Boston - Buffalo 4:1Krejčí před play off válí! Bostonu zajistil Prezidentovu trofej, nezastavitelný Voráček táhl Flyers

Boston

Český hokejista David Krejčí je před blížícím se startem play off při střelecké chuti. V sobotním duelu NHL proti Buffalu vstřelil dvě branky a výrazně pomohl k výhře Medvědů v poměru 4:1. Díky triumfu nad Sabres si Bruins zajistili poprvé od roku 1990 vítězství v základní části NHL. Skvělý zápas odehrál i Jakub Voráček, jenž se dvěma góly a jednou asistencí podílel na výhře Philadelphie v Pittsburghu 4:3 po prodloužení.

Útočník Bostonu Bruins David Krejčí (vpravo) slaví s obráncem Dougiem Hamiltonem gól proti Buffalu Sabres.

Krejčí se v hale TD Garden poprvé trefil v 19. minutě, kdy z dorážky překonal gólmana Hacketta. Medvědi se v tu chvíli ujali nad soupeřem vedení 2:0 a v prostřední dvacetiminutovce náskok ještě zvýraznili, když se ve 32. minutě prosadil Bergeron. Poté sice Hodgson překazil finskému brankáři Raskovi čisté konto, na obrat už ale Šavle neměly. Naopak v závěrečné části pojistil domácím dvoubodový zisk Krejčí, který skóroval vskutku kuriózně.

Po jeho dělovce skončil puk na zadním mantinelu, od něhož se odrazil zpět před bránu, kde si ho náhradní gólman Knapp nešťastně srazil bruslí do vlastní klece. Sedmadvacetiletý český útočník si připsal devatenáctý zásah v sezóně a byl vyhlášen první hvězdou střetnutí.

Boston si upevnil první příčku ve Východní konferenci. Před vedoucím celkem Západní konference Anaheimem má nedostižný pětibodový náskok a s jistotou tak získá Prezidentovu trofej pro vítěze základní části. Tu Medvědi uzavřou nedělním soubojem na ledě New Jersey.

Boston vyhrál základní část také v letech 1930, 1931, 1933, 1938 až 1941, 1971, 1972, 1974 a 1983.

Zářil i Voráček

Dvakrát skóroval i forvard Philadelphie Voráček. Jeho Flyers přitom nevstoupili do utkání v Pittsburghu úplně šťastně. Již ve 2. minutě totiž rozradostnil fanoušky Tučňáků Jokinen. Poté ale začal na ledě úřadovat Voráček. Nejprve si nádherně vybruslil od mantinelu až do prostoru mezi kruhy a po ledě prostřelil brankáře Fleuryho. Ve 35. minutě pak kladenský rodák dokonal obrat, když zblízka doklepl puk za Fleuryho záda.

Celek z Pensylvánie v 55. minutě srovnal zásluhou Neala, přesto byl blízko porážky. Pětasedmdesát vteřin před koncem základní hrací doby rozjásal hosty po Voráčkově přihrávce Giroux a Philadelphia znovu vedla. Jenže ani tento stav nevydržel, Letang v závěrečné power play zařídil Penguins prodloužení.

V něm přece jen vydolovali Letci dva body, když v 63. minutě rozhodl o jejich výhře Streit. Voráček byl zvolen první hvězdou duelu.

„Byl to šílený zápas. Vývoj skóre byl jak na houpačce, a když jsme si už mysleli, že to máme, tak za chvíli zase vyrovnali. Nemohl jsem tomu uvěřit. Skvělý zápas mezi dvěma rivaly, hlavně pro fanoušky," řekl Mark Streit. „Výsledkem jsme zklamání. Ale pokud budeme hrát stejně i v play off, budeme vyhrávat," uvedl domácí obránce Kris Letang.

Hemský se podepsal pod výhru Ottawy

Kanadská bitva dvou zklamaných týmů, které letos musí oželet play off, skončila fotbalovým výsledkem ve prospěch Senators. Pod výhru se významně podepsal i forvard Aleš Hemský.

Už po první třetině mohlo být skóre 1:1, ale sudí góly neuznal kvůli hře vysokou holí. Ve 28. minutě se radovala Ottawa, kdy zručné trio Senators připravilo vedoucí gól. Spezza přihrál žabkou na šířku pásma Hemskému, který poslal puk Karlssonovi na modrou, a ten ho vrátil zpět na z první pálícího Spezzu.

