NY Islanders - San Jose 3:4Havlát rozhodl o výhře San Jose. Ďáblům nepomohl ani 1000. gól Jágra, Pavelec chytal jen třetinu

New York

Český forvard ve službách Žraloků Martin Havlát se stal v NHL hlavním hrdinou duelu na ledě hokejistů New Yorku Islanders. Dvaatřicetileté pravé křídlo zvyšovalo před koncem druhé části na průběžných 4:2 pro San Jose a tento gól se nakonec ukázal být rozhodujícím. Domácí už totiž dokázali těsně před koncem pouze snížit na jednobrankový rozdíl zásluhou Nielsena. Havlát si navíc připsal asistenci na trefě Demerse a byl po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu.

Martin Havlát (vlevo) mezi spoluhráči ze San Jose

Rozhodující moment přišel v čase 38:15, kdy si po tlaku v pásmu Islanders najel Havlát mezi kruhy, kde jej našla přesná přihrávka od mantinelu v podání Jamese Shepparda. Český útočník na nic nečekal a bez přípravy rozvlnil síťku za domácím gólmanem přesnou střelou zápěstím. Žraloci dokázali zvítězit podruhé ve dvou dnech a mají stejně bodů, jako dosavadní lídři Pacifické divize z Anaheimu. Oproti Kačerům, kteří dokázali zvítězit v přestřelce na půdě Colorada 6:4, ale odehráli o utkání navíc.

Proti San Jose se v brance Islanders představila dlouholetá opora Sharks, ruský gólman Jevgenij Nabokov, který stále drží rekord klubu v počtu vychytaných výher. Ani deset let zkušeností z organizace v San Jose mu ale k vytvoření vítězného receptu nestačilo.

Na bývalém spoluhráči si pak hokejově smlsli i velcí kamarádi ze společného působení v dresu se žralokem na prsou. „Nabby byl skvělý spoluhráč a jeden z nejlepších brankářů v historii Sharks," nechal se slyšet kapitán hostů Joe Thornton, který nastupoval po boku Nabokova v San Jose celých pět sezón. „Je to i moc dobrý přítel, ale jsem rád, že jsem jej dokázal překonat," radoval se s pokorou zkušený matador a autor třetí branky Žraloků.

Luongo zatím přináší Panterům štěstí

Další dlouholeté stálice elitní zámořské soutěže na sebe upozornily v duelu Floridy s New Jersey Devils. Výkony i výsledky Panterů viditelně pozvedl návrat ztraceného syna Roberta Luonga, který už opět čaruje mezi třemi tyčemi floridského celku. Tentokrát předčil i nestárnoucí tahouny s českým pasem ve službách Ďáblů. Hosté sice v dostizích o účast v play off přestříleli svého soka v poměru 31:21 a v polovině utkání už dokonce vedli o dvě branky, nakonec ale odjížděli ze slunné destinace s prázdnou.

„Momentálně se necítím moc dobře. Oni potřebovali body víc než my, ale to neznamená, že nesoutěžíme," líčil po utkání Luongo, který si připsal 28 úspěšných zákroků. „Dal jsem do toho všechno, on také. Jsem moc rád, že si připisuji vítězství, ale jeho je mi líto," dodal na adresu gólmana Devils a svého bývalého náhradníka z Vancouveru Coreyho Schneidera, který z 21 střel propustil za svá záda hned čtyři.

Do vedení šla Florida zásluhou Campbella, v 19. minutě srovnal lehkou tečí na brankovišti v přesilové hře Jaromír Jágr. Pro legendární číslo 68 se jednalo už o jubilejní 1000. gól v rámci NHL, KHL, českých nejvyšších soutěží a reprezentace. Na začátku druhé části se pak prosadil první trefou v sezóně obránce Devils Bryce Salvador. Pod jeho trefu se asistencí podepsal Patrik Eliáš a český veterán pak v čase 13:13 sám zvýšil už na průběžných 3:1 pro New Jersey.

Přehled gólů Jaromíra Jágra (včetně play off):
NHL:781
KHL a ruská liga:93
extraliga a čs. liga:81
reprezentace:45

To bylo ovšem ze strany hostů vše. Florida snížila ještě do konce druhé třetiny po trefě Howdena, a když Jágr v první minutě závěrečného dějství neproměnil šanci, v níž ujížděl sám vstříc Luongovi, bylo s Ďábly zle. Průběh duelu otočili na domácí stranu Boyes s Upshallem a na konečných 5:3 pečetil do opuštěné klece další premiérovou trefou v ročníku Vincent Trocheck.

Pouze třetinu vydržel v brance Winnipegu reprezentační gólman Ondřej Pavelec. Ten během dvaceti minut inkasoval dva góly z osmi střel a z důvodu nespecifikovaného zranění v dolní části těla musel své místo přenechat Alu Montoyovi. Americký gólman si ale nevedl o moc lépe, z 15 pokusů soupeře inkasoval taktéž dvě branky a newyorští Rangers se tak mohli radovat z cenné výhry 4:2. Jets k bodovému zisku nepomohla ani gólová asistence Michaela Frolíka.

Montoya půjde mezi tyče také v neděli v nejbližším duelu proti Dallasu, protože Winnipeg se bude muset bez zraněného Pavelce obejít minimálně ve dvou příštích zápasech NHL.

NHL:
NY Islanders - San Jose 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Branky: 21. Lee, 38. Nelson, 60. Nielsen - 14. Nieto, 15. Demers (Havlát), 30. J. Thornton, 39. Havlát. Střely na branku: 38:26. Diváci: 13.128.
Washington - Vancouver 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Branky: 9. Ward, 29. Ovečkin, 33. Wilson, 51. Green - 12. Schroeder, 45. Matthias, 48. Jensen. Střely na branku: 21:41. Diváci: 18.506.
Detroit - Edmonton 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Sheahan, rozh. nájezd Tatar - 49. Smyth. Střely na branku: 23:22. Diváci: 20.066.
Colorado - Anaheim 4:6 (1:0, 3:6, 0:0)
Branky: 26. a 39. McGinn, 13. Mitchell, 39. Landeskog (Hejda) - 28. a 29. Palmieri, 24. Winnik, 30. Perry, 32. Lovejoy, 40. Perreault. Střely na branku: 38:33. Diváci: 18.030.
Chicago - Nashville 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)
Branky: 20. Toews, 49. Regin - 16. Fisher, 19. Hörnqvist, 41. Ellis. Střely na branku: 33:29. Diváci: 22.106.
Winnipeg - NY Rangers 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky: 3. Byfuglien, 4. Ladd (Frolík) - 2., 40. a 49. Hagelin, 12. Kreider. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg první třetinu, z 8 střel inkasoval 2 góly a úspěnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 32:23. Diváci: 15.004.
Dallas - Calgary 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 21. Roussel, 35. Jamie Benn, 37. E. Cole - 27. a 56. Cammalleri, 53. Byron, rozh. nájezd Knight. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.532.
Florida - New Jersey 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Branky: 10. Campbell, 35. Howden, 45. Boyes, 51. Upshall, 60. Trocheck - 19. Jágr, 23. Salvador (Eliáš), 34. Eliáš. Střely na branku: 21:31. Diváci: 14.496.