Rubriky:

NHL

Draft NHL prý bude, zatím ale nezná termín ani formu

21. dubna 2005 11:27 - PRAHA

Ještě nikdy od jeho zavedení v roce 1963 se nestalo, aby se neuskutečnil draft NHL. A podle odborníků se tak nestane ani letos, třebaže vedení nejslavnější hokejové soutěže planety výběr talentů odložilo a jeho nový termín je stále nejasný. Zřejmé není ani to, jakou formou se odehraje. Kluby si nastupující hvězdy budou moci vybírat teprve tehdy, až bude uzavřena nová kolektivní smlouva.

 

REUTERS

A dohoda mezi hráči a vlastníky klubů, která donutila v únoru vedení ligy poprvé v historii škrtnout celou sezónu, je stále v nedohlednu. V zámoří ale nikdo nepochybuje, že se na podzim začne hrát. "Generální manažeři o to mají eminentní zájem. V každém případě se bude hrát. A to buď se stávajícími, nebo s náhradními hráči," tvrdí Jiří Hrdina, který pracuje jako skaut klubu Dallas Stars pro Evropu.

Podle něj není pro uskutečnění draftu vůbec podstatné, kdy bude nová kolektivní smlouva uzavřena. Taková akce se prý připraví v mžiku. "I kdyby se obě strany dohodly v září, draft bude," řekl ČTK Hrdina, jehož vedení Dallasu o dění za kulisami NHL neustále informuje.

Každoroční výběr talentů, který by měla letos hostit Ottawa, se nemusí striktně držet zavedeného scénáře. Zvyklost, že v jedné síni usednou generální manažeři společně s hráči, letos může být poprvé porušena. "V případě časové tísně se draft klidně může odehrát po internetu, nebo telekonferencí. Během týdne je vše připraveno," uvedl Hrdina.

Frolík dění napjatě sleduje

Zatímco skauti jsou v klidu, v hráčích, o jejichž budoucnosti by se v létě mělo rozhodnout, to vře. Když totiž bude letošní draft zrušen, jednou z variant je, že příště půjdou do výběru dva ročníky najednou.

Mladým hokejistům by se tím podle stávajícího klíče draftu snížila šance na přední umístění a tím pádem i naděje na to, že si vytouženou soutěž zahrají. "Když nebude zbytí, budu se muset s větší konkurencí smířit. Tím ale nechci říct, že si na to netroufnu," prohlásil kladenský útočník Michael Frolík, jenž podle předběžných zpráv Centrálního úřadu pro skauting patří k nejvýše postaveným českým nadějím. Nejen proto dění za mořem prostřednictvím svých agentů napjatě sleduje.

Ve vstupním draftu si kluby vybírají hráče, kteří toho roku překročili hranici osmnácti let, což je nejnižší věkový limit pro odchod za moře. Může se tak stát, že se Frolík příští rok sejde se svými o rok mladšími konkurenty.

Možná se dva výběry spojí

Kouč národního týmu do osmnácti let Břetislav Kopřiva, který má na povel nejžhavější české "zboží" příštích let, ale soudí, že přetlak nemusí být hráčům na obtíž. "Kdo je kvalitní, prosadí se. Navíc NHL může otevřít nový trh tím, že bude najímat jiné hráče, než kteří v ní hráli dosud," uvedl.

Pokud letos na volbu posil nedojde, je podle Hrdiny varianta se dvěma odlišnými výběry nepravděpodobná. Oba ročníky se údajně téměř jistě spojí, upraví se jen model draftu. "Nemusí být devět, ale patnáct kol. Hráči, kteří jsou běžně voleni mezi pátým a devátým kolem, stejně většinou jen naplňují stavy a do NHL se nikdy nepodívají. Takhle by byl draft kvalitnější," řekl Hrdina.

ČTK

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..