Phoenix - Chicago 2:0Tlustý s Vrbatou se trefili, olympionika Hanzala skolila viróza. Jágr je z Čechů nejproduktivnější

New York

V předposlední hrací den před přerušením slavné hokejové NHL byli v zámoří pořádně vidět čeští hokejisté. Jeden z očekávaných hrdinů nadcházejícího olympijského turnaje v Soči Jaromír Jágr se přesnou gólovou přihrávkou podílel na těsném vítězství New Jersey, které v prodloužení udolalo slabý Edmonton 2:1. Radim Vrbata pečetil v přesilovce výhru Phoenixu v poměru 2:0, Jiří Tlustý si připsal jednu z nejsnadnějších tref své kariéry při výhře Caroliny nad Floridou 5:1.

Radim Vrbata se prezentuje gólovou střelou v zápase proti Chicagu.

Křídelník Caroliny Tlustý zvyšoval v páté minutě druhé třetiny již na průběžných 4:1 z pohledu Hurricanes. Český útočník si lehkou dorážkou do opuštěné branky připsal devátou trefu v sezóně a vyhnal tak legendu Tima Thomase z klece Panthers. Místo zkušeného matadora zaujal Scott Clemmensen a z osmnácti pokusů, kterým musel ve zbytku zápasu čelit, si našel za jeho záda cestu pouze jediný z hole Andreje Sekery.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

Na domácí straně se zaskvěl 34 úspěšnými zákroky Anthon Chudobin, za což byl po zásluze vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Tou první se stal obránce Caroliny Brett Bellemore, který si kromě přesného zásahu připsal také účast v pěstním souboji.

Tlustého krajan Radim Vrbata předvedl při své trefě do sítě silného Chicaga výrazně složitější hokejové dovednosti. V devatenácté minutě prostředního dějství převzal puk mezi kruhy při přesilovce Phoenixu, krátkou kličkou naznačil střelu a poté poslal puk nekompromisně za záda Coreyho Crawforda. Český hokejista tak zvyšoval na průběžných 2:0.

Vrbata: Takhle musíme hrát

„Je dobře, že jsme dokázali zužitkovat výhodu dvou mužů v poli. V utkání se nám s dvoubrankovým náskokem dýchalo již o mnoho lépe,“ radoval se po utkání Vrbata, který se trefil v dvojnásobné početní výhodě i díky nedisciplinovanosti krajana Michala Rozsívala z tábora soupeře.

Překonaný Crawford ještě u rozhodčích reklamoval porušení pravidel útočícího týmu, leč marně. „Všiml jsem si, že nebyli s něčím spokojení, ale nám se podobné věci během sezóny stávají také. Tak to prostě chodí,“ okomentoval to lakonicky Vrbata, kterého zejména potěšilo, že jeho mužstvo předvedlo výkon hodný vysněné účasti v bojích o Stanley Cup. „Dnes jsme hráli tak, jak bychom přesně chtěli hrát a jak musíme hrát, pokud chceme postoupit do play off. Poctivě jsme odmakali celých šedesát minut, za což jsme byli odměněni.“

Stejné skóre 2:0 ukazovala světelná tabule i po závěrečném hvizdu a Phoenix si tak připsal velmi cenné body v dostizích o účast v letošním play off. Domácí mohou za příznivý výsledek děkovat především brankářskému umění Mika Smithe, který si za 30 úspěšných zákroků odnesl cenu pro hlavní hvězdu duelu.

Drobnou komplikací směrem k nadějím českého hokejového týmu na olympiádě v Soči je zdravotní stav Vrbatova spoluhráče Martina Hanzala. Jeden z vyvolených Aloise Hadamczika pro sváteční sportovní událost totiž proti Chicagu nenastoupil kvůli viróze. Phoenix čeká před olympijskou přestávkou ještě duel na ledě Dallasu, Hanzalův start v něm je ale zatím nejistý.

S Jágrem na ledě Devils neinkasují

Pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v zámoří si v duelu s Edmontonem přesnou asistencí upevnil nestárnoucí Jaromír Jág. Lídr New Jersey vyvezl v končící 12. minutě úvodní třetiny puk z obranného pásma Ďáblů, překročil s ním i útočnou modrou a naservíroval jej přesně do jízdy neobsazenému Salvadorovi. Domácí obránce mohl v dobré pozici střílet, ale nakonec puk ještě naservíroval před odkrytou klec Loktionovi. Ruský centr poděkoval za krásnou přihrávku rozsvícením červeného světla za brankou Oilers.

Jágr se díky přesnému pasu opět osamostatnil v čele produktivity hráčů s českými kořeny, když se 49 body odskočil o jeden bodík Davidovi Krejčímu z Bostonu. Brzy dvaačtyřicetiletý kladenský rodák má z 58 zápasů na svém kontě úctyhodných 17 přesných tref a 32 asistencí. Za zmínku stojí také výborná bilance 22 kladných bodů za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Z hráčů Devils je v tomto ohledu Jágr bezkonkurenční, v rámci celé NHL pak atakuje již elitní desítku borců. Na sedmém místě je v této kategorii již zmíněný Krejčí.

Hvězdou večera na předměstí New Yorku se ale stal dvaadvacetiletý Jon Merrill. Americký obránce zaznamenal vítěznou trefu na 2:1 v prodloužení a v jeho kariéře v nejslavnější soutěži světa se jednalo o jeho vůbec první zářez na pažbu. Vzhledem k tomu, že hned znamenal zisk cenného bodíku navíc, byl Merrill vyhlášen hvězdou zápasu.

Zápasy NHL:
New Jersey - Edmonton 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 12. Loktionov (Jágr), 63. Merrill - 12. Hall. Střely na branku: 24:20. Diváci: 16.592.
Pittsburgh - NY Rangers 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 12. Määttä, 29. Malkin, 58. Neal - 2. a 50. Pouliot, 21. Girardi, rozhodující sam. nájezd B. Richards. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18.661.
Phoenix - Chicago 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 2. Yandle, 39. Vrbata. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.525.
Carolina - Florida 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
Branky: 10. Nash, 11. Sjomin, 19. Bellemore, 25. Tlustý, 53. Sekera - 16. Bjugstad. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16.132.
San Jose - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 4. McCarthy, 9. Marleau, 46. Wingels - 21. Johansen, 51. Jenner. Střely na branku: 47:21. Diváci: 17.562.