Rubriky:

NHL

Hašek je Gretzky mezi gólmany, tvrdí Osgood

18. listopadu 2014 22:24 - Toronto

K největší postavě hokejových dějin Waynu Gretzkému přirovnal bývalý kanadský brankář Chris Osgood svého někdejšího kolegu Dominika Haška při příležitosti přijetí českého gólmana do Síně slávy v Torontu. Další Haškův bývalý spoluhráč Pat LaFontaine se prý zejména díky schopnostem hlavního strůjce olympijského triumfu v Naganu stal lepším střelcem.

 

Profimedia.cz

"Pro mě byl Waynem Gretzkým mezi gólmany," prohlásil Osgood v rozhovoru se zámořskými médii. "Dokázal podobně číst dění na ledě. Díky jeho instinktům, které měl nejlepší, co jsem kdy u gólmana viděl, byl o dost napřed před ostatními. Měl odlišný styl, ale on dobře věděl, co dělá. To nebylo jen o tom, že by hádal," poznamenal Osgood, jenž s Haškem působil společně v Detroitu v letech 2006 až 2008 a pochvaloval si společné vztahy. "Nebyly mezi námi žádné animozity. Hokej jsme si užívali."

Haškův neortodoxní styl, jímž se proslavil, považuje za víceméně nenapodobitelný. "Lidé možná říkají, že 'mladí kluci by se od něho měli učit'. Ale já si to zrovna nemyslím, protože snažit se ho napodobit by bylo strašně moc obtížné. Je pouze jediný Dominik Hašek, který umí takhle hrát," doplnil Osgood, jehož si Hašek na slavnostní ceremoniál pozval jako svého hosta.

Bývalý forvard Pat LaFontaine, jenž sdílel s Haškem společnou kabinu v Buffalu v letech 1992 až 1997, má velmi podobný názor. Také on jen těžko hledal některého z gólmanů, jehož by mohl k Haškovi přirovnat.

LaFontaine: Hašek dokázal proměnit tělo v preclík

"Chris mi říkal o tom přirovnání k Waynovi a to sedí. On měl schopnost zpomalit hru a předvídat, kam puk půjde. Pak se nějak dostal do takové pozice, aby stihl udělat zákrok. A vždy ještě také zvládal mluvit na spoluhráče. Bylo to, jako kdyby hrál 'bleskovku' v šachu," vzpomínal LaFontaine, který je v Síni slávy již od roku 2003.

"Nikdy jsem neviděl brankáře, který by předváděl zákroky jako on; své tělo dokázal proměnit v preclík a přitom se různě obracel a pouštěl u toho hokejku, aby stihl udělat zákrok. Nevím, zda ještě někdy uvidíme něco takového. Myslím si také, že on sám věděl ještě dřív, kam bude hráč zakončovat, než ten samotný hráč. Dominik je jednoduše jedním z nejlepších brankářů, co kdy hráli hokej," ocenil LaFontaine.

LaFontaine se domnívá, že právě díky Haškovi byl on i jeho spoluhráči v Sabres nuceni neustále vylepšovat střelbu. Bylo prý do jisté míry frustrující, když mu na tréninku nemohli dát gól. "Udělal ze mě lepšího střelce, ale osobně si myslím, že trenéři Ted Nolan a John Muckler mu dost možná vždy jednou za čas řekli, aby kvůli našemu sebevědomí pár gólů schválně pustil," podotkl LaFontaine.

"Právě jeho pracovní morálka, předvídavost, jeho schopnost zpomalit hru společně s velmi unikátním stylem a jeho zdatnost z něho udělali člena Síně slávy," doplnil LaFontaine.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: NHL

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..