Chicago - Los Angeles 4:5 PPStav série 3:4Finále bez Čechů. Králové poslali ze hry Chicago s Rozsívalem a mají i rekord

Králové jsou druhými finalisty NHL! Hokejisté Los Angeles si zajistili postup přes Chicago, v prodloužení sedmého zápasu semifinálové série rozhodl v čase 65:47 Alec Martinez. Po montrealském Tomáši Plekancovi, který neuspěl v druhé semifinálové sérii s NY Rangers, tak je ze hry i poslední Čech v play off - bek Michal Rozsíval. Chicago Stanley Cup neobhájí, Kings jsou ve finále podruhé během posledních tří sezón. A cesta do závěrečné bitvy o Stanley Cup byla jedinečná, rekordní. Přes tři sedmizápasové série! Finálová řež se rozjede v noci na středu na ledě Los Angeles.

Je rozhodnuto! Jarret Stoll (28) z Los Angeles jásá, Alec Martinez (není na snímku) překonal brankáře Chicaga Coreyho Crawforda (50), bezmocní jsou i obránci Nick Leddy (8) a Michal Rozsival (32).

První hvězdou posledního duelu s Chicagem byl vyhlášen střelec rozhodující branky  Martinez. Druhou pak autor dvou domácích gólů Patrick Sharp, třetí kapitán hostů Dustin Brown.

"Ještě nejsme zdaleka v cíli. Pořád jsme ve třech čtvrtinách naší cesty. Je před námi velká výzva," konstatoval losangeleský útočník Justin Williams, jenž patřil k oporám i ve finále 2012, kdy Kings porazili 4:2 na zápasy New Jersey. "Tehdy jsme vyhráli pohár poprvé a byl to pro většinu z nás nejlepší pocit v kariéře. Teď si to chceme zopakovat," burcoval mužstvo další pamětník obránce Drew Doughty.

Oba týmy mohly sedmý zápas rozhodnout už v samotném závěru normální hrací doby. Gólmani Crawford i Quick však svým skvělými zákroky z nervydrásající 60. minuty rozhodli, že se půjde do prodloužení.

Po něm se Los Angeles stalo prvním týmem historie NHL, který k postupu do finále potřeboval odehrát 21 zápasů. Ve všech sériích - i se San Jose a Anaheimem - vyčerpalo maximální možný počet utkání. První tři sedmizápasová tažení v jednom play off ještě také nikdy nikdo nevyhrál. Je to předzvěst toho, že i finále bude sedmidílným dramatem?

S Los Angeles to přitom v sedmém duelu s Chicagem vypadalo bídně. Prohrávalo po necelých devíti minutách už 0:2 zásluhou Brandona Saada a Jonathana Toewse. Pak sice Jeff Carter a Justin Williams dvěma trefami v rozmezí 51 sekund manko smazali, jenže pouhých 12 sekund po vyrovnávacím gólu vrátil Blackhawks vedení Patrick Sharp.

Gáborík potvrdil pověst kanonýra

Ve druhé třetině hosté znovu srovnali skóre díky Tyleru Toffolimu, ale do třetí třetiny šli opět s náskokem domácí. V 39. minutě jim ho zajistil v přesilové hře svou druhou trefou v utkání Patrick Sharp. Jak se ale později ukázalo, pro Chicago to vzhledem ke střelecké převaze v prostřední části 16:4 bylo málo.

Hubené vedení hájili Blackhawks do 53. minuty, kdy se po nahození Dustina Browna prosadil pohotovou dorážkou Marián Gáborík, s 12 zásahy nejlepší střelec play off. Vítězný gól pak padl po necelých šesti minutách prodloužení a jeho autorem byl obránce Alex Martinez, jehož střela od modré čáry se před brankou otřela o obránce Chicaga Nicka Leddyho a nad ramenem brankáře Coreyho Crawforda zaplavala do sítě.

Chicago ztratilo šanci být od roku 1998, kdy uspěl Detroit, prvním týmem, který obhájí Stanley Cup. Zároveň nevyužilo šanci být prvním celkem, který by ve dvou po sobě jdoucích sezónách dokázal otočit sérii, v níž prohrával 1:3. V té minulé se mu to povedlo ve druhém kole s Detroitem. Teď obrat proti Los Angeles nedotáhlo do úspěšného konce.

"Obhájit Stanley Cup je těžké. Ale stejně těžké je vyhrát ho i poprvé, nebo ne?" pokrčil rameny smutný obránce Chicaga Duncan Keith. "Prohráli jsme ve třetím kole v sedmém zápase v prodloužení. Rozhodla jediná střela," naznačil, jak těžko se Blackhawks smiřují s porážkou.

Finálová série mezi Los Angeles a New Yorkem Rangers začne ve středu v Kalifornii. Poprvé od roku 2007, kdy se ve finále utkaly Anaheim a Ottawa, v ní nebudou mít zastoupení čeští hokejisté.

Semifinále play off NHL, Západní konference - 7. zápas:
Chicago - Los Angeles 4:5 v prodl. (3:2, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 18. a 39. Sharp, 6. Saad, 9. Toews - 17. Carter, 18. Justin Williams, 31. Toffoli, 53. Gáborík, 66. Martinez. Střely na branku: 41:32. Diváci: 22 315. Konečný stav série: 3:4.