Detroit - Boston 2:3 SNKrejčí hvězdou zápasu! Otevřel skóre a proměnil nájezd. Gól dal i Erat

Detroit

Premiérovou trefu sezóny zaznamenal David Krejčí a dočkal se i svého prvního vítězství v tomto ročníku NHL. Český útočník Bostonu se zapsal mezi střelce v šesté minutě střetnutí na ledě Detroitu. Domácí hokejisté vyrovnali, odpověděli i na další trefu Bruins, ale ti nakonec urvali vítězství po samostatných nájezdech. Krejčí byl vyhlášen první hvězdou zápasu, v němž skončila série tří bostonských porážek v řadě. K výhře Arizony nad Edmontonem (7:4) gólem a asistencí přispěl Martin Erat, dva body za přihrávky přidal Martin Hanzal.

Bostonský útočník David Krejčí (46) v souboji s Tomášem Jurčem (26) z Detroitu.

V průběhu nájezdů v Detroitu nejprve český útočník domácích Andrej Nestrašil nepřekonal Tuukku Raska v bráně Bostonu, jehož střelci naopak byli úspěšní. Nejprve kličkou do forhendu uspěl Krejčí, pak podobně i Reilly Smith, jehož trefa byla po dalším vydařeném Raskovu zákroku proti Gustavu Nyquistovi pojistkou vítězství hostů.

"Těžká, ale zasloužená výhra, asi náš nejlepší výkon," oddechl si kouč Bruins Claude Julien. "Není lehké hrát v situaci, když víte, jakou sérii máte za sebou. V hlavě to pořád je. Tím důležitější to vítězství pro nás je," poznamenal Smith.

Krejčí po zranění ramene a absenci v prvních duelech tohoto ročníku NHL měl za sebou start už v minulém zápase, ale jeho tým prohrál gólem z poslední sekundy s Coloradem. Proti Detroitu se jemu i mužstvu vedlo podstatně lépe. V první části hry se sám ocitl před brankářem Jimmym Howardem poté, co se prohnal kolem českého beka Detroitu Jakuba Kindla. Bezpečně proměnil.

Ale jinak domácí gólman svůj tým držel. Čelil 39 pokusům, Rask jen dvaceti.

Kindl se z šatny vrátil

Krejčí a právě také Howard a další domácí hráč Tomáš Tatar byli vyhlášeni hvězdami zápasu.

Ve třetí třetině odešel předčasně do šatny Kindl, ale přes náraz hlavou do mantinelu se vrátil do hry. Soderbergův zákrok sudí netrestali.

V bostonském dresu se na scénu NHL vrátil kanadský útočník Simon Gagné, který hrál prestižní soutěž naposledy v předminulé sezóně za Philadelphii a v roce 2012 získal Stanley Cup s Los Angeles.

Erat druhou hvězdou, zářil Dán

Erat byl v duelu Arizony s Edmontonem vyhlášen druhým nejlepším hráčem utkání po Mikkelu Boedkerovi, který se o výhru domácích 7:4 zasloužil svým prvním hattrickem v NHL.

Čtyřiadvacetiletý Dán, který má na kontě už pět zásahů, nejprve v 9. minutě vyrovnal v přesilovce na 1:1, ve třetí třetině zvyšoval na 5:3 a v závěrečné minutě pečetil úspěch svého týmu trefou do prázdné branky.

Erat zvyšoval na 6:3 sedm minut před koncem bekhendem poté, co mu přihrávku do rohu kluziště poslal Hanzal. Erat původně chtěl nahrávat před Scrivensovu bránu, ale puk se k němu vrátil a zakončil nakonec sám. Trefil se poprvé v sezóně.

V dresu Calgary při výhře nad Chicagem nechyběl Jiří Hudler. On sám ale poprvé v sezóně vyšel bodově naprázdno. Vítězný gól vstřelil 25 sekund před koncem prodloužení Mikael Backlund.

Blackhawks přitom přestříleli svého soupeře 50:18. Dalších šestnáct střel mířilo mimo a 30 jich zblokovali spoluhráči brankáře Flames Jonase Hillera, který byl nejlepším hráčem zápasu. Připsal si své premiérové vítězství v dresu Calgary. "Hiller nám vyhrál zápas. Chytal neskutečně," podotkl Backlund.

Rick Nash z New York Rangers vede produktivitu soutěže se sedmi body. Nejproduktivnějším českým hráčem je na 15. místě Tomáš Plekanec z Montrealu, který nasbíral ve čtyřech duelech pět bodů. V sezóně nastoupilo zatím 29 českých hokejistů, což je nejméně od ročníku 1994/95, kdy se jich představil stejný počet.

Statistika NHL:
Detroit - Boston 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 9. Tatar, 43. Nyquist - 6. a rozhodující sam. nájezd Krejčí, 34. R. Smith. Střely na branku: 20:39. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí (Boston), 2. Howard, 3. Tatar (oba Detroit).
Chicago - Calgary 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 55. Shaw - 32. Wideman, 65. Backlund. Střely na branku: 50:18. Diváci: 21 112. Hvězdy zápasu: 1. Hiller, 2. Wideman (oba Calgary), 3. Shaw (Chicago).
Arizona - Edmonton 7:4 (2:2, 2:0, 3:2)
Branky: 9., 50. a 60. Boedker, 14. Chipchura, 26. Murphy, 27. Klinkhammer (Erat, Hanzal), 53. Erat (Hanzal) - 2. a 55. Hall, 18. Fayne, 44. Arcobello. Střely na branku: 29:27. Diváci: 11 648. Hvězdy zápasu: 1. Boedker, 2. Erat, 3. Klinkhammer (všichni Arizona).