Ve třetí třetině se mohl trefit i Milan Michálek, ale torontský brankář Reimer proti jeho bekhendové kličce postavil beton. Toronto už vyrovnat nedovedlo a Ottawa zvítězila 1:0. Nadále platí, že Hemský po příchodu k Senators pookřál. V novém dresu získal v 19 zápasech 17 bodů.

Sharks vyhlížejí play off

Tomáš Hertl ze San Jose se při svém druhém startu po zranění radoval z druhé výhry. Především díky dvěma trefám Joea Pavelského Sharks přehráli Phoenix na jeho ledě 3:2. U prvního gólu Coyotes asistovalo české duo Vrbata-Erat.

Hertl v utkání odehrál téměř 16 minut a jednou byl velmi blízko gólu. Na konci druhé třetiny při přesilovce urputně dorážel z brankoviště, brankář arizonského mužstva Visentin se ale přetlačit nenechal.

San Jose odehrálo poslední utkání základní části a zatím to vypadá, že v prvním kole play off narazí na Los Angeles.

Smyth se rozloučil s kariérou

Kanadský útočník Ryan Smyth nastoupil v NHL k poslednímu utkání. Tradiční kapitán Edmontonu, obránce Ference, končícímu spoluhráči dopřál tu čest obléct si na poslední zápas kariéry dres s kapitánským „C" . Oilers pak v zápase Vancouver překvapivě přehráli 5:2.

Kanonádu domácích nastartoval Roman Horák. Ten si z mezikruží vystřelil svůj první gól v sezóně. Dvaadvacetiletý český útočník Horák v sezóně nastoupil teprve potřetí. Oilers se později dostali do tříbrankového vedení, Canucks skóre už jen korigovali.

Osmatřicetiletý Smyth v utkání nebodoval, ale přesto byl symbolicky vyhlášen první hvězdou zápasu. Drtivou část své kariéry strávil právě v týmu Oilers. V dresu kanadského mužstva byl i v roce 1994 draftován jako celkově šestý v pořadí. Ve své poslední sezóně nasbíral v 72 zápasech 23 bodů (10+13). Mezi Smythovy největší úspěchy patří zlato ze ZOH 2012 v Salt Lake City.

NHL:
Boston - Buffalo 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 19. a 51. Krejčí, 17. Campbell, 32. Bergeron - 34. Hodgson. Střely na branku: 30:25. Diváci: 17.565.
Pittsburgh - Philadelphia 3:4 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 2. J. Jokinen, 55. Neal, 60. Letang - 18. a 35. Voráček, 59. Giroux (Voráček), 63. Streit. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.673.
Montreal - NY Rangers 1:0 v prodl.
Branka: 63. Gionta z tr. střílení. Střely na branku: 27:41. Diváci: 21.273.
Ottawa - Toronto 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 28. Spezza (Hemský). Střely na branku: 37:28. Diváci: 20.500.
Florida - Columbus 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 19. Trocheck, 27. Hayes - 1. Atkinson, 31. Letestu, 46. Johansen. Střely na branku: 35:38. Diváci: 14.241.
Nashville - Chicago 7:5 (1:2, 1:1, 5:2)
Branky: 13. C. Smith, 27. Ellis, 45. Cullen, 48. Wilson, 58. Gaustad, 60. Hornqvist, 60. Weber - 5. B. Smith, 13. Hossa, 34. Carey, 48. Morin, 59. Shaw. Střely na branku: 33:25. Diváci: 17.355.
Phoenix - San Jose 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky: 31. Ribeiro (Vrbata, Erat), 41. Doan - 4. a 10. Pavelski, 41. Couture. Střely na branku: 32:32. Diváci: 15.438.
Edmonton - Vancouver 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 3. Horák, 14. Petry, 23. Acton, 37. Eberle, 42. Nugent-Hopkins - 26. Matthias, 60. Kassian. Střely na branku: 22:42. Diváci: 16.839.
Los Angeles - Anaheim 3:4 po sam. náj. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 41. a 57. Kopitar, 5. Brown - 23. a rozhodující sam. nájezd Smith-Pelly, 7. Bonino, 56. Beleskey. Střely na branku: 30:24. Diváci: 18.372.