Philadelphia - Washington 6:4Voráček pálil ostrými! Pomohl Flyers zlomit odpor Washingtonu a stíhá Jágra

Vydařený večer prožil ve středečním utkání NHL proti Washingtonu český hokejista Jakub Voráček. Útočník Philadelphie přispěl k výhře Letců 6:4 dvěma trefami a s 18 zásahy se na jediný gól přiblížil dalšímu odchovanci kladenského hokeje a nejlepšímu českému střelci v letošním ročníku Jaromíru Jágrovi z New Jersey. V dresu poražených zaznamenal už 44. branku v této sezóně nejlepší kanonýr soutěže Alexandr Ovečkin.

Kapitán Flyers Claude Giroux (vlevo) se raduje s Jakubem Voráčkem z gólu v utkání s Washingtonem. Vpravo Eric Fehr.

Voráčkovi se proti Capitals dařilo i minulý týden v předchozím vzájemném duelu, v němž se gólem a dvěma asistencemi podílel na obratu a výhře svých barev 5:4 v prodloužení. Tentokrát se nejprve prosadil v přesilovce a poté, co hosté mezi 35. až 50. minutou třemi góly v řadě snížili na 3:4, vstřelil v polovině třetího dějství z mezikruží vítězný gól. Zámořskými novináři byl po zápase vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Capitals, kteří před uzávěrkou přestupů vyměnili brankáře Michala Neuvirtha i obránce Rostislava Kleslu do Buffala za Jaroslava Haláka, ještě v závěru gólem zdramatizovali vývoj střetnutí. Zbytky naděje na bodový zisk jim ale Flyers vzali při powerplay trefou do prázdné branky. Protagonistou večera byl domácí kapitán Claude Giroux, jenž se rovněž dvakrát trefil a navrch přidal jednu gólovou přihrávku.

"Oni jsou našimi vůdci a nejlepšími hráči týmu. Když mají dobrý večer, odráží se to na projevu celého mužstva. Každý chce něčím přispět a snaží se vyrovnat jejich úrovni," uvedl rakouský útočník Michael Raffl o elitní řadě Philadelphie.

Na výhře Calgary 4:1 nad Ottawou se jednou asistencí podílel i Jiří Hudler. Pro olomouckého rodáka, který v předchozích čtyřech zápasech nebodoval, ale utkání neskončilo šťastně. V úvodní minutě závěrečné třetiny ho tvrdě narazil na mantinel Clarke MacArthur a český útočník ze zápasu odstoupil.

Premiéru si v novém působišti odbyl Aleš Hemský, jenž byl v den zápasu vyměněn do Ottawy z Edmontonu. Začal zápas na pravém křídle prvního útoku Senators a na ledě strávil necelých 16 minut, během kterých si do statistik zapsal dvě střely.

Taky newyorský debut Martina St. Louise, který ve středu po čtrnácti letech opustil tým Tampy Bay, neskončil vítězně. Nejproduktivnější hráč ročníku 2012/13 začal angažmá v Rangers prohrou s Torontem 2:3 v prodloužení. Rangers dali oba góly během jednoho oslabení a smazali tím dvoubrankové manko. Hosté přesto získali dva body, když se v čase 61:51 trefil v zápase podruhé Tyler Bozak.

"Je to prostě jiné, když po čtrnácti letech přejdete jinam. Zvláštní. Jen jsem se snažil dobře připravit na zápas, dělat veškeré věci, na které jsem zvyklý. A k tomu jsem se pokoušel aklimatizovat na nové prostředí, sžít s týmem a novým kolektivem. Škoda jen, že jsme nezískali bod navíc, ale jsem šťastný, že jsem tady. Líbí se mi tu a myslím si, že už jsme i prolomili ledy," popisoval St. Louis své dojmy z úvodního dne v Rangers.

Hokejisté Montrealu zvítězili i s přispěním jedné asistence Tomáše Plekance na ledě vedoucího týmu soutěže Anaheimu 4:3 po samostatných nájezdech. Český útočník mohl rozhodnout rozstřel, ale v páté sérii neuspěl. O kolo později ukončil zápas Andrej Markov.

Canadiens se nenechali rozhodit rychlým obratem soupeře z 0:2 na 3:2 ve druhé třetině. A překonali i ránu z kuriózního gólu: brankář Dustin Tokarski vyjel pro nahozený kotouč, ale puk si to po nečekaném odrazu o mantinel zamířil přímo do opuštěné klece.

Výsledky NHL:
NY Rangers - Toronto 2:3 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 46. McDonagh, 47. Moore - 22. a 62. Bozak, 42. Kadri. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18.006.
Philadelphia - Washington 6:4 (2:0, 2:1, 2:3)
Branky: 7. a 26. Giroux, 9. a 52. Voráček, 32. Raffl, 60. Downie - 35. Ward, 47. Ovečkin, 50. Brouwer, 54. Laich. Střely na branku: 30:25. Diváci: 19.919.
Calgary - Ottawa 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 3. Granlund, 30. Byron, 38. Colborne (Hudler), 52. Cammalleri - 51. Turris. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.289.
Anaheim - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 28. Jackman, 30. Beauchemin, 39. Winnik - 9. B. Gionta (Plekanec), 13. Pacioretty, 40. Gallagher, rozhodující sam. nájezd Markov. Střely na branku: 42:31. Diváci: 17.174.