Rubriky:

NHL

Eliáš v příští sezóně dorazí na metu 1000. Dělat body v New Jersey není tak jednoduché, říká

13. srpna 2014 08:07 - Praha

Jenom 34 hráčů v celé historii NHL nasbíralo v dresu jednoho týmu víc než tisíc kanadských bodů. Patrik Eliáš se v následující sezóně stane tím pětatřicátým. Ďáblem z New Jersey je český hokejista už bezmála dvacet let, ale pořád má v sobě velké ambice.

 

Profimedia.cz

Bolí ještě ta minulá sezóna, kdy jste se podruhé za sebou nedostali do play off?
Vždycky se snažím trochu ohlédnout, rekapitulovat všechna pro a proti a potom spíš rychle zapomenu a připravuju se na tu příští.

Jednou z příčin vašeho ztroskotání byly zoufalé nájezdy. Nevyhráli jste ani jeden ze 13 rozstřelů a na play off vám chybělo jen pět bodů. Pilujete teď nájezdy o to víc?
To slyším všude (pousměje se). Od juniorů, se kterými se připravuju v Praze, i v Třebíči, kde jsem týden trénoval. Všichni říkali, že je potřeba ani ne fyzička, ale hlavně ty nájezdy...

V příští sezóně pro vás začne pobrodeurovská éra. Bude to velký nezvyk nemít takového gólmana v kabině?
Ono to stoprocentně rozhodnuté není a já bych byl rád, kdyby nám Marty ještě sezónu dělal dvojku. Chce chytat víc, jasně, ale nevím, jaké má možnosti. On tu situaci bere tak, že naše organizace se musí pohnout dopředu. Chápal, že klub podepsal Schneidera, což je vynikající gólman, má skvělý potenciál a budoucnost je před ním. Pořád tam visí to ALE, protože Cory nikdy neodchytal celou sezónu, nebyl ještě vytížený na těch 65-70 zápasů. Marty by ovšem neměl být mimo naši organizaci dlouho. Vrátí se určitě i v jiné funkci.

Také to bude sezóna, v níž překonáte hranici 1000 bodů.
Já trošku pozapomněl, že se k tomu blížím. Je to pěkná meta. Spousta kluků by řekla, že dělat body v New Jersey není jednoduché. Vždycky jsme hráli hodně defenzivně a já byl hokejově vychován, abych byl zodpovědný na obou stranách ledu. Vydržet to tak dlouho a být potřebný pořád pro ten tým, to člověka potěší.

Evropští rodáci, kteří nasbírali v jedné organizaci NHL 1000 kanadských bodů  
Stan Mikita (Slov.) Chicago 1958-1980 1467 bodů
Nicklas Lidström (Švéd.) Detroit 1991-2012 1142
Daniel Alfredsson (Švéd.) Ottawa 1995-2013 1108
Jaromír Jágr (ČR) Pittsburgh 1990-2001 1079
Peter Šťastný (Slov.) Québec 1980-1990 1048
Jari Kurri (Fin.) Edmonton 1980-1990 1043
...  
Teemu Selänne (Fin.) Anaheim 1995-2001, 2005-2014 988
Mats Sundin (Švéd.) Toronto 1994-2008 987
Patrik Eliáš (ČR) New Jersey 1995-dosud 983

Jaromír Jágr říkal, že budete mít lepší mužstvo než v minulém ročníku. Souhlasíte?
K tomu se stavím zdrženlivě. Jako hlavní posily jsme získali Cammalleriho a Marťase (Havláta). Ale to ještě neznamená, že budeme mít lepší tým. My jsme loni zase tak špatní nebyli, nehráli jsme blbej hokej. Když se podíváte na statistiky držení puku, tak jsme figurovali mezi prvními pěti. Bohužel máme dlouhodobý problém, že nejsme schopni ty góly dávat. Nemyslím si ale, že to je vyloženě jen v hráčích.

V čem ještě?
Trochu v systému, který je nám vštěpovaný do hlavy. Občas ale člověk potřebuje mít lehkou ruku... Musíte tam mít dva tři hráče, co mají volnost na to, aby ty góly mohli dávat. Nesmíme hrát všichni tak roboticky, což posledních pár let bylo. Cammalleri sice není úplně hráč z Top 20 v NHL, ale je šikovný a má dobrou střelu. Já věřím, že i Martinovi možnost hrát v jednom týmu se mnou, nebo snad i v jedné pětce, pomůže, aby zase nastartoval kariéru. Ten náš systém funguje, ale je třeba, abychom byli trochu lehcí na puku a víc si věřili.

V předchozím ročníku to tak nebylo?
Protože nám utekl začátek. Měli jsme čtyři pět nových kluků, ať už to byli Jarda (Jágr), Clowe nebo Ryder. Takže trvalo, než jsme si všichni zvykli. Pak jsme začali hrát dobrý hokej, ale ty nájezdy, to je kapitola sama o sobě. Přišly i zápasy, kdy jsme ztráceli vedení v posledních dvou minutách. Pro fanoušky je perfektní, že je liga tak vyrovnaná a kdokoli ze třiceti týmů se může dostat do play off, ale zbytečné ztráty strašně bolí a jsou hrozně znát.

Co čeká v novém ročníku české Ďábly:
Patrik Eliáš: Pro osmatřicetileté křídlo to bude ročník jubileí. Sedm branek potřebuje, aby se dostal na kótu 400, deset asistencí mu chybí k metě 600. Nejproduktivnější borec klubové historie Devils by tak měl v poklidu překonat tisícovku kanadských bodů. U stropu Prudential Centra dosud visí čísla 3 (Ken Daneyko), 4 (Scott Stevens) a 27 (Scott Niedermayer). Eliášova šestadvacítka se k nim za pár let stoprocentně přidá.
Martin Havlát: Od odchodu z Chicaga v roce 2009 má jeho výkonnost i kvůli častým zraněním sestupnou úroveň. Ze smlouvy v San Jose byl vyplacen, za 1,5 miliónu dolarů na rok se ale jeho angažmá v New Jersey jeví jako mistrovský kousek generálního manažera Lamoriella. Havlát se těší na herní ‚chemii' s Patrikem Eliášem, měl by dostat šanci i v přesilovkách. Pokud bude zdravý, odehraje svůj 800. duel v NHL, nablízku je i meta 600 kanadských bodů.
Jaromír Jágr: Dvaačtyřicetiletý veterán sestavy hodlá navázat na minulý ročník, kdy byl nejproduktivnějším hráčem týmu. Pokud udrží tempo, poskočí na 4. místo historické tabulky NHL. Na pátého Marcela Dionnea ztrácí už jen 16 kanadských bodů, na čtvrtého Rona Francise mu jich schází 43. Jako patnáctý hráč dějin NHL také odehraje 1500 zápasů.
Marek Židlický: Klíčová persona obrany New Jersey. Bez čísla 2 na modré čáře se přesilovková formace Devils neobejde. Hned první duel sezóny bude pro sedmatřicetiletého beka sedmistým v NHL. Jedenáct asistencí mu chybí k číslu 300, třiatřicet zářezů ke 400 kanadským bodům.
Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Postoupí New Jersey Devils v sezóně 2014/15 do play off?

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..