Chicago - Montreal 4:3Rozsíval skóroval při hektické výhře Chicaga, Habs nepomohla ani Plekancova asistence

New York

Jen tři zápasy měla na programu zámořská hokejová NHL. V nejslavnější soutěži světa se v sobotu zapsali do individuálních statistik kanadským bodem pouze dva zástupci české školy. Stalo se tak při těsné výhře Chicaga 4:3 v souboji dvou tradičních celků proti Montrealu. Skóre otevřel už ve třetí minutě obránce Michal Rozsíval, pod branku hostujícího Gallaghera ze závěru první třetiny se asistencí podepsal Tomáš Plekanec. Vítězná trefa Blackhawks přišla „za pět minut dvanáct“.

Český obránce Michal Rozsíval (číslo 32) přijímá gratulace od spoluhráčů z Chicaga za svou trefu do sítě Canadiens.

Český útočník Plekanec strávil na ledě takřka 21 minut, prohře svého celku ale zabránit nedokázal ani on. Domácí poslali do dvoubrankového vedení v první třetině sváteční střelci - nejprve se prosadil ve třetí minutě bek Rozsíval, který se v základní části NHL trefil po dlouhých jedenácti měsících, na konci části pak zvyšoval Ben Smith.

Ještě do konce úvodního dějství ale dokázali Habs snížit zásluhou Gallaghera, jemuž přihrával Plekanec. V polovině zápasu bylo po trefě nestárnoucího Sergeje Gončara srovnáno. Zkušený bek byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou večera, o plný bodový zisk pro Chicago se pak zasloužili borci, kteří se v tomto ohledu umístili ještě výše.

Jonathan Toews nejprve na začátku třetí třetiny vyrovnal na průběžných 3:3 po trefě hostujícího kapitána Subbana ze 38. minuty. Když už si snad všichni v budově mysleli, že zápas půjde do prodloužení, dostal se k odraženému kotouči Brandon Saad a v čase 59:33 rozhodl o výhře Blackhawks. Gólman Raanta v domácí svatyni vyčaroval během utkání úctyhodných 38 úspěšných zákroků, přesto se mezi tři největší hvězdy večera nevešel.

„Jsme klidní a držíme se našeho systému. Pokud byste byli s námi na lavičce, necítili byste žádnou paniku nebo zoufalství. Snažíme se být pozitivní a najít cestu k vítězství," prozradil tajemství úspěchu trenér vítězů Joel Quenneville.

Hejda měl velký podíl na prohře Colorada

Útočník Bryan Little zařídil třemi góly a asitencí vítězství Winnipegu 6:2 nad Coloradem. Poslední hattrick zaznamenal některý z hráčů Jets před téměř čtyřmi lety, což byla aktuálně v NHL nejdelší série. „Ani jsem nevěděl, že už nám to trvá tak dlouho. Pokaždé když měl někdo v zápase dva góly, doufali jsme, že to konečně zlomíme. Skončilo to ale vždy u dvou branek. Stávalo se to často, takže jsme věděli, že je to jen otázka času, kdy to přijde," poznamenal Little.

Mezi třemi tyčemi dostal přednost náhradník Ondřeje Pavelce Michael Hutchinson, s nímž v brance získali Jets v posledních pěti zápasech devět z deseti možných bodů. Hostujícímu obránci Janu Hejdovi utkání ve Winnipegu nesedlo, když si připsal tři záporné body za účast na ledě při inkasované brance.

Anaheim uhájil výhru, ale přišel o tahouna

V posledním utkání pátečního programu NHL uspěl Anaheim 5:4 na ledě Minnesoty a je v čele Západní konference. Ducks si dobře rozehraný zápas zkomplikovali ve druhé třetině, v níž přišli o tříbrankové vedení. V závěrečné části ale i bez svého nejlepšího střelce Corey Perryho, jenž ze zápasu odstoupil po ataku Keitha Ballarda, obrátili skóre ve svůj prospěch.

Perry hrací plochu opustil s dopomocí se zjevnou bolestí v levé noze. Ballard, který ho bokem narazil na mantinel, nebyl potrestán. „Je tím známý, už to udělal několikrát. Někdy se ale trefí moc nízko. Zda to byl tento případ, nevím, protože jsem to neviděl. Kouknu na to až v letadle. Ale už to stejně neovlivníme. Jediné, co můžeme dělat, je se přizpůsobit jeho absenci," prohlásil trenér Anaheimu Bruce Boudreau.

NHL:
Minnesota - Anaheim 4:5 (0:2, 3:1, 1:2)
Branky: 25. Koivu, 26. Parise, 38. Brodin, 43. Fontaine - 2. a 23. Kesler, 12. Silfverberg, 44. Jackman, 49. Beleskey. Střely na branku: 25:21. Diváci: 19 044. Hvězdy zápasu: 1. Kesler (Anaheim), 2. Brodin (Minnesota), 3. Beleskey (Anaheim).
Winnipeg - Colorado 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)
Branky: 13., 41. a 42. Little, 5. Thorburn, 40. Ladd, 54. Byfuglien - 10. a 51. Iginla. Střely na branku: 37:22. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Little, 2. Wheeler, 3. Ladd (všichni Winnipeg).
Chicago - Montreal 4:3 (2:1, 0:2, 2:0)
Branky: 3. Rozsíval, 19. Smith, 45. Toews, 60. Saad - 19. Gallagher (Plekanec), 28. Gončar, 38. Subban. Střely na branku: 36:41. Diváci: 22 087. Hvězdy zápasu: 1. Saad, 2. Toews (oba Chicago), 3. Gončar (Montreal).