Philadelphia - St. Louis 4:1Voráček pomohl k výhře Flyers, Plekanec se trefil po 13 zápasech

New York

Hokejový útočník Jakub Voráček pomohl gólem a nahrávkou k sobotní výhře Philadelphie 4:1 nad vedoucím týmem NHL St. Louis. Zaznamenal tak 19. gól v sezóně stejně jako v souběžně hraném odpoledním utkání Ondřej Palát, jenž krásnou individuální akcí zajistil Tampě Bay alespoň bod za porážku 3:4 v prodloužení s Pittsburgem.

Tomáš Plekanec (vpravo) při prestižní bitvě s Torontem.

Blues si mohli ziskem jednoho bodu ve Filadelfii jako první tým v Západní konferenci zajistit play off a také šli brzy do vedení díky gólu Schwartze, na němž se podílel asistencí Vladimír Sobotka. Další branku už ale St. Louis nepřidalo, navzdory tomu, že domácí přestřílelo 33:19.

Voráček se podílel na vyrovnání Hartnella po 57 sekundách druhé třetiny a sám necelých pět minut před koncem zvýšil na 3:1. Byl díky tomu vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Palát zařídil prodloužení

Krásným gólem se na ledě Pittsburghu blýskl další český útočník Palát z Tampy, jenž si díky tomu pojistil druhé místo v kanadském bodování nováčků. Účastník olympijských her v Soči v předposlední minutě zápasu převzal od krajana Radka Gudase puk na své obranné modré čáře, po sólové akci vyrovnal na 3:3 a poslal utkání do prodloužení. V jeho druhé minutě nicméně rozhodl o výhře Penguins Neal.

Kapitán olympijského výběru v Soči Tomáš Plekanec prolomil po 13 zápasech gólový půst v NHL a svou osmnáctou brankou v sezóně zařídil výhru Montrealu 4:3 s Torontem. Za svůj výkon byl poté vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Český útočník si v čase 51:14 počkal v končící přesilovce na křížný pas obránce Markova a z těžkého úhlu propálil gólmana Jamese Reimera. Domácí už se v prestižním kanadském derby na odpověď nezmohli a Canadiens tak brali všechny body.

Montreal vyhrál počtvrté z posledních pěti zápasů a udržel si čtvrtou příčku v tabulce Východní konference, naopak Maple Leafs prohráli počtvrté za sebou a na sedmém místě už mají jen jednobodový náskok na osmý Detroit, jenž díky dvěma asistencím Jakuba Kindla zvítězil 3:2 v Minnesotě, a devátý Washington, který porazil 3:2 po nájezdech San Jose.

Jágrovi a spol. zvlhl střelecký prach

Devils po porážce s Rangers ztrácejí na postupové pozice už šest bodů, do konce základní části jim ale zbývá odehrát jen devět utkání. Hrdinou zápasu se stal brankář Henrik Lundqvist, který zneškodnil všech 21 střel, z toho čtyři byly Jaromíra Jágra. Švédský gólman tak vychytal jubilejní 50. čisté konto v kariéře a vytvořil nový klubový rekord, který dosud držel spolu s Edem Giacominem.

Utkání rozhodl sporným gólem v polovině druhé třetiny Rick Nash, který překonal Martina Brodeura střelou od bočního mantinelu poté, co krátce předtím gólmana Devils atakoval v brankovišti Chris Kreider. Druhý gól přidal až osm sekund před koncem třetí třetiny Derek Stepan při power-play Ďáblů, kteří vyšli střelecky naprázdno podeváté v sezóně.

NHL:
Philadelphia - St. Louis 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 21. Hartnell (Voráček), 34. B. Schenn, 56. Voráček, 58. Simmonds - 7. Schwartz. Střely na branku: 19:33. Diváci: 19 942.
Pittsburgh - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 52. a 57. Malkin, 26. Crosby, 62. Neal - 37. Filppula, 49. Stamkos (Gudas), 59. Palát (Gudas). Střely na branku: 29:24. Diváci: 18 668.
Minnesota - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 6. M. Koivu, 41. Coyle z trest. střílení - 11. B. Smith (Kindl), 38. Legwand (Kindl), 46. Nyquist. Střely na branku: 30:30. Diváci: 19 176.
Dallas - Ottawa 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 36. Eakin, 45. Daley, 47. Jamie Benn - 4. Karlsson. Střely na branku: 44:27. Diváci: 16 714.
Los Angeles - Florida 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 12. Lewis, 18. M. Richards, 29. Brown, 52. Martinez. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18 118.
San Jose - Washington 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 20. Marleau, 46. Sheppard - 12. Fehr, 53. C. Brown, rozh. nájezd Bäckström. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17 562.
New Jersey - NY Rangers 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 31. Rick Nash, 60. Stepan. Střely na branku: 21:27. Diváci: 17 829.
Winnipeg - Carolina 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Branky: 28. Slater, 42. Little (Frolík) - 29. E. Staal (Tlustý), 30. J. Staal, 32. Riley Nash. Střely na branku: 36:32. Diváci: 15 004.
Phoenix - Boston 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)
Branky: 12. Doan, 21. Ekman-Larsson - 44. a 60. Iginla, 4. Bergeron, 57. S. Thornton. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17 468.
Edmonton - Calgary 1:8 (1:1, 0:4, 0:3)
Branky: 5. Petry - 28., 45. a 54. Glencross (na druhou Hudler), 9. Giordano, 25. Cammalleri, 26. Stajan z trest. střílení, 27. Byron, 46. Westgarth (Šmíd). Střely na branku: 25:31. Diváci: 16 839.
Toronto - Montreal 3:4 (2:3, 0:0, 1:1)
Branky: 12. Lupul, 19. Bozak, 43. Kadri - 6. Pacioretty, 7. Bourque, 20. Gionta, 52. Plekanec. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19 789.