New Jersey - Washington 2:1Češi servírovali body. Židlický pomohl ke klíčovému vítězství Ďáblů, blýskli se i Hudler s Kindlem

New York

Hned trojice českých hokejistů se klíčovým způsobem zapsala do statistik zápasů zámořské NHL. Obránce Marek Židlický se podepsal asistencí pod rozhodující gól při klíčovém vítězství New Jersey v poměru 2:1 v přímém souboji o play off proti Washingtonu.

Hokejisté New Jersey se radují z gólu.

Stejným kouskem se prezentoval také další český bek Jakub Kindl při výhře Detroitu 3:2 nad slabým Buffalem. Útočník Jiří Hudler připravil vítězný zásah Calgary, pro které ale ani výsledek 2:1 na ledě Floridy už nemohl nic změnit na nulových šancích na postup do bojů o Stanley Cup.

Ďáblové prohrávali v boji o bytí a nebytí s Washingtonem od 11. minuty 0:1 po trefě Alexandra Ovečkina, který se 49 góly vládne ligové tabulce střelců. O vyrovnání se postaral v polovině druhé třetiny Tuomo Ruutu. Nerozhodný stav pak zlomil v 56. minutě Ryan Carter, který se po Židlického přihrávce prosmýkl do útočného pásma a střelou švihem z mezikruží překonal brankáře Jaroslava Haláka.

Devils dohrávali utkání jen s osmi útočníky, když v průběhu večera odstoupili postupně ze hry Patrik Eliáš, Adam Henrique a Jacob Josefson. Jaromír Jágr tak odehrál nejvíce minut za celou sezónu, když na ledě strávil 25 minut a 28 sekund.

„Byl to asi náš nejtěžší a zároveň nejlepší zápas, jaký jsme doposud odehráli," uvedl po utkání nejproduktivnější hokejista Ďáblů Jaromír Jágr. „Jsem na tým velice pyšný, tohle byl rozhodující zápas, zápas číslo sedm. Pokud bychom prohráli, neměli bychom už dál o co hrát," sršel štěstím český matador.

New Jersey má momentálně na Washington jednobodový náskok, oba celky mají před sebou v základní části ještě pět duelů. Ďáblové odehrají další zápas na ledě Caroliny, Capitals zajíždějí na stadión New York Islanders. Poslední osmé postupové místo drží zatím ve Východní konferenci Columbus, který má na družinu kolem Jágra náskok tří bodů.

Senátoři prohospodařili tříbrankové vedení během necelé třetiny

V kanadském derby mezi Ottawou a Montrealem se bylo rozhodně na co koukat. Divoký výsledek 7:4 byl nakonec příznivější pro hostující Habs, v jejichž dresu si připsal gólovou asistenci také kapitán českého olympijského výběru v Soči Tomáš Plekanec. V dresu poraženého celku se v páté minutě úvodního dějství trefil Aleš Hemský.

Senátoři ale v utkání, v němž chtěli rozdmýchat jiskřičku naděje postupu do play off, předvedli kritické selhání. Po trefě Smithe z konce šesté minuty už vedli 3:0 a zdálo se, že míří za veledůležitými body. Jenže pak došlo ve hře domácích k totálnímu kolapsu a Montreal toho dokonale využil. Habs do konce první části ještě dokázali vyrovnat a celkově nasázeli soupeři hned sedm gólů za sebou. Šance Ottawy na boje o Stanley Cup se již pohybují jen v oblasti matematické teorie.

Kojoti ztratili důležitý bod, Vrbata neproměnil nájezd

Další důležitý bod v honbě za postupem do vyřazovacích bojů ztratili hokejisté Phoenixu, kteří podlehli Edmontonu 2:3 po nájezdech. Kojoti přitom sahali v základní hrací době po vítězství, jenže v poslední minutě přišli o vedení 2:1 po chybě brankáře Thomase Greisse, který tak dlouho váhal s rozehrávkou u zadního mantinelu, až přišel o puk a Sam Gagner pohodlně vyrovnal do prázdné branky. Stejný hráč pak rozhodl i penaltový rozstřel, v němž byl jediným úspěšným střelcem.

V dresu poražených si 24. gólovou asistenci v sezóně připsal Martin Erat, jeho český parťák z útoku Radim Vrbata pak byl jedním z neúspěšných nájezdníků při nervydrásajícím finále duelu. Phoenix se sice vrátil na osmé místo v tabulce Západní konference, devátý Dallas ale ztrácí pouze jeden bod a má nyní dva zápasy k dobru, přičemž Kojotům zbývá sehrát už jen čtyři utkání.

Výsledky NHL:
Ottawa - Montreal 4:7 (3:3, 0:2, 1:2)
Branky: 3. a 6. Z. Smith, 5. Hemský, 55. Zibanejad - 16., 36. a 42. Pacioretty, 8. Markov, 10. Weaver (Plekanec), 25. Eller, 50. Desharnais. Střely na branku: 43:23. Diváci: 19 241.
Columbus - Chicago 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
Branky: 2. MacKenzie, 21. Johansen, 33. Anisimov - 18. Morin (Rozsíval), 25. Sharp, 31. Hossa, 60. B. Smith. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18 695.
New Jersey - Washington 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 33. T. Ruutu, 56. Carter (Židlický) - 11. Ovečkin. Střely na branku: 31:25. Diváci: 15 218.
Florida - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 23. Trocheck - 22. Agostino, 27. Cammalleri (Hudler). Střely na branku: 35:17. Diváci: 12 055.
Detroit - Buffalo 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky: 6. Helm, 15. Jurčo, 16. Alfredsson (Kindl) - 33. McBain, 47. Deslauriers. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20 066.
Anaheim - Nashville 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)
Branky: 16. Palmieri, 24. Winnik - 6. a 13. Wilson, 14. a 37. Fisher, 18. Hornqvist. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17 174.
Phoenix - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 35. Ekman-Larsson, 53. Chipchura (Erat) - 60. a rozh. nájezd Gagner, 20. Schultz. Střely na branku: 26:26. Diváci: 14 732.