Rubriky:

NHL

O smlouvě mezi NHL a IIHF přijedou do Prahy jednat Daly a Fasel

8. srpna 2005 17:04 - PRAHA

Viceprezident zámořské NHL Bill Daly a prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel přiletí ve středu do Prahy jednat s českou stranou o nové smlouvě mezi prestižní zámořskou soutěží a IIHF. Navrhované znění nového kontraktu, který má vymezovat podmínky odchodu evropských hokejistů do NHL, ve středu odmítla jednomyslně Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) a stanovila si podmínky, za kterých je ochotna na dohodu přistoupit.

"Ano, už je to dohodnuté. Někdy ve středu ráno přiletí viceprezident NHL Bill Daly a René Fasel. Budeme jednat a oni někdy ve večerních hodinách zase odletí," řekl generální manažer Pardubic a místopředseda Českého svazu ledního hokeje Zbyněk Kusý. Ten bude na schůzce zastupovat APK spolu s jejím prezidentem Lubošem Koželuhem, ředitelem pražské Sparty a rovněž místopředsedou svazu. Vedle nich, Dalyho a Fasela se jednání zúčastní za svaz také předseda Vratislav Kulhánek a generální sekretář Martin Urban.

Zástupci NHL byli již minulý týden v pondělí v Moskvě. Ruská strana také návrh smlouvy odmítla a do její metropole se narychlo vydal sám komisionář NHL Gary Bettman společně s Dalym. Na schůzce se zástupci klubů superligy byli i zástupci IIHF v čele s Faselem. Tato schůzka zatím žádný zlom nepřinesla.

Obě strany zůstaly na svých stanoviscích

"Gary Bettman nám nic nového nepředložil. Obě strany zůstaly na svých stanoviscích. My jako zástupci klubů jsme Bettmanovi sdělili, jaké úpravy bychom chtěli ve smlouvě mít," řekl například generální manažer Togliatti Leonid Vaisfeld s odstupem několika dnů po jednání. V podobném duchu se bude odehrávat i schůzka v Praze, kde přednesou české kluby svá stanoviska.

Návrh nové pětileté smlouvy mezi NHL a IIHF, která by vstoupila v platnost, kdyby ji odsouhlasily všechny evropské mocnosti, měl každé ze silných hokejových zemí zaručit částku ve výši 12,5 milionu dolarů ročně, což je o více než dva miliony více než podle předešlého kontraktu. Zaručovala by klubu za odchod hráče minimální částku 150 tisíc dolarů. V případě, že by však hokejista neodehrál alespoň 30 zápasů v NHL v sezoně, dostal by mateřský klub dalších 150 tisíc dolarů.

Kontrakt měl garantovat i odstupné za hráče, jemuž vypršela v Evropě smlouva. Za hokejistu draftovaného na prvním místě by klub získal dokonce 900 tisíc, za druhého 880 a odstupné za další pozice mělo dále klesat o 20 tisíc dolarů. Za hráče od druhého kola činilo odstupné 150 tisíc.

Minimální odchodné 300 tisíc dolarů

Na středeční zasedání APK ve Velké Bíteši se však kluby dohodly, že by chtěly mít zaručenu minimální částku odstupného za hráče 300 tisíc dolarů. Navíc požadují, aby dostávaly odstupné za hráče, který odejde do zámoří z Evropy opakovaně. Podle předešlé smlouvy už NHL za hokejistu, který už jednou do zámoří odešel hrát, znovu neplatila.

Dalším bolestným bodem byl pro českou stranu stanovený termín odchodů do zámoří. S výjimkou letošního výjimečného ročníku, kdy by měl být termín stanoven na 15. srpna, by sice byl posunut od příštího roku už na 15. června, ale za příplatek 100 tisíc dolarů za hráče by zámořské kluby mohly získávat posily až do 15. srpna.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..