Winnipeg - NY Islanders 2:5Pavelec se vrátil do branky Winnipegu, čtyřikrát inkasoval. Palát zářil proti Buffalu

New York

Po třízápasové pauze se v brance Winnipegu znovu objevil Ondřej Pavelec, po zápase ale příliš důvodů k radosti neměl. Čtyřikrát inkasoval a Jets prohráli v zámořské NHL doma s New Yorkem Islanders 2:5. Útočník Ondřej Palát naopak pomohl Tampě Bay jednou trefou a třemi asistencemi k vysoké výhře 5:1 na ledě Buffala a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, Dallas i s gólovým příspěvkem Aleše Hemského nedal doma šanci Kojotům z Arizony (6:0). Z dalších českých hokejistů skórovali v programu posledniho dne starého roku i David Krejčí z Bostonu, Tomáš Fleischmann z Floridy a Jakub Voráček z Philadelphie, jejich týmy však prohrály.

Ondřej Pavelec v brance Winnipegu zastavuje útok Michaila Grabovského z New Yorku Islanders.

Pavelec kryl 28 z 32 střel Ostrovanů, kteří vyhráli pět z posledních sedmi utkání a v tabulce Východní konference poskočili na třetí místo. Gólem a třemi asistencemi se v dresu vítězů blýskl Ryan Strome, dvě trefy a jednu přihrávku si připsal dánský útočník Frans Nielsen. Jets padli v domovské hale MTS Centre potřetí v řadě, přesto drží v Západní konferenci sedmou pozici zajišťující play off.

Palát zářil v duelu Buffalem a pomohl Tampě ke čtvrtému triumfu v řadě. Třiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku nejprve asistoval při úvodní trefě Carleho, v závěru druhé dvacetiminutovky vstřelil v přesilovce střelou švihem vítězný gól a domácí pak v poslední třetině ještě třikrát inkasovali, přičemž Palát si připsal další dvě přihrávky. Celkem už má na svém kontě v tomto ročníku devět branek a 18 asistencí a s 27 body je třetím nejproduktivnějším českým hráče v lize.

Vedle Paláta se na výhře podíleli kolegové z útočné formace Nikita Kučerov, který dal dva góly, a Tyler Johnson, jenž si připsal tři asistence. "Od chvíle, co hrají pohromadě, předvedla tahle formace pár kouzel," prohlásil trenér Jon Cooper. "Johnson a Palát spolu hrávali už na farmě, takže se dobře znají. A Kučerov je skvěle doplňuje, jako by to byl poslední dílek do skládačky, který jim scházel," popsal Cooper.

Jeho tým si připsal čtvrtou výhru v řadě a s 52 body vládne Východní konferenci. "V pondělí rozhodl zápas Steven Stamkos, dnes tihle mladí kluci. Když to takhle bude fungovat, budeme dál a dál sbírat vítězství," dodal Cooper.

Voráček si udržuje náskok

Voráček svým patnáctým gólem v sezóně otevřel díky tvrdé ráně z voleje v přesilové hře skóre duelu Flyers na ledě Colorada, nakonec výhru 4:3 urvali v prodloužení domácí poté, co bonusový bod navíc vystřelil Avalanche v nastaveném čase O´Reilly. Kladenský odchovanec však dál vévodí pořadí produktivity celé NHL s tříbodovým náskokem na Tylera Seguina z Dallasu, jenž se na demolici Kojotů z Arizony podílel "jen" jednou nahrávkou. Střelecky ho tentokrát zastoupil i Aleš Hemský, jenž skóroval ve druhém zápase za sebou.

Na vítězství nad Pittsburghem nedokázali navázat hokejisté New Jersey, kteří prohráli 1:3 v Detroitu. Dlouho přitom drželi naději na dobrý výsledek a od 36. minuty dokonce vedli 1:0 zásluhou prvního gólu Joea Whitneyho v sezóně. Marek Židlický navíc v přesilovce na začátku druhé třetiny nastřelil tyčku.

Jenže dvě minuty před koncem druhého dějství zaváhal jinak bezchybný gólman Cory Scheider, když betonem neutěsnil prostor u své levé tyčky a Darren Helm výjezdem zpoza branky vyrovnal. Na konci 55. minuty pak Henrik Zetterberg povedenou tečí strhl vedení na stranu Red Wings, které o pouhých 36 sekund později navýšil po rychlém protiútoku znovu Helm.

