemělo nikdy dojít," uvedl jeden z amatérských hokejistů David Burt.

Měl by být Stanley Cup udělen někomu mimo NHL?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Kdo by však měl Stanleyův pohár dostat, to skupinka Toronťanů neuvádí. "O tom musejí rozhodnout opatrovatelé poháru," tvrdí právník Tim Gilbert. Již v minulých měsících se objevily názory, že by měla slavná hokejová trofej putovat do rukou nejlepšího ženského týmu v zámoří, nebo by se o ni utkali vítězové juniorských a univerzitních soutěží.

NHL se tento rok nehraje, kvůli hádce o platové stropy byla v únoru zrušena celá sezóna. "Jenže to neznamená, že Kanaďané a ostatní nemají právo na zápolení o Stanleyův pohár," řekl právník skupiny Tim Gilbert. Podle něj bylo lordovým záměrem, aby se o trofej hrálo každý rok a pracovně-právní spor nesmí tradici zhatit.

Skupina doufá, že soud nařídí opatrovatelům poháru Brianu O'Neillovi a Ianu Morrisonovi, aby našli týmy, které se utkají o hokejový grál, a vymyslí model soutěže. "Není to z naší strany nějaká recese. Ten pohár je nejcennější sportovní trofejí na světě. Je to unikátní a velká část našeho dědictví," prohlásil jeden ze členů skupiny, téměř padesátiletý Gard Shelley, který hraje hokej jen pro radost. Nikdy by se mu nenaskytla možnost usilovat o hokejovou svátost, teď nechce šanci pustit.

Generální guvernérka Kanady Adrienne Clarksonová v únoru navrhla, ať pohár získá vítěz ženské ligy, pokud NHL nerozhodne jinak. O'Neill připustil, že se bude myšlenkou zabývat. Podle dalších návrhů by se mohli o trofej utkat vítězové juniorských a univerzitních soutěží.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..