Rubriky:

NHL

Otřesy mozku v NHL? Znovu téma pro soud, ve hře můžou být milióny

11. dubna 2014 12:01 - New York

Ožehavé téma je znovu předkládáno soudu. Zámořská NHL čelí už druhé žalobě kvůli tomu, že údajně dostatečně neochránila hokejisty před otřesy mozku. U soudu v New Yorku ji podalo devět bývalých hráčů, podle nichž liga hokejisty vystavuje neustálému riziku zranění hlavy.

 

Candice Ward, Reuters

"NHL nedokázala zavést metody a pravidla, která by ochránila její hráče před utrpěním či zhoršením zranění hlavy při trénincích a při zápasech," píše se v žalobě.

Mezi navrhovateli jsou Dan LaCouture, Jack Carlson, Mike Peluso a Tom Younghans, kteří strávili kariéry v NHL jako bitkaři a nasbírali více trestných minut než bodů. Doplňují je další hráči Dan Keczmer, Richard Brennan, Brad Maxwell, Allan Rourke a Scott Bailey.

"Díky uzavřeným kluzištím a laxním pravidlům ohledně bitek NHL podporovala kulturu extrémního násilí a dodávala tohle zboží zbožňujícím fanouškům," uvedli právníci hráčů.

Některá tvrzení v žalobě pravdivá nejsou

V žalobě rovněž stojí, že LaCouture, který v NHL odehrál přes 300 zápasů, se dodnes potýká s bolestmi hlavy, podrážděností, změnou osobnosti a depresemi. Stejně tak však žaloba absolvuje některé pasáže, které nejsou pravdivé.

Například uvádí, že legendární hokejista Gordie Howe zemřel v roce 2009 na neurodegenerativní onemocnění zvané Pickova choroba. Ve skutečnosti však Howe stále žije, na toto onemocnění zemřela jeho žena Colleen.

Obdobná žaloba z loňského listopadu začala podpisy 10 navrhovatelů, nicméně od té doby se k ní připojilo více než 200 osob. Podle bývalých hráčů je načase na úkor zisku a tradice posílit bezpečnost hráčů.

Otřesy mozku byly v posledních letech v NHL častým tématem. O velkou část zápasů ve dvou sezónách přišel kvůli následkům otřesů hvězdný Sidney Crosby z Pittsburghu, slavní hráči minulosti Eric Lindros, Pat LaFontaine nebo Keith Primeau museli kvůli zraněním hlavy předčasně ukončit kariéru. V roce 2011 zase krátce po sobě zemřeli bitkaři Derek Boogaard, Rick Rypien a Wade Belak.

Loni profesionální liga amerického fotbalu NFL vyplatila 765 miliónů dolarů poté, co ji obdobně zažalovaly tisíce bývalých hráčů. Mnoho z nich trpí demencí a má zdravotní problémy.

škv, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..