"Nepodali jsme špatný výkon. Hráli jsme podle taktických pokynů a poctivě jsme bránili. Ale bohužel nám došly síly. Bránili jsme se několikrát v oslabení a dva z našich obránců museli strávit na ledě příliš mnoho času," litoval manažer a zároveň kouč Lou Lamoriello, jemuž kvůli zdravotním problémům chybělo osm hráčů základní sestavy včetně Patrika Eliáše a Martina Havláta.

V silvestrovských duelech se trefil také Fleischmann, který ale neodvrátil porážku Floridy 2:5 s New Yorkem Rangers, a David Krejčí, jehož Boston podlehl Torontu 3:4 po nájezdech. Jiří Hudler přihrál na vítězný gól Calgary, které porazilo nejhorší tým ligy Edmonton 4:3 v prodloužení. Ještě dnes se od 19:00 SEČ hraje utkání pod otevřeným nebem mezi Washingtonem a Chicagem.

Výsledky zápasů NHL:
Winnipeg - New York Islanders 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 25. a 41. Ladd - 19. a 36. Nielsen, 11. Strome, 52. Lee, 60. Bailey. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 23:33. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Strome, 2. Nielsen (oba Islanders), 3. Ladd (Winnipeg).
Buffalo - Tampa Bay 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)
Branky: 13. Enis - 49. a 59. Kučerov (na druhou Palát), 8. Carle (Palát), 40. Palát, 46. Connolly (Palát). Střely na branku: 11:25. Diváci: 19 070. Hvězdy utkání: 1. Palát, 2. Kučerov, 3. Johnson (všichni Tampa).
Florida - New York Rangers 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 37. Fleischmann, 48. Hayes - 17. Kreider, 22. Brassard, 35. McDonagh, 50. St. Louis, 56. Moore. Střely na branku: 20:34. Diváci: 15 090. Hvězdy utkání: 1. Kreider (Rangers), 2. Hayes (Florida), 3. McDonagh (Rangers).
Boston - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 21. Söderberg, 36. Krejčí, 38. Krug - 11. Komarov, 21. Van Riemsdyk, 30. Kessel, rozh. nájezd Kadri. Střely na branku: 28:21. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Kessel (Toronto), 2. Krejčí, 3. Söderberg (oba Boston).
Pittsburgh - Carolina 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 20. Kunitz, 59. Sutter - 10. E. Staal (Tlustý). Střely na branku: 39:25. Diváci: 18 639. Hvězdy utkání: 1. Fleury, 2. Sutter (oba Pittsburgh), 3. Ward (Carolina).
Calgary - Edmonton 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 39. a 52. Colborne, 45. Bouma, 62. Jooris (Hudler) - 17. Fraser, 31. Eberle, 50. Ference. Střely na branku: 28:20. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: 1. Colborne (Calgary), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Jooris (Calgary).
Detroit - New Jersey 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 38. a 56. Helm, 55. Zetterberg - 36. Whitney. Střely na branku: 28:13. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Helm, 2. Zetterberg (oba Detroit), 3. Whitney (New Jersey).
Anaheim - San Jose 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 5. a 42. Pavelski, 58. Couture. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17 174. Hvězdy utkání: 1. Pavelski (San Jose), 2. Andersen (Anaheim), 3. Burns (San Jose).
Dallas - Arizona 6:0 (0:0, 2:0, 4:0)
Branky: 28. Ritchie, 29. Sceviour, 42. Jamie Benn, 47. Eakin, 54. Hemský, 60. Garbutt. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: 1. Ritchie, 2. Eakin, 3. Lehtonen (všichni Dallas).
Colorado - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 31. Guenin, 35. Rendulic, 53. Iginla, 65. O'Reilly - 11. Voráček, 43. Lecavalier, 51. Giroux. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18 007. Hvězdy utkání: 1. O'Reilly, 2. Iginla, 3. Rendulic (všichni Colorado).
Columbus - Minnesota 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 40. Connauton, 46. Savard, 60. Johansen - 16. Parise. Střely na branku: 26:29. Diváci: 18 040. Hvězdy utkání: 1. Connauton, 2. Savard, